29 stycznia 2024 r. (przybliżony termin – wymaga potwierdzenia) uruchomiona zostanie nowa wersja portalu TED. Już teraz możesz się dowiedzieć, jakie nowe funkcje i usprawnienia w nim wprowadzono. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym omówiliśmy najważniejsze zmiany.
Wystąpiły błędy, które wpływają na sposób wyświetlania ogłoszeń w formie e-formularzy. Staramy się rozwiązać ten problem. Więcej informacji i wskazówek można znaleźć na tej stronie.
Rozpoczyła się rejestracja na IV warsztaty dla użytkowników TED, w 14 grudnia 2023 r.
Roboty budowlane - 234158-2021
Submission deadline has been amended by:  358204-2021
Rumunia-Iași: Roboty budowlane
2021/S 090-234158
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
IS – CL – 10 extinderea sistemului de apă și canalizare în județul Iași – axa 8 – Voinești-Gârbești
Numer referencyjny: 1959768/2021/PAAPD1243306
II.1.2)Główny kod CPV
45000000 Roboty budowlane
II.1.4)Krótki opis:
Activitatile de executie pentru contractele de lucrari „Extinderea sistemului de apă și canalizare în județul Iași – axa 8 – Voinești-Gârbești” sunt grupate pe doua loturi astfel:
— lot 1:
—— Obiect 1. „Infiintare retea de canalizare in localitatea Voinesti (UAT Voinesti):
—— Sub-obiect 1.1. „Infiintare retea de canalizare menajera L = 14 845 m”;
—— Sub-obiect 1.2. „Statii de pompare apa uzata 9 buc. si conducte de refulare”;
—— Obiect 2. „Infiintare retea de canalizare in localitatea Garbesti (UAT Tibana)”:
—— Sub-obiect 2.1. „Infiintare retea de canalizare menajera L = 4 982 m”;
—— Sub-obiect 2.2. „Statii de pompare apa uzata 9 buc. si conducte de refulare”;
— lot 2: reabilitarea statiei de epurare Tibanesti: statia de epurare amplasata in localitatea Tibanesti, judetul Iasi va fi prevazuta cu treapta mecanica (gratare rare, statie de pompare, unitati compacte de pretratare), treapta biologica (bazine biologice cu sisteme de aerare cu bule fine, filtre cu membrane, biofiltru sau alta tehnologie), unitate de dezinfectie UV, treapta de dozare reactiv pentru eliminarea chimica a fosforului, treapta de namol (deshidratare a namolului si depozit intermediar de namol deshidratat) instalatie de dezodorizare. Emisarul statiei de epurare va fi paraul Sacovat. Populatia echivalenta a statiei de epurare este de 8 800 LE.
Numarul de zile până la care operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 19 zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde, in mod clar si complet, tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare astfel:
— cu 25 de zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 34 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor;
— cu 11 zile inainte de data-limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 19 de zile inainte de termenul-limita de depunere a ofertelor.
II.1.5)Szacunkowa całkowita wartość
Wartość bez VAT: 50 735 821.00 RON
II.1.6)Informacje o częściach
To zamówienie podzielone jest na części: tak
Oferty można składać w odniesieniu do maksymalnej liczby części: 2
Maksymalna liczba części, które mogą zostać udzielone jednemu oferentowi: 2
II.2)Opis
II.2.1)Nazwa:
2 – IS -CL-10 - Extinderea sistemului de apă și canalizare în județul Iași–axa 8-Voinești-Gârbești – LOT 2
Część nr: 2
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV
45232420 Roboty w zakresie ścieków
71322000 Usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej
II.2.4)Opis zamówienia:
Lucrarile din cadrul contractului - „Extinderea sistemului de apă și canalizare în județul Iași–axa 8-Voinești-Gârbești – LOT 2” presupun:
Reabilitarea Statiei de epurare Tibanesti: Statia de epurare amplasata in localitatea Tibanesti, judetul Iasi va fi prevazuta cu treapta mecanica (gratare rare, statie de pompare, unitati compacte de pretratare), treapta biologica (bazine biologice cu sisteme de aerare cu bule fine, filtre cu membrane, biofiltru sau alta tehnologie), unitate de dezinfectie UV, treapta de dozare reactiv pentru eliminarea chimica a fosforului, treapta de namol (deshidratare a namolului si depozit intermediar de namol deshidratat) instalatie de dezodorizare. Emisarul statiei de epurare va fi paraul Sacovat. Populatia echivalenta a statiei de epurare este de 8800 L.E.
Lucrarile se refera la:
a) Activitatile de proiectare - Proiectul Tehnic de Executie pentru Statia de Epurare, care va include toate documentele necesare conf legislatiei si orice documentatie necesara pentru obtinerea avizelor si autorizatiilor; suport pentru Beneficiar în obţinerea autorizaţiilor şi avizelor necesare;
b) Lucrari de constructie;
c) Furnizare si montaj utilaje si echipamente tehnologice;
d) Testare si punere in functiune;
e) Instruirea personalului Beneficiarului.
f) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie.
g) Pe perioada de executie a lucrarilor, antreprenorul va asigura si asistenta tehnica din partea proiectantului, cu toate atributiile legale care ii revin in acest scop.
Durata de proiectare și executie a lucrarilor si punere in functiune a instalatiilor este de 27 luni, defalcata astfel:
— Etapa de proiectare: 6 luni,
— Perioada de executie a lucrarilor: 18 luni
— Perioada de testare si punere in functiune: 3 luni
Perioada de notificare a defectelor (PND) este de minim 36 luni.
Contractul rămâne valabil până la îndeplinirea tuturor obligațiilor de către parți.
Valoarea lotului nu include cheltuieli diverse și neprevăzute. Contractul de fata „Extinderea sistemului de apă și canalizare în județul Iași–axa 8-Voinești-Gârbești – LOT 2” nu include sume provizionate.
1 – IS-CL-10 - Extinderea sistemului de apă și canalizare în județul Iași–axa 8-Voinești-Gârbești – LOT 1
Część nr: 1
45232400 Roboty budowlane w zakresie kanałów ściekowych
45232431 Przepompownie wody odpadowej
Lucrarile din cadrul contractului - „Extinderea sistemului de apă și canalizare în județul Iași–axa 8-Voinești-Gârbești – LOT 1” presupun:
OBIECT 1 – INFIINTARE RETEA DE CANALIZARE IN LOCALITATEA VOINESTI (UAT VOINESTI)
Sub-obiect 1.1 Infiintare retea de canalizare menajera L = 14.845 m;
Sub-obiect 1.2 Statii de pompare apa uzata 9 buc. si conducte de refulare;
OBIECT 2 – INFIINTARE RETEA DE CANALIZARE IN LOCALITATEA GARBESTI (UAT TIBANA)
Sub-obiect 2.1 Infiintare retea de canalizare menajera L = 4.982 m;
Sub-obiect 2.2 Statii de pompare apa uzata 9 buc. si conducte de refulare;
a) Lucrari de constructie
b) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice
c) Testare si punere in functiune
d) Monitorizarea si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Notificare a Defectelor, atunci cand este necesar
e) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Notificare a Defectelor (perioada de garantie) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului
Contractul se compune din perioada de executie a lucrarilor care este de 20 de luni de la ordinul de incepere a lucrarilor, la care se adauga perioada de notificare a defectelor/perioada de garantie care este de minim 36 de luni de la semnarea procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor. Sumele provizionate vor fi evidentiate la nivelul nivelul listelor de pret ce vor insoti formularul de propunere financiara in suma fixa nominala, nemodificabila, in varianta data de Entitatea Contractanta.
Valoarea contractului include sume provizionate in valoare de 282.154 RON conform celor mentionate in Cap. 2 – Caiet de sarcini, 2.3 Liste de cantitati, dar nu include cheltuieli diverse și neprevăzute.