Podstawa prawna:
Dyrektywa 2014/24/UE
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
Usługi monitorowania i analizy mediów w Grecji
Numer referencyjny: COMM/DG/AWD/2017/1023.
II.1.2)Główny kod CPV92400000 Usługi świadczone przez agencje informacyjne
II.1.4)Krótki opis:
Przedmiotem zamówienia jest terminowe dostarczanie aktualnego zestawu codziennych informacji, w formie przeglądu prasy, na temat sposobu relacjonowania w mediach zagadnień dotyczących Parlamentu Europejskiego i Unii Europejskiej. Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Parlamentu Europejskiego (DG ds. Komunikacji) zależy na jak najlepszej znajomości przekazu medialnego w UE dotyczącego zagadnień związanych z Parlamentem Europejskim i Unią Europejską oraz działalności przewodniczącego PE i posłów do PE. Analiza przekazu medialnego ma umożliwić PE lepsze komunikowanie polityki unijnej konkretnym grupom odbiorców oraz ogółowi społeczeństwa UE. W tym celu PE częściowo korzysta z wiedzy fachowej i pomocy z zewnątrz.
II.1.5)Szacunkowa całkowita wartośćWartość bez VAT: 160 000.00 EUR
II.1.6)Informacje o częściachTo zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.4)Opis zamówienia:
Regularne monitorowanie mediów:
— prasa drukowana i internetowa (streszczenia i wycinki prasowe w języku angielskim),
— media audiowizualne (streszczenia w języku angielskim),
— miesięczna analiza ilościowa aktywności medialnej,
— miesięczna analiza jakościowa aktywności medialnej.
Pozostałe usługi:
— wsparcie (ekspertyzy, usługi doradztwa i zalecenia – bez konieczności podróży).
Celem zamówienia jest terminowe dostarczanie aktualnego kompendium codziennych informacji – w formie przeglądu prasy – dotyczących sposobu przedstawiania w mediach tematów mających znaczenie dla Parlamentu Europejskiego (w tym dla przewodniczącego PE oraz posłów – zwłaszcza tych wybranych w danym państwie członkowskim) oraz dla Unii Europejskiej. Usługi będą świadczone przez zewnętrzny zespół projektowy za pośrednictwem globalnej platformy monitorowania i analizy mediów Parlamentu Europejskiego.
Temei juridic:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Servicii de monitorizare și de analiză a mass-mediei în Grecia.
Număr de referinţă: COMM/DG/AWD/2017/1023.
II.1.2)Cod CPV principal92400000 Servicii de agenţii de presă
II.1.4)Descriere succintă:
Scopul este de a furniza, în timp util, un compendiu actualizat al informațiilor zilnice, sub forma unei reviste a presei, cu privire la modul în care sunt relatate în mass-media subiectele relevante pentru Parlamentul European și pentru Uniunea Europeană. Direcția Generală Comunicare a Parlamentului European (DG Comunicare) dorește să se asigure că dispune de cele mai bune cunoștințe posibile cu privire la acoperirea mediatică în întreaga UE a subiectelor legate de Uniunea Europeană, de Parlamentul European și de activitățile președintelui acestuia și ale deputaților europeni. În cele din urmă, analiza mass-mediei va ajuta PE să asigure o mai bună comunicare a politicilor UE către cetățenii UE și publicul-țintă specific. Pentru a realiza acest lucru, PE se bazează parțial pe expertiză și asistență externă.
II.1.5)Valoarea totală estimatăValoare fără TVA: 160 000.00 EUR
II.1.6)Informații privind loturileContractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Monitorizare periodică a mass-mediei:
— presă scrisă și surse online (rezumate în limba engleză și extrase din presă);
— surse audiovizuale (rezumate în limba engleză);
— analiză cantitativă lunară a mass-mediei;
— analiză calitativă lunară a mass-mediei.
Alte servicii:
— asistență [expertiză, servicii de consultanță și recomandări (fără deplasări conexe)].
Scopul este de a furniza, în timp util, un compendiu actualizat al informațiilor zilnice, sub forma unei reviste a presei, cu privire la modul în care sunt relatate în mass-media subiectele relevante pentru Parlamentul European (inclusiv pentru președintele instituției și pentru membrii acesteia – în special pentru cei aleși în statul membru în cauză) și pentru Uniunea Europeană. Serviciul va fi prestat de echipa de proiect externă prin intermediul platformei de monitorizare și analiză a mass-mediei globale a Parlamentului European.