W adresach URL ogłoszeń w formie e-formularzy pojawia się błąd. Staramy się rozwiązać ten problem. W międzyczasie prosimy o usunięcie przecinka (lub innego znaku specjalnego) na końcu adresu URL. Przepraszamy za utrudnienia.
Roboty budowlane - 430207-2021
Dania-Kopenhaga: Przepompownie wody odpadowej
2021/S 164-430207
Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia
Wyniki postępowania
Roboty budowlane
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
Bekendtgørelse vedr. Entreprise Mellempumpestation RD
II.1.2)Główny kod CPV
45232431 Przepompownie wody odpadowej
II.1.4)Krótki opis:
Udbuddet omfattede etablering af en ny mellempumpestation, som led i udbygningen af behandlingskapaciteten på Renseanlæg Damhusåen. Den udbudte kontrakt omfattede navnlig følgende:
Ny mellempumpestation med en kapacitet på 10.000 m3/h
Ny trykledning fra mellempumpestation
Der ville blive indgået 1 totalentrepriseaftale med 1 entreprenør (herefter "Entreprisekontrakte(n)").
Ordregiver har overvejet at opdele Entreprisekontrakten i delkontrakter, men vurderede, at en sådan opdeling ville indebære en række uhensigtsmæssige praktiske og juridiske grænseflader. Af hensyn til Entreprisekontraktens samlede risikoprofil og transaktionsomkostninger har Ordregiver derfor besluttet ikke at opdele Entreprisekontrakten.
II.1.6)Informacje o częściach
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV
45000000 Roboty budowlane
45232411 Roboty budowlane w zakresie rurociągów wody ściekowej
45232420 Roboty w zakresie ścieków
45232421 Roboty w zakresie oczyszczania ścieków
45232423 Roboty budowlane w zakresie przepompowni ścieków
45252000 Roboty budowlane w zakresie budowy zakładów uzdatniania, oczyszczania oraz spalania odpadów
45252100 Roboty budowlane w zakresie zakładów oczyszczania ścieków
II.2.4)Opis zamówienia:
Renseanlæg Damhusåen (RD) skal udbygges for at sikre:
Renseanlæggets kapacitet imødekommer den fremtidige belastning for befolknings- og erhvervsudvikling
Renseanlæggets kapacitet svarer til den fremtidige tilledning af spildevand og regnvand under hensyn til klimaændringer og tiltag i oplandet
Renseanlægget kan overholde fremtidige udlederkrav, herunder især øget hydraulisk maks. kapacitet af den biologiske del af vandlinjen på RD og reduceret udledning af bypass af mekanisk/fysisk renset spildevand.