Denne bekendtgørelse har til formål at reducere fristen for modtagelse af bud
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.2)Hoved-CPV-kode72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.1.4)Kort beskrivelse:
Staten og Kommunernes Indkøbsservice A/S (SKI) planlægger at offentliggøre en rammeaftale angående fagsystemer (services) som Software as a Service (SaaS).
Brugerne abonnerer på softwaren og får adgang til den via internettet eller via leverandørens applikationsprogramgrænseflader. Services er karakteriseret ved at være ”on-demand services”, som ejes, udvikles, vedligeholdes, forvaltes og driftes af leverandøren, eller af serviceejerens underleverandører.
Rammeaftalen forventes at udgøres af en række delaftaler, jf. punkt II.2.4 nedenfor.
Rammeaftalen er en frivillig aftale. Dette indebærer, at det er frivilligt for SKI’s kunder om de vil anvende rammeaftalen.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:Delkontraktnr.: Alle delaftaler
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)72263000 Implementering af programmel
72250000 System- og supporttjenester
72265000 Konfigurering af programmel
72260000 Programmelrelaterede tjenester
48000000 Programpakker og informationssystemer
72416000 Applikationsudbydere
72514000 Servicebureauvirksomhed i forbindelse med databehandling
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Sortimentet er opdelt i delaftaler i forhold til ydelsesområder. Sortimentet er opdelt i 10 delaftaler i Del I, og 14 delaftaler i Del II. Samlet set 24 delaftaler.
Del I grupperer delaftaler rettet mod alle kunder, med undtagelse af kommunale kunder, og Del II grupperer delaftaler rettet mod de kommunale kunder.