Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
EU:n tukipalvelun toiminta EU:n ympäristömerkkijärjestelmän toteuttamisen tukemista varten
Viitenumero: ENV.B.1./SER/2017/0013.
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi90700000 Ympäristöön liittyvät palvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
EU-ympäristömerkistä 25.11.2009 annetulla Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksella (EY) N:o 66/2010 perustettiin eurooppalainen ympäristömerkkijärjestelmä, jonka avulla on tarkoitus edistää sellaisten tuotteiden ja palvelujen suunnittelua, tuotantoa, markkinointia ja käyttöä, joilla on koko elinkaarensa aikana vähemmän haitallisia vaikutuksia ympäristöön. Tämän sopimuksen tavoitteena on komission tukeminen EU:n ympäristömerkkijärjestelmän toteuttamisessa ja järjestelmän käyttöönoton parantamisessa.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 536 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Kyseessä on avoin tarjouspyyntö, jonka perusteella tehdään palvelusopimus.
Sopimus voidaan uusia 3 kertaa (kokonaiskesto 48 kuukautta). Sopimuksen arvo on 134 000 euroa vuodessa, ja se voidaan uusia 3 kertaa (eli kokonaisbudjetti on 536 000 euroa).