II osa: Ese
II.1)Hanke kogus või ulatus
II.1.1)Nimetus:
Käännöspalveluiden hankinta
II.1.2)CPV põhikood79530000 Tõlketeenused
II.1.4)Lühikirjeldus:
Kilpailutuksen tavoitteena on hankkia oikeustulkkausdirektiivin laatuvaatimukset täyttävää käännöspalvelua (Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiivi 2010/64/EU oikeudesta tulkkaukseen ja käännöksiin rikosoikeudellisissa menettelyissä).
Kaikki hankintayksikön käännättämät asiakirjat ovat viranomaisasiakirjoja, pääosin viranomaismenettelyihin liittyviä asiakirjoja, joiden asiasisältö voi oikeuskielen ohella edellyttää talous- ja rahoitusalan, IT-alan, lääketieteen ym. tieteenalojen erikoissanaston hallintaa. Käännöksissä on noudatettava asiakkaan ohjeistusta ja sanastoa sekä otettava huomioon käännöksen kohderyhmä ja käyttötarkoitus.
Käännöstoimeksiantojen laajuus vaihtelee hyvin lyhyistä toimeksiannoista (esim. lehdistötiedotteet) useita kymmeniä kääntäjäsivuja sisältäviin asiakirjakokonaisuuksiin.
Käännöstoimeksiantojen kiireellisyyden määrittelevät laissa säädetyt prosessuaaliset määräajat, kansainvälisissä sopimuksissa määritellyt määräajat ja muut asian käsittelyyn liittyvät viranomaisprosessit.
Käännettävät asiakirjat luokitellaan sekä julkisiin asiakirjoihin että salassa pidettäviin asiakirjoihin.
Käännettävien asiakirjojen määrät ovat arvioita. Poliisihallitus ei sitoudu esitettyihin määriin, vaan käännöksiä tilataan sopimuskaudella aina kulloisenkin tarpeen mukaan.
Palveluiden mahdollisina toimittajina voivat olla käännöspalveluita tarjoavat yritykset yhtiömuodosta riippumatta, muut yhteisöt sekä luonnolliset henkilöt (esimerkiksi yksityisenä elinkeinonharjoittajana toimiva kääntäjä voi halutessaan käyttää toiminimeä). Palveluita tarjoavat tahot voivat tarjota hankinnan kohteen kuvauksen mukaisia palveluita myös ryhmittymänä.
Tätä hankintaa ei toteuteta aiemmin ilmoitetun mukaisesti yhteishankintana Maahanmuuttoviraston kanssa. Tämä tarjouspyyntö koskee siten ainoastaan Poliisihallituksen käännöspalveluiden hankintaa, ja Maahanmuuttovirasto julkaisee oman erillisen tarjouspyyntönsä myöhemmin.
II.1.5)Eeldatav kogumaksumus või suurusjärk
II.1.6)Teave osade kohtaHankeleping on jaotatud osadeks: jah
Pakkumusi võib esitada kõigile osadele
II.2)Kirjeldus
II.2.1)Nimetus:
Suomi-ruotsi-suomi (julkiset sekä salassa pidettävät asiakirjat)
Osa nr: 1
II.2.2)CPV lisakood(id)79530000 Tõlketeenused
II.2.4)Hanke kirjeldus:
Tilaajan tarvitsemien käännöspalveluiden hankinta.
Suomi-englanti-suomi (julkiset sekä salassa pidettävät asiakirjat)
Osa nr: 2
Suomi-venäjä-suomi (julkiset sekä salassa pidettävät asiakirjat)
Osa nr: 3
Suomi-arabia- suomi (julkiset sekä salassapidettävät asiakirjat)
Osa nr: 4
Suomi-espanja-suomi (julkiset sekä salassa pidettävät asiakirjat)
Osa nr: 6
Suomi-bulgaria-suomi (julkiset sekä salassa pidettävät asiakirjat)
Osa nr: 5
Suomi-hollanti-suomi (julkiset sekä salassa pidettävät asiakirjat)
Osa nr: 7
Suomi-italia-suomi (julkiset sekä salassa pidettävät asiakirjat)
Osa nr: 8
Suomi-latvia-suomi (julkiset sekä salassa pidettävät asiakirjat)
Osa nr: 9
Suomi-liettua-suomi (julkiset sekä salassa pidettävät asiakirjat)
Osa nr: 10
Suomi-puola-suomi (julkiset sekä salassa pidettävät asiakirjat)
Osa nr: 11
Suomi-romania-suomi (julkiset sekä salassa pidettävät asiakirjat)
Osa nr: 12
Suomi-saksa-suomi (julkiset sekä salassa pidettävät asiakirjat)
Osa nr: 13
Suomi-viro-suomi (julkiset sekä salassa pidettävät asiakirjat)
Osa nr: 14