Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
Hankintamenettelyn tulokset
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Keskustan terveys- ja hyvinvointikeskuksen rakentaminen päätoteuttajana
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi45000000 Rakennustyöt
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Hankintana on Helsingin keskustan terveys- ja hyvinvointikeskuksen (Keskustan THK) rakentaminen projektinjohtourakkana. Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimiala on kilpailuttanut urakan Helsingin kaupungin kokonaan omistaman Kiinteistö Oy Helsingin Toimitilat -yhtiön puolesta.
Projektinjohtourakan kehittämisvaiheelle laaditaan erillinen yhteistoimintasopimus hankkeen toteuttajan ja Helsingin kaupungin Kaupunkiympäristö -toimialan välillä.
Tämä jälki-ilmoitus koskee kehittämisvaiheesta tehtyä sopimusta.
Projektinjohtourakan urakkasopimus tehdään vasta kehittämisvaiheen lopussa, kun kohteen rakennuslupa on lainvoimainen ja hankkeen lopullinen tavoitehinta on yhteisesti sovittu. Urakkasopimuksessa tilaajaosapuolena on Helsingin kaupungin kokonaan omistama Kiinteistö Oy Helsingin Toimitilat.
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Hankinnasta on 15.2.2022 julkaistu tarjouspyyntö, jossa hankinnan ennakoiduksi arvoksi on ollut ilmoitettuna 74 600 000 euroa. Projektinjohtourakkana toteutettava rakennushanke jakautuu kehittämisvaiheeseen ja rakentamisvaiheeseen, joista kummallekin tarjoajia on pyydetty tarjouksessa ilmoittamaan erillinen hinta.