Meillä on ilo ilmoittaa, että TED-portaalin uusi versio otetaan käyttöön 29. tammikuuta 2024 (alustava päivä, vahvistetaan myöhemmin!). Haluatko tietää enemmän uusista toiminnoista ja tehdyistä parannuksista? Tutustu artikkeliimme, josta saat lisätietoa tärkeimmistä muutoksista ja uusista toiminnoista.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Uusi koulutustilaisuus TED-datan uudelleenkäyttäjille 14.12.2023 – ilmoittaudu mukaan!
Palvelut - 178000-2022
Suomi-Valtioneuvosto: Mainonta- ja markkinointipalvelut
2022/S 067-178000
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Valtiovarainministeriön hankinta: Tapahtumamarkkinointi sekä tapahtumien suunnittelu, toteutus ja tuotanto. Sisäinen kilpailutus (DPS). Erillispalvelut
Viitenumero: VN/32044/2021-VM-6
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
79340000 Mainonta- ja markkinointipalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Avoimuus on viestintämme perusta. Valtionhallinnon viestintäsuosituksen mukaan
viranomaisilla on velvollisuus edistää toimintansa avoimuutta sekä tuottaa ja jakaa tietoa,
jotta kansalaiset ja muut sidosryhmät voivat muodostaa totuudenmukaisen kuvan
viranomaisen toiminnasta, vaikuttaa valmisteilla oleviin asioihin sekä valvoa etujaan ja
oikeuksiaan. Tuemme viestinnällä demokratian toimivuutta, kansalaisten oikeuksien
toteutumista ja yhteisöjen ja yritysten toimintaa.
Tyypillisiä viestittäviä asioita ministeriössä ovat muun muassa lainsäädäntö- ja
kehittämishankkeet, työryhmät ja selvitykset, valtioneuvoston päätökset, valtion
talousarvioesitykset, ministeriön päätökset ja lausunnot sekä kansainväliset kokoukset.
Näihin viestittäviin asioihin liittyy usein myös sidosryhmille suunnattuja tapahtumia.
Aktiivinen vuorovaikutus sidosryhmien kanssa on meille tärkeää.
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
79413000 Markkinointijohdon konsulttipalvelut
79310000 Markkinatutkimuspalvelut
79342000 Markkinointi
79300000 Markkina- ja taloustutkimuspalvelut; mielipidetutkimukset ja tilastot
79341400 Mainoskampanjapalvelut
79430000 Kriisinhallintapalvelut
79800000 Painatus ja siihen liittyvät palvelut
79950000 Näyttelyjen, messujen ja kongressien järjestelypalvelut
92100000 Elokuva- ja videopalvelut
79632000 Henkilöstökoulutus
39294100 Viestintä- ja mainostuotteet
48500000 Viestintä- ja multimediaohjelmatuotteet
48000000 Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät
73110000 Tutkimuspalvelut
72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Valtiovarainministeriön viestinnän tavoitteena on tukea ministeriön ja hallituksen tavoitteita. Viestintä on strateginen voimavara, joka vahvistaa vaikuttavuutta ja luottamusta.
Haemme pitkäaikaista yhteistyökumppania erilaisten tapahtumien suunnitteluun, tuotantoon ja striimaukseen. Yhteistyökumppanilta haluamme monipuolista osaamista ja laajaa keinovalikoimaa erityyppisten tapahtumien järjestämiseen.
Järjestämme kumppanin kanssa erityisesti sidosryhmätilaisuuksia. Tapahtumat voivat olla paikan päällä järjestettyjä tilaisuuksia tai etätilaisuuksia tai näitä yhdisteleviä tapahtumia eli ns. hybriditapahtumia. Tapahtumat ovat tyypillisesti puolen päivän tai koko päivän tilaisuuksia, joissa on useita esiintyjiä ja satoja osallistujia. Suurimmaksi osaksi tapahtumat järjestetään asiakkaan osoittamissa tiloissa, mutta tarpeen vaatiessa myös toimittajan omissa tiloissa.
Haemme kumppania, joka pystyisi auttamaan tapahtumien suunnittelussa ja tuotannossa. Tarpeemme vaihtelevat pelkän striimauksen ja tapahtumien kokonaisvaltaisen järjestämisen välillä. Järjestämme kumppanin kanssa tilaisuuksia arviolta 30-50 vuodessa, joista kolme neljäsosaa on pelkkiä striimauksia ja yksi neljäsosa kokonaisvaltaista tapahtuman järjestämistä.