Direktiivi 2004/18/EY
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Kuvaus
II.1.1)Hankintaviranomaisen sopimukselle antama nimi:
Euroopan laajakaistaportaali (EBP) – SMART 2014/0015
II.1.2)Sopimuksen tyyppi sekä toteutus-, toimitus- tai suorituspaikkaPalvelut
Palvelujen pääluokka nro 11: Liikkeenjohdon konsulttipalvelut [6] ja niihin liittyvät palvelut
Pääasiallinen toteutus-, toimitus- tai suorituspaikka: sopimusosapuolen toimitilat.
NUTS-koodi
II.1.4)Tietoa puitejärjestelystä
II.1.5)Lyhyt kuvaus sopimuksesta tai hankinnasta (hankinnoista)
Tämän toimen tavoitteena on tuottaa uudelleen ja optimoida joitakin vanhan Euroopan laajakaistaportaalin oleellisimmista toiminnoista, jotka liittyvät perustason poliittiseen tietämykseen ja laajakaistoja koskevien hyvien käytäntöjen levittämiseen. Tämä toteutetaan perustamalla uusi laajakaistaportaali laajakaistoihin liittyvien teknisten, taloudellisten ja hallinnollisten perustietojen ja hyvien käytäntöjen vaihtamiseksi. Lisäksi tietoa keräämällä tuotetaan sisältöä hyviä käytäntöjä koskevia esimerkkejä sisältävää uutta laajakaistaportaalia varten. Tiedon kerääminen voidaan suorittaa myös alan hyvien käytäntöjen määrittämistä koskevalla kilpailulla (esimerkiksi paras innovatiivinen rahoitus, paras kustannusten vähennys, paras sosio-ekonominen vaikutus jne.). Tätä toimea varten tarvitaan joitakin asiantuntijoita käynnistämään hanke-ehdotusten keräämisprosessi (mukaan luettuina valitseminen ja arviointi), jonka perusteella valitaan EU:n parhaat laajakaistahankkeet digitaalistrategiaa käsittelevien yleiskokouksien aikana vuonna 2015. Uuden Euroopan laajakaistaportaalin rakenne perustuu sellaisten paikallisten sidosryhmien alhaalta ylöspäin suuntautuvaan osallistumiseen, jotka ovat mukana paikallisten ja alueellisten laajakaistoja koskevien aloitteiden kehittämisessä ja jotka osallistuvat rajallisesti EU:n tason toimintaan. Koska portaalin kohderyhmään sisältyvät paitsi tavalliset, laajakaistoista kiinnostuneet kansalaiset, myös ammattivirkamiehet, poliitikot, kansalaisjärjestöt ja televiestintäyritysten edustajat, portaalin kielen on oltava luonteeltaan käytännönläheistä, ja siinä on keskityttävä olennaiseen. Lisäksi portaalin kaikkien tasojen sommittelun ja visuaalisen suunnitelman on oltava miellyttäviä, ja niiden tukena on käytettävä asiaankuuluvia kuvia.
II.1.6)Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)73200000 Tutkimus- ja kehitystoiminnan konsulttipalvelut, 72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
II.2)Sopimuksen kattama määrä tai sopimuksen laajuus
II.2.1)Kokonaismäärä tai laajuus:
Enimmäisarvo: 100 000 EUR.
II.2.2)Tietoa lisähankintamahdollisuuksistaLisähankintamahdollisuudet: ei
Direttiva 2004/18/CE
II.1)Descrizione
II.1.1)Denominazione conferita all'appalto dall'amministrazione aggiudicatrice:
Portale europeo della banda larga — SMART 2014/0015
II.1.2)Tipo di appalto e luogo di consegna o di esecuzioneServizi
Categoria di servizi n. 11: Servizi di consulenza gestionale [6] e affini
Luogo principale di esecuzione dei lavori, di consegna delle forniture o di prestazione dei servizi: nei locali del contraente.
Codice NUTS
II.1.4)Informazioni relative all'accordo quadro
II.1.5)Breve descrizione dell'appalto o degli acquisti
L'obiettivo di tale azione è riprodurre e ottimizzare alcune funzioni principali del vecchio portale europeo della banda larga riguardante le conoscenze politiche di base e la diffusione di buone pratiche per la banda larga. Ciò assume la forma della creazione di un nuovo portale della banda larga per lo scambio di buone pratiche e basi tecniche, finanziarie e di gestione della banda larga. Inoltre, la raccolta di informazioni per i contenuti del nuovo portale della banda larga relativo a esempi di buone pratiche; e può anche assumere la forma di una gara per individuare buone pratiche nel settore, quali migliori finanziamenti innovativi, migliore riduzione dei costi, miglior impatto socioeconomico ecc. Per tale azione saranno richiesti alcuni esperti per creare il processo di raccolta relativo alle proposte del progetto, compresa la selezione e la valutazione al fine di aggiudicare i migliori progetti relativi alla banda larga dell'UE al momento degli accordi 2015 sull'accesso ai dati. La struttura del nuovo portale europeo della banda larga si basa su un coinvolgimento dal basso verso l'alto delle parti interessate locali che partecipano allo sviluppo delle iniziative relative alla banda larga regionale e locale, in combinazione con un impegno limitato a livello dell'UE. Dal momento che il gruppo destinatario di tale portale comprende sia cittadini normali, interessati alla banda larga, che funzionari pubblici professionisti, ONG e rappresentanti delle società di telecomunicazione, il carattere della lingua del portale dovrà essere pragmatico e ridotto all'essenziale, e l'impaginazione nonché la progettazione visiva di tutti i livelli del portale dovrà essere molto attraente e supportata da immagini appropriate.
II.1.6)Vocabolario comune per gli appalti (CPV)73200000 Consulenza nel campo della ricerca e dello sviluppo, 72000000 Servizi informatici: consulenza, sviluppo di software, Internet e supporto
II.2)Quantitativo o entità dell'appalto
II.2.1)Quantitativo o entità totale:
Valore massimo: 100 000 EUR.
II.2.2)OpzioniOpzioni: no