Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Tjenesteydelser - 725546-2022
Danmark-Allerød: Indsamling af affald
2022/S 249-725546
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Indsamling, sortering og afsætning af farligt affald fra fællesbebyggelser for Favrskov Affald, Kredsløb, RenoDjurs og RenoSyd
II.1.2)Hoved-CPV-kode
90511000 Indsamling af affald
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udbuddet er et fælles udbud for 4 kommunale og fælleskommunale selskaber:
Favrskov Affald A/S
Kredsløb A/S (tidligere Affaldvarme Aarhus)
RenoDjurs I/S
RenoSyd I/S
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
De 4 selskaber er beliggende i Region Midt og står for affaldshåndteringen i kommunerne Favrskov, Aarhus, Norddjurs, Syddjurs, Odder, og Skanderborg Kommuner med et samlet befolkningstal september 2022 på ca. 579.000 på ca. 152.000 haveboliger (parcelhuse,
rækkehuse m.m.) samt ca. 128.000 etageboliger (inkl. kollegieboliger).
Udbuddet omfatter indsamling, sortering og afsætning af farligt affald fra fællesbebyggelser (etagebebyggelser, rækkehuse m.m. med fælles renovationsløsninger) opsamlet i kasser i bebyggelserne.
Udbuddet er ikke opdelt i delaftaler, og der indgås kontrakt med 1 Tilbudsgiver. Den vindende Tilbudsgiver indgår kontrakt med hver af de 4 selskaber på basis af kontraktudkastet i udbudsmaterialet.
Kontraktstart for Tilbudsgiver er forskellig for samarbejdets deltagere. Ordregiver forventer, at indsamling af kasser fra fællesbebyggelser påbegyndes på følgende tidspunkter:
Favrskov Affald A/S: 1. september 2023
RenoDjurs I/S: 1. oktober 2023
Kredsløb A/S: 1. oktober 2023
RenoSyd I/S: 1. september 2024