Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Geotekniska konsulttjänster
Referensnummer: 2022-73
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Nässjö Kommun avser att upphandla och teckna ramavtal gällande geotekniska konsulttjänster.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 2 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
71332000 Geotekniska ingenjörstjänster
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Uppdragen omfattar
• Geoteknisk fältundersökning. Undersökningsmetod väljs beroende på uppdrag.
• Jordartsbestämning samt kontroll av eventuell grundvattennivå.
• Installation och avläsning av grundvattenrör.
• Markradonmätning.
• Laboratorieundersökning, jordartsbestämning av jordprov ev. med vattenkvotsbestämning. Tvättsiktning av jordprov.
• Inmätning och avvägning av borrpunkterna med GPS.
• Markteknisk undersökningsrapport MUR med sammanställning av resultaten.
• Upprättande av PM med översiktliga geotekniska utvärderingar och rekommendationer.
• Förekomster av eventuella kablar och ledningar i mark ska kontrolleras.