Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia – zamówienia sektorowe
Podstawa prawna:
Dyrektywa 2014/25/UE
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
Leverance af pumpeenheder til fjernvarmeforsyning
II.1.2)Główny kod CPV31681200 Pompy elektryczne - KA01
II.1.4)Krótki opis:
TVIS planlægger en udvidelse af deres forsyningsområde, og skal i den forbindelse henholdsvis udbygge nogle eksisterende veksler- og pumpestationer og bygge nye stationer.
Nærværende indkøb omhandler den samlede pumpeleverance til udvidelsen, samlet 12 stk. komplette pumpeenheder, bestående af pumpe, kobling, separate lejer, motor og frekvensomformere, alle i intervallet 30 kW til 90 kW.
II.1.6)Informacje o częściachTo zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV42122430 Pompy odśrodkowe
42120000 Pompy i sprężarki
42122130 Pompy wodne
42122300 Wentylatory ciśnieniowe do cieczy
II.2.4)Opis zamówienia:
TVIS ønsker tilbud på indkøb af 12 stk. samlede pumpeenheder, bestående af pumpe, kobling, lejer, motor og frekvensomformer.
Pumperne skal anvendes i TVIS' transmissionsnet til fjernvarmevand med designtemperatur 120C og designtryk 25 bar.
Alle pumper er i størrelsesordenen 30kW til 90 kW og skal levere varierende flow og løft op til 300 m3/h og 18 bar.
Motorer skal være af typen Synkron Reluktansmotorer.
Pumperne skal være horisontale end-suction pumper, med et eller flere trin efter leverandørens anbefaling.