Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Urakat - 152977-2017
Suomi-Helsinki: Raitiotien rakennustyöt
2017/S 079-152977
Hankintailmoitus – erityisalat
Rakennusurakat
Oikeusperusta:
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Raide-Jokerin toteutus.
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
45234126 Raitiotien rakennustyöt
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Helsingin kaupungin liikennelaitos -liikelaitos (HKL), edustaen Helsingin kaupunkia ja Espoon kaupunki hakevat ehdokkaita tai ehdokasryhmittymiä Raide-Jokeri -raitiotiehankkeen toteuttajiksi (jäljempänä ”Toteuttaja”). Hankinta toteutetaan yksivaiheisena neuvottelumenettelynä.
Raide-Jokeri tullaan toteuttamaan yhtenä projektiallianssina. Allianssi muodostetaan kilpailuttamalla allianssin sopimusosapuoliksi ensin suunnittelijat (jäljempänä ”Suunnittelija”) kevään 2017 aikana ja sen jälkeen Toteuttaja syksyn 2017 aikana. Toteuttajan hankinnan jälkeen Tilaaja, Suunnittelija ja Toteuttaja käynnistävät yhdessä hankkeen kehitysvaiheen.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
45000000 Rakennustyöt
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Hankinta sisältää Raide-Jokeri-projektiin liittyvien keskeisten rakentamistehtävien johtamisen, toteuttamisen ja mahdolliset alihankinnat yhteistyössä Tilaajan ja valitun Suunnittelijan kanssa. Hankinta sisältää mm. seuraavien tehtävien johtamista, toteuttamista ja alihankintaa:
— Kadunrakentaminen,
— Ratarakentaminen,
— Silta- ja muut taitorakenteet,
— Pohjarakentaminen,
— Kunnallistekniikan rakentaminen,
— Rakentamisen aikainen liikenteen ohjaus,
— Virtuaalinen rakentaminen.
Lisäksi Toteuttajalta edellytetään osaamista ja resursseja mm. ratasähkön- ja ratateknisten järjestelmien rakentamiseen sekä tunnelirakentamiseen, mutta keskeisten resurssien hankkiminen määritetään yhdessä kehitysvaiheessa hankkeen parhaaksi -periaatteella.
Raide-Jokeri-projektin, siihen liittyvien varikoiden ja muiden suunnittelu- ja rakentamistehtävien kokonaisarvo on yhteensä optiot huomioiden n. 375 000 000 EUR. Raide-Jokeri-projektin suunnittelu- ja rakentamiskustannuksiksi on Helsingin ja Espoon kaupunkien valtuustoissa hankesuunnitelman kustannusarvion pohjalta hyväksytty yhteensä 275 000 000 EUR. Tilaaja varaa tästä budjetista muihin omiin hankintoihinsa, bonuspoolin perustamiseen sekä riskivarauksiin tietyn osuuden. Lisäksi projektin yhteydessä tullaan mahdollisesti optiona toteuttamaan noin 36 000 000 EUR:n arvosta muita suunnittelu- ja rakentamistehtäviä ja noin 64 milj. euron arvoisten varikoiden suunnittelu ja rakentaminen. Mikäli Tilaaja päättää lunastaa optiot, Tilaaja voi lunastaa ne kokonaisuudessaan tai osittain.
Tilaajan arvio hankittavan rakentamisen kokonaisarvosta on noin 205-310 000 000 EUR, josta Raide-Jokeri-projektin rakentamiskustannusten osuus on n. 205-225 000 000 EUR, optiona mahdollisten Raide-Jokeri-projektiin liittyvien toimeksiantojen osuus n. 20-30 000 000 EUR ja varikkorakennusten rakentaminen 50-55 milj. euroa. Nämä mahdolliset Raide-Jokeri-projektiin liittyvät toimeksiannot voivat koskea mm. kadunrakentamiseen, pohjarakentamiseen, rakentamisen aikaiseen liikenteenohjaukseen ja kunnallistekniikan rakentamiseen liittyviä rakentamistehtäviä.
Hankintaprosessin suunnitellut vaiheet ovat seuraavat:
— hankintailmoituksen ja alustavien tarjouspyyntöasiakirjojen julkaiseminen,
— osallistumishakemusten jättäminen,
— tarjoajien (3-4) valinta neuvottelumenettelyyn ja neuvottelukutsujen lähettäminen,
— hankintaprosessin ja tarjouspyyntöaineiston esitttely,
— sopimusneuvottelut ja 1. kehitystyöpajat,
— tarkennettu tarjouspyyntö,
— tentti,
— 2. kehitystyöpajat,
— hinta- ja laatutarjoukset,
— hankintapäätös,
— palautetilaisuudet.
Hankintaprosessin tarkempi eteneminen ja aikataulu ovat kuvattuina tarjouspyyntöaineistossa.
Valittavan Suunnittelijan osallistuminen Toteuttajan hankintaan (kehitystyöpajat ym.) päätetään, kun valittava Suunnittelija ja Toteuttajan tarjouskilpailuun valittavat tarjoajat ovat selvillä. Tilaaja tulee varmistamaan, että Suunnittelijaksi valittava yritys tai yritykset voivat osallistua myös Toteuttajan hankintaan. Tilaaja huolehtii, että kaikkia tarjoajia tullaan kohtelemaan tasapuolisesti, eikä Suunnittelijaksi valittava yritys / yritykset tule saaman etua muihin tarjoajiin nähden.