Servicii - 285591-2023
România-Câmpina: Servicii de transport rutier public
2023/S 093-285591
Anunț de participare – utilități
Servicii
Temei juridic:
Directiva 2014/25/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
DELEGARE A GESTIUNII SERVICIULUI DE TRANSPORT PUBLIC LOCAL DE CĂLĂTORI ÎN MUNICIPIUL CÂMPINA
Număr de referinţă: 2843272_2022_PAAP02
II.1.2)Cod CPV principal
60112000 Servicii de transport rutier public
II.1.4)Descriere succintă:
Documentația de atribuire a fost aprobată prin hotărâre de consiliu local nr.229 din data de 29 noiembrie 2022
Astfel, Entitatea contractantă dorește să atribuie contractul de delegare gestiune a serviciului de transport local prin curse regulate pe teritoriul administrativ al municipiului Câmpina.
Ofertantii desemnati castigatori in urma procedurii propuse, sunt obligati sa prestaze in integralitate şi fără întrerupere in conditiile stabilite de Regulamentul de organizarea si functionare a serviciului si al Caietului de Sarcini pe perioada contractuală serviciile de transport local prin curse regulate în teritoriul administrativ al Municipiului Câmpina.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20 zile.
Autoritatea contractanta va raspunde la orice solicitare de clarificari sau informatii suplimentare cu 14 zile inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.5)Valoarea totală estimată
Valoare fără TVA: 6 806 111.00 RON
II.1.6)Informații privind loturile
Contractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Valoarea estimată a contractului de delegare va fi suma veniturilor încasate de către operator, în total de 6.806.111 lei, conform calculelor din cadrul Studiului de oportunitate. Detalierea modului de calcul a valorii estimate este prezentată în Studiul de oportunitate pentru fundamentarea și stabilirea soluției optime de delegare a gestiunii serviciului de transport public local de călători în municipiul Câmpina în conformitate cu prevederile Regulamentului (CE) 1370/2007 al Parlamentului European și al Consiliului din 23.10.2007 privind serviciile publice de transport feroviar și rutier de călători.
Autoritatea publică va putea acorda compensații în sumele estimate în tabelul din cadrul Studiului de oportunitate, în baza solicitării operatorului cu respectarea Regulamentului 1370/2007.
Ofertantul va aprecia costurile de operare în raport de modul concret în care acesta înțelege să realizeze activitățile contractului, utilizând infrastructura proprie propusă de acesta a fi utilizată în cadrul contractului.
În scopul aplicării principiului tratamentului egal și asigurării gradului de comparabilitate al ofertelor înaintate în cadrul procedurii, pentru aprecierea costurilor se va ține cont de următoarele abordări:
-distanța totală anuală parcursă este de 460.000 km
-numărul estimat de călătorii pe an este de 300.000
-redevența minimă este 9.850 lei
Pentru restul costurilor proprii de operare (costuri de întreținere, costuri materiale, costuri de personal, etc.) fiecare ofertant își va face propriile calcule și estimări, în baza experienței proprii, ținând cont de modul de organizare ales de acesta, metodele de management utilizate, cu respectarea cerințelor caietului de sarcini și a regulamentului serviciului public.
Valoarea totală a veniturilor încasate (din tarife de călătorie sau din tarife de călătorie și compensații) pe perioada contractului de operare nu va putea depăși valoarea estimată calculată mai sus.
Pe perioada contractului de delegare, dacă unul sau mai multe elemente de calcul din oferta financiară (număr de călătorii, distanțe, costuri eligibile) variază în sensul creșterii tarifului per călătorie și autoritatea publică nu este de acord cu ajustarea sau modificarea tarifului, se vor acorda compensații în conformitate cu Regulamentul 1370/2007.