II kohta: Kohde
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Lasten ja nuorten erityisistuimet ja -tuolit
Viitenumero: HUS 548-2021-2
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi33196000 Lääketieteelliset apuvälineet - EA02 - EA03 - EA12
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena ovat lääkinnällisenä apuvälineenä myönnettävät lasten ja nuorten erityisistuimet ja -tuolit sekä näihin liittyvät lisävarusteet ja varaosat ja sovituspalvelut tässä tarjouspyynnössä ja sen liitteissä määritellyn mukaisesti.
Hankinnan kohteena olevat lasten ja nuorten erityisistuimet ja -tuolit vaativat koko elinkaarensa ajan varaosia. Kilpailutuksen kohteena olevien apuvälineiden yleisen käyttöiän oletetaan olevan keskimäärin viisi vuotta. Huolto- ja korjaustöiden ja näin ollen varaosien tarve kasvaa apuvälineen elinkaaren loppua kohden.
Kyseessä on useamman hankintayksikön yhteishankinta, joka toteutetaan hankintarenkaana. Tässä tarjouspyynnössä pyydettyjä tuotteita tulevat käyttämään: HUS-yhtymä (HUS), Etelä-Karjalan hyvinvointialue, Kymenlaakson hyvinvointialue sekä Päijät-Hämeen hyvinvointialue. Ks. tarkemmat tiedot tarjouspyynnön liitteessä 2 Sopimus.
Tilaaja pidättää oikeuden hankkia huollon, standardimuutostyöt, varaosat ja lisävarusteet myös muilta kuin valituilta toimittajilta sopimusluonnoksessa (liite 2) määritellyissä tilanteissa.
Hankinta on jaettu kolmeen osaan:
1. Työtuolit
2. Moduuleista kootut istuimet
3. Satulaistuimet
Kukin osa-alue on jaettu 1-3 tuotteeseen ja tuotekohtaiset osatarjoukset ovat sallittuja osa-alueissa 1 ja 3. Valittavista tarjoajista muodostetaan puitejärjestely ja kunkin tuotteen puitejärjestelyyn valitaan kolme (3) tuotetta.
Tarkemmat tiedot hankinnan kohteena olevista tuotteista ja niiden vähimmäisvaatimuksista on esitetty tarjouspyynnön kohdassa Hankinnan kohteen kriteerit sekä tarjouspyynnön liitteessä 1 Tarjouslomake.
Varsinainen sopimuskausi on 24 kk (2 vuotta) ja sitä on mahdollista jatkaa kahdella yhden (1) vuoden optiolla (1+1).
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: kyllä
Tarjoukset voivat koskea kaikkia osia
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)39110000 Istuimet, tuolit, niihin liittyvät tuotteet ja niiden osat - EA02 - EA03 - EA12
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Hankinnan kohteena ovat lääkinnällisenä apuvälineenä myönnettävät lasten ja nuorten käyttöön tarkoitetut mekaaniset ja sähköiset erityistyötuolit tarjouspyynnön ja sen liitteiden määrittelyjen mukaisesti.
II.2.1)Nimi:
Osa nro: 2
Hankinnan kohteena ovat lääkinnällisenä apuvälineenä lasten ja nuorten käyttöön tarkoitetut moduuleista kootut erityisistuimet tarjouspyynnön ja sen liitteiden määrittelyjen mukaisesti.
Hankinnan kohteena ovat lääkinnällisenä apuvälineenä myönnettävät lasten ja nuorten käyttöön tarkoitetut satulaistuimet tarjouspyynnön ja sen liitteiden määrittelyjen mukaisesti.