II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
El- og smedearbejde på Forsvarets skibe
II.1.2)Hoved-CPV-kode50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
II.1.4)Kort beskrivelse:
Rammeaftalen omfatter løbende modifikation og og reparation ombord på skibene, herunder nye installationer. Denne type arbejde skal typisk gennemføres hurtigt og effektivt, således at skibenes beredskab påvirkes mindst muligt. Som følge heraf er der brug for mekanisk og el-teknisk assistance fra eksterne firmaer, som igangsættes med kort varsel, når behovet opstår. Endvidere foregår en del af arbejdet i samarb. med andre håndværkerkompetencer, såsom malere, isolatører, stilladsarbejdere og kranførere. Ved dette udbud er det muligt at byde på en eller flere af i alt 4 forskellige rammeaftaler (lots). Disse fire aftaler omfatter følgende: Aft. der dækker el-arbejde i Østdanmark, aft. der dækker smedearbejde i Østdanmark, aft. der dækker el-arbejde i Vestdanmark og aft. der dækker smedearbejde i Vestdanmark. Det præcise geografiske omfang er beskrevet i de enkelte rammeaftaler. Hver aft. vil blive tildelt 3 aktører ud fra kaskadeprincippet- se Sp.App. 6 og VI 3) "Yderligere oplysninger".
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 65 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Der kan afgives bud på alle delaftaler
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
El-arbejde på Forsvarets skibe i Østdanmark
Delkontraktnr.: 01
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)50000000 Reparations- og vedligeholdelsestjenester
50200000 Reparation, vedligeholdelse og tilhørende tjenesteydelser vedrørende luftfartøjer, jernbaner, køretøjer og søfartøjer
50240000 Reparation, vedligeholdelse og tilhørende tjenesteydelser vedrørende marint og andet udstyr
50241000 Reparation og vedligeholdelse af skibe
50241100 Reparation af skibe
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Ydelsen består af mekaniske modifikationsarbejder -elarbejde- på Forsvarets skibe i Østdanmark samt tilhørende adkomstarbejder. Adkomstarbejder defineres som aktiviteter, som muliggør de primære modifikationer af stål eller aluminium i skibets skrog og/eller overbygning, dvs. demontage af komponenter og kabler, som er i vejen for arbejdet og fjernelse og genmontage af isolering samt maling. Desuden skal rammeaftalen omfatte afledte arbejdsaktiviteter, som er nødvendige for at kunne udføre selve el -arbejdet, dvs. opstilling af stillads og kranassistance o.lign. Leverandøren og de relevante medarbejdere skal på tidspunkt for indgåelse af rammeaftalen være sikkerhedsgodkendt til tjenestebrug(TTJ), hvilket skal opretholdes i kontraktens løbetid. Rammeaftalen skal omfatte arbejder som anført i afsnit 2, tekniske krav. Ved ansættelse af nye medarbejdere, som skal arbejde på Forsvarets skibe, skal leverandør påsé, at sikkerhedsgodkendelse sættes i værk umiddelbart ved ansættelse.
El-arbejde på Forsvarets skibe i Vestdanmark
Delkontraktnr.: 02
Ydelsen består af mekaniske modifikationsarbejder - elarbejde - på Forsvarets skibe i Vestdanmark samt tilhørende adkomstarbejder. Adkomstarbejder defineres som aktiviteter, som muliggør de primære modifikationer af stål eller aluminium i skibets skrog og/eller overbygning, dvs. demontage af komponenter og kabler, som er i vejen for arbejdet og fjernelse og genmontage af isolering samt maling. Desuden skal rammeaftalen omfatte afledte arbejdsaktiviteter, som er nødvendige for at kunne udføre selve el -arbejdet, dvs. opstilling af stillads og kranassistance o.lign. Leverandøren og de relevante medarbejdere skal på tidspunkt for indgåelse af rammeaftalen være sikkerhedsgodkendt til tjenestebrug(TTJ), hvilket skal opretholdes i kontraktens løbetid. Rammeaftalen skal omfatte arbejder som anført i afsnit 2, tekniske krav. Ved ansættelse af nye medarbejdere, som skal arbejde på Forsvarets skibe, skal leverandør påsé, at sikkerhedsgodkendelse sættes i værk umiddelbart ved ansættelse.
Smedearbejde på Forsvarets skibe i Østdanmark
Delkontraktnr.: 03
Ydelsen består af mekaniske modifikationsarbejder -smedearbejde- på Forsvarets skibe i Østdanmark, samt tilhørende adkomstarbejder. Adkomstarbejder defineres som aktiviteter, som muliggør de primære modifikationer af stål eller aluminium i skibets skrog og/eller overbygning, dvs. demontage af komponenter og kabler, som er i vejen for arbejdet og fjernelse og genmontage af isolering samt maling. Desuden skal rammeaftalen omfatte afledte arbejdsaktiviteter, som er nødvendige for at kunne udføre selve smedearbejdet, dvs. opstilling af stillads og kranassistance o.lign. Leverandøren og de relevante medarbejdere skal på tidspunktet for indgåelse af rammeaftalen være sikkerhedsgodkendt til tjenestebrug(TTJ), hvilket skal opretholdes i kontraktens løbetid. Rammeaftalen skal omfatte arbejder som anført i afsnit 2, tekniske krav. Ved ansættelse af nye medarbejdere, som skal arbejde på Forsvarets skibe, skal leverandør påsé, at sikkerhedsgodkendelse sættes i værk umiddelbart ved ansættelse.
Smedearbejde på Forsvarets skibe i Vestdanmark
Delkontraktnr.: 04
Ydelsen består af mekaniske modifikationsarbejder - smedearbejde- på Forsvarets skibe i Vestdanmark samt tilhørende adkomstarbejder. Adkomstarbejder defineres som aktiviteter, som muliggør de primære modifikationer af stål eller aluminium i skibets skrog og/eller overbygning, dvs. demontage af komponenter og kabler, som er i vejen for arbejdet og fjernelse og genmontage af isolering samt maling. Desuden skal rammeaftalen omfatte afledte arbejdsaktiviteter, som er nødvendige for at kunne udføre selve smedearbejdet, dvs. opstilling af stillads og kranassistance o.lign. Leverandøren og de relevante medarbejdere skal på tidspunktet for indgåelse af rammeaftalen være sikkerhedsgodkendt til tjenestebrug(TTJ), hvilket skal opretholdes i kontraktens løbetid. Rammeaftalen skal omfatte arbejder som anført i afsnit 2, tekniske krav. Ved ansættelse af nye medarbejdere, som skal arbejde på Forsvarets skibe, skal leverandør påsé, at sikkerhedsgodkendelse sættes i værk umiddelbart ved ansættelse.