Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Tiedotusvälineiden seuranta- ja analyysipalvelut Euroopan parlamentin Romanian-tiedotustoimistoa (EPIO Romania) varten
Viitenumero: COMM/DG/AWD/2017/344.
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi92400000 Uutistoimistopalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Sopimuksen kohteena ovat tiedotusvälineiden (sekä painettu lehdistö että audiovisuaaliset tiedotusvälineet) seuranta- ja analyysipalvelut Euroopan parlamentin Romanian-tiedotustoimistoa varten.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 190 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Sopimuksen kohteena on lehdistön (kansallinen/alueellinen), audiovisuaalisten tiedotusvälineiden (radio, televisio) ja tärkeimpien verkkotiedotusvälineiden (internet) päivittäinen seuranta. Sopimuksen tarkoituksena on päivittäisiä tietoja koskevan oikea-aikaisen ja ajantasaisen yhteenvedon toimittaminen lehdistökatsausten muodossa. Katsausten kohteena on tapa, jolla Euroopan parlamentin ja Euroopan unionin kannalta merkityksellisiä aiheita käsitellään tiedotusvälineissä. Euroopan parlamentin viestinnän pääosastolla halutaan varmistua siitä, että pääosastolla on parhaat mahdolliset tiedot Euroopan unioniin, Euroopan parlamenttiin sekä sen puhemiehen ja jäsenten (Member of the European Parliament – MEP) toimiin liittyvien aiheiden näkyvyydestä tiedotusvälineissä eri puolilla EU:ta.
Pohjimmiltaan tiedotusvälineiden analyysin avulla autetaan EP:tä tiedottamaan EU:n politiikoista paremmin EU:n kansalaisille ja erityisille kohdeyleisöille. Sopimus tehdään aluksi 1 vuoden ajaksi. Se voidaan uusia vuosittain ilman erillistä sopimusta enintään 3 kertaa. Sopimuksen enimmäiskestoaika on 4 vuotta.