W adresach URL ogłoszeń w formie e-formularzy pojawia się błąd. Staramy się rozwiązać ten problem. W międzyczasie prosimy o usunięcie przecinka (lub innego znaku specjalnego) na końcu adresu URL. Przepraszamy za utrudnienia.
Usługi - 506585-2021
Dania-Slagelse: Usługi likwidacji ścieków
2021/S 194-506585
Ogłoszenie o zamówieniu – zamówienia sektorowe
Usługi
Podstawa prawna:
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
Kloakering af Frølunde Fed, Jordentreprise
Numer referencyjny: 1312000082
II.1.2)Główny kod CPV
90430000 Usługi likwidacji ścieków
II.1.4)Krótki opis:
Slagelse Kommune har gennem Spildevandsplan 2019 vedtaget, at de resterende større ukloakerede sommerhusområder i kommunen skal spildevandskloakeres i løbet af den kommende planperiode. Nærværende projekt angår sommerhusområdet Frølunde Fed, som omfatter 275 ejendomme, som skal spildevandskloakeres. SK Spildevand A/S udbyder kloakeringsprojektet i to projekter, henholdsvis et projekt for jordentreprisen og et projekt for pumpeentreprisen
II.1.5)Szacunkowa całkowita wartość
Wartość bez VAT: 20 000 000.00 DKK
II.1.6)Informacje o częściach
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV
45232400 Roboty budowlane w zakresie kanałów ściekowych
45232411 Roboty budowlane w zakresie rurociągów wody ściekowej
45232431 Przepompownie wody odpadowej
45232410 Roboty w zakresie kanalizacji ściekowej
45232423 Roboty budowlane w zakresie przepompowni ścieków
44130000 Studzienki kanalizacyjne
44163112 Układ kanalizacyjny
45232420 Roboty w zakresie ścieków
II.2.4)Opis zamówienia:
Slagelse Kommune har gennem Spildevandsplan 2019 vedtaget, at de resterende større ukloakerede sommerhusområder i kommunen skal spildevandskloakeres i løbet af den kommende planperiode. Nærværende projekt angår sommerhusområdet Frølunde Fed, som omfatter 275 ejendomme, som skal spildevandskloakeres. SK Spildevand A/S udbyder kloakeringsprojektet i to projekter, henholdsvis et projekt for jordentreprisen og et projekt for pumpeentreprisen.
Jordentreprisen udbydes som en hovedentreprisekontrakt. Jordentreprenøren udfører det anlægstekniske arbejde i form af gravearbejder for kloakledninger og brønde, kabler, stikskabe og sokler for styreskabe og pumpestationer.
Jordentreprenøren leverer og etablerer trykledninger i de af pumpeentreprenøren beregnede dimensioner. Jordentreprenøren skal derudover koordinere med pumpeentreprenøren angående levering og montage af udstyr.
Jordentreprisen indeholder derudover arbejder i forbindelse med byggepladsen, kloakarbejder og arbejder vedrørende sugespidsanlæg/grundvandssænkning. Dette indebærer blandt andet:
• Etablering af byggeplads samt nedlukning efter arbejdets afslutning
• Beboerorientering i forbindelse udførelse af arbejdet
• Afspærring og afmærkning
• Fotoregistrering af veje
• Vibrationsmåling
• Sikkerhed og sundhed
• Kvalitetssikring
• Byggepladsskilte
• Sætning af pumpebrønde inklusive udgravning og tilfyldning
• Udførelse af trykledninger, hoved- og stikledninger inklusive skebrønde
• Udførelse af pejleboringer
• Grundvandssænkning ved brug af sugespidsanlæg
• Afledning af oppumpet vand.