Tämä ilmoitus on pelkkä ennakkotietoilmoitus
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
TYKS Psykiatrian uudisrakennus 1.vaihe putkiurakka
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi45330000 Putkityöt
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Tämä on ennakkoilmoitus tulevasta P-sairaalan rakentamisen putkiurakan hankinnasta.
Uudisrakennukseen tulee sen ensimmäisen vaiheen valmistumisen jälkeen sijoittumaan Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin TYKS Psykiatrian toimialueen akuuttipsykiatrian, lastenpsykiatrian, vanhuspsykiatrian, mielialahäiriöiden, psykoosien sekä riippuvuus- ja neuropsykiatrian tiloja.
Hankkeen päätavoitteena on keskittää psykiatrian erikoissairaanhoidon tilat yhteen rakennukseen, joka tukee toiminnan kehittämistä, asiakkaan laadullista yksilöllistä hoitamista sekä yhdistää uudisrakennuksen muuhun sairaalarakennuskampukseen.
Hankkeen ensimmäiseen vaiheeseen sisältyy yhdyskäytävän rakentaminen Kiinamyllynkadun alta A-sairaalaan ja sekä huoltopihan rakentaminen kellarikerrokseen.
Hankkeeseen ensimmäiseen vaiheeseen sisältyy sairaalatoiminnan hyötyneliöitä 9 545 m² ja uudisrakennuksen kokonaisala on noin 20 390 m².
Uudisrakennus sijoittuu ns. Mikron tontille A-sairaalan eteläpuolelle Kiinanmyllynkadun varrelle. Eteläsuunnassa rakennusaluetta rajaa Villa Medica Sirkkalankadun varrella.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Psykiatrian sairaalan rakentaminen toteutetaan rakentamisen osalta jaettuna urakkana, jossa kohteeseen valittava projektinjohtourakoitsija toimii päätoteuttajana.
Tilaaja pyytää erikseen urakkatarjouksen sivu- ja erillisurakoista, jotka alistetaan pääurakkaan sivu-urakan alistamissopimuksen RT 80271 mukaisesti.
Alistetut sivu-urakat kohteessa ovat:
putkiurakka
ilmanvaihtourakka
sähköurakka
sprinkleriurakka
rakennusautomaatiourakka
maalämpöurakka
Alustavan aikataulun mukaan työt alkavat elokuussa 2022 ja kohteen vastaanotto on toukokuussa 2024.
Tarjouspyyntö hankinnasta julkaistaan alustavasti maaliskuussa viikolla 11 / 2022.