Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
Direktiivi 2004/18/EY
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Kuvaus
II.1.1)Sopimukselle annettu nimi
Pilvilaskennan taloudellisten vaikutusten mittaamista Euroopassa koskeva tutkimus – SMART 2014/0031
II.1.2)Sopimuksen tyyppi sekä toteutus-, toimitus- tai suorituspaikkaPalvelut
Palvelujen pääluokka nro 11: Liikkeenjohdon konsulttipalvelut [6] ja niihin liittyvät palvelut
Pääasiallinen toteutus-, toimitus- tai suorituspaikka: sopimusosapuolen toimitilat.
NUTS-koodi
II.1.4)Lyhyt kuvaus sopimuksesta tai hankinnasta (hankinnoista)
Tutkimuksen päätavoitteena on
pilvilaskennan markkinoiden analysointi Euroopan unionissa ja määrällisten arvioiden toimittaminen, mukaan luettuina pilvilaskennan mikro- ja makrotaloudellinen analyysi sekä sosiaalisten vaikutusten ja ympäristövaikutusten arviointi Euroopan unionissa.
II.1.5)Yhteinen hankintanimikkeistö (CPV)79419000 Evaluointineuvontapalvelut, 73220000 Kehitystoiminnan konsulttipalvelut
II.1.6)Tietoa WTO:n julkisia hankintoja koskevasta sopimuksesta (GPA)Sopimukseen sovelletaan WTO:n julkisia hankintoja koskevaa sopimusta (GPA): kyllä
II.2)Sopimuksen (sopimusten) lopullinen kokonaisarvo
II.2.1)Sopimuksen (sopimusten) lopullinen kokonaisarvoArvo: 147 500 EUR
Ilman alv:tä
IV kohta: Menettely
Avviso di aggiudicazione di appalto
Direttiva 2004/18/CE
II.1)Descrizione
II.1.1)Denominazione conferita all'appalto
Studio sulla misurazione dell'impatto economico del «cloud computing» in Europa — SMART 2014/0031.
II.1.2)Tipo di appalto e luogo di consegna o di esecuzioneServizi
Categoria di servizi n. 11: Servizi di consulenza gestionale [6] e affini
Luogo principale di esecuzione dei lavori, di consegna delle forniture o di prestazione dei servizi: nei locali del contraente.
Codice NUTS
II.1.4)Breve descrizione dell'appalto o degli acquisti
L'obiettivo principale dello studio è quello di:
analizzare il mercato del «cloud computing» nell'Unione europea, e fornire stime quantitative, ivi compresa l'analisi dell'impatto micro e macroeconomico nonché sociale e ambientale del «cloud computing» nell'Unione europea.
II.1.5)Vocabolario comune per gli appalti (CPV)79419000 Servizi di consulenza di valutazione, 73220000 Servizi di consulenza nel campo dello sviluppo
II.1.6)Informazioni relative all'accordo sugli appalti pubblici (AAP)L'appalto è disciplinato dall'accordo sugli appalti pubblici (AAP): sì
II.2)Valore finale totale degli appalti
II.2.1)Valore finale totale degli appalti Valore: 147 500 EUR
IVA esclusa