Bunuri - 285638-2023
România-Constanța: Aparate de observare la suprafaţă a vânturilor
2023/S 093-285638
Anunț de participare
Produse
Temei juridic:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
“Sistem LIDAR - profiller de monitorizare a parametrilor vantului”, Proiect BLOW - Black sea floating Offshore Wind in cadrul: HORIZON-CL5- 2021-D3-03, nr.101084323
Număr de referinţă: 2747321_2023_PAAPD1402691-reluare procedură anulată
II.1.2)Cod CPV principal
38126400 Aparate de observare la suprafaţă a vânturilor
II.1.4)Descriere succintă:
Universitatea Maritimă din Constanța are ca rol principal în proiectul BLOW monitorizarea parametrilor vântului, valurilor și curenților marini.
Contract de “Furnizare – Cumpărare” conform specificații Caiet de sarcini, în condițiile stabilite în legislația, normativele si reglementările în domeniu, în vigoare.
Sistemul/Produsul ce va fi achizitionat, va fi utilizat pentru realizarea unei baze de date privind potențialul eolian în zona Dobrogei, după finalizarea proiectului. De asemenea se va utiliza în Universitatea Maritimă din Constanța ca material didactic în cadrul Facultatii de Ingineria Mediului, la disciplinele ce implică tehnologii de achiziție și monitorizare și pe cele privind energiile regenerabile/neconvenționale.
• Primul termen în care autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări cu privire la conținutul documentației de atribuire, adresate de operatorii economici: în a 19-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor (nu se ia în calcul termenul limtă de depunere a ofertelor);
• Termenul pentru operatorii economici, de solicitare de clarificări/informații suplimentare cu privire la conținutul documentației de atribuire: până în a 13-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor (nu se ia în calcul termenul limtă de depunere a ofertelor);
• Cel de-al doilea termen în care autoritatea contractantă va răspunde la clarificări cu privire la conținutul documentației de atribuire: în a 7-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor (nu se ia în calcul termenul limtă de depunere a ofertelor).
Se vor respecta prevederile art. 160 din Legea 98/2016, actualizata si ale art. 27 din Anexa la HG 395/2016 actualizata.
II.1.5)Valoarea totală estimată
Valoare fără TVA: 124 000.00 EUR
II.1.6)Informații privind loturile
Contractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Furnizarea unui Sistem LIDAR-profiller de monitorizare a parametrilor vantului, pentru care se solicită:
- livrarea integrală a sistemului și a accesoriilor necesare, asamblarea (dacă este cazul), punerea în funcțiune și testarea sistemului la sediul Universității Maritime din Constanța din str. Cuarțului nr 2; Instruiriea personalului utilizator cu privire la instalarea/montarea, operarea și întreținerea sistemului în condiții de garanție;
- asistența online, pentru personalul achizitorului, la montarea/instalarea, punerea în funcțiune, testarea/ inspecția după punerea în funcțiune a sistemului pe platforma petrolieră GALATA aparținând Petroceltic Bulgaria.
Perioada de garanție solicitată: minim 36 luni.
Pe perioada de garanție ofertată se solicită, fară costuri suplimentare:
- lucrări de mentenanță, dacă este cazul,
- suport tehnic online pe perioada de garanție, daca este cazul,
- lucrări de service constând în reparații (pentru defecte cauzate din vina producătorului/contractantului), reglaje (dacă este cazul), înlocuire de piese/accesorii pe perioada de garanție (dacă se constată că acestea au cedat în urma utilizării conforme a produsului/sistemului de către achizitor).