Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Levering af MedCOI-kvalitetssikringstjenester og komparativ juridisk forskning
Sagsnr.: EASO/2020/816
II.1.2)Hoved-CPV-kode73000000 Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Parti 1: Eksterne MedCOI-kvalitetsrevisioner/-kvalitetsverificeringer
Parti 2: MedCOI-tilfredshedsundersøgelser og overordnet kvalitetskontrol af MEDCOI-tjenester
Parti 3: MedCOI-politikforskning/statspraksisser og analyse af retspraksis.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)73000000 Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Parti 1 vedrører verifikationsforskning i oprindelseslande og verifikationsrapporter om to typer underliggende rapporter udarbejdet af EASO's MedCOI-sektor:
• anmodninger/svar om individuel lægehjælp: korte strengt lægelige rapporter (i de fleste tilfælde én til fem sider) om behandlings- og medicinmuligheder i et bestemt land i forbindelse med et specifikt enkelt tilfælde
• individuelle anmodninger om adgang/svar: korte rapporter (i de fleste tilfælde én til fem sider) om hovedsageligt økonomisk adgang til specifikke behandlinger og medicinmuligheder i et bestemt land, f.eks. priser på medicin, behandlinger og dækningsmuligheder for et bestemt individ.
Delkontraktnr.: 2
Parti 2 vedrører tilfredshedsundersøgelser og interviews (og relaterede rapporter med resultater) med brugere og personale ved MedCOI og gennemgang af eksisterende interne og eksterne kvalitetsrelaterede foranstaltninger.
Parti 3: Forskning i politik/statspraksis og analyse af retspraksis i forbindelse med MedCOI
Delkontraktnr.: 3
Parti 3 vedrører forskning og rapporter om statspraksis og retsvidenskab/retspraksis med relation til MedCOI.