Palvelut - 285925-2023
Suomi-Helsinki: Korjaus- ja huoltopalvelut
2023/S 093-285925
Hankintailmoitus – erityisalat
Palvelut
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/25/EU
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Puitejärjestely kuluneiden raitiotiekiskojen hitsaus- ja hiontapalvelujen hankintaan
Viitenumero: 7H23
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
50000000 Korjaus- ja huoltopalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena ovat kuluneiden raitiotieurakiskojen päällehitsaus- ja hiontapalvelut. Palvelua suoritetaan eri puolilla Suomen pääkaupunkiseutua.
Hankinnalla järjestetään puitejärjestely, johon haetaan korkeintaan yksi (1) Palveluntuottaja vastaamaan Puitesopimuksen mukaisesta palvelusta.
Puitesopimus tehdään kahden (2) vuoden perussopimuskaudelle. Sopimusta on mahdollista jatkaa yhdellä yhden vuoden (1) optiokaudella.
Jos Tilaaja päättää käyttää optiokauden, sopimuskauden pituus on enimmillään kolme (3) vuotta.
II.1.5) kohdassa ilmoitettu Arvioitu kokonaisarvo on arvioitu kokonaisarvon enimmäismäärä puitesopimuksen kokonaiskeston ajalta.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
Arvo ilman alv:tä: 660 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
50220000 Rautateiden ja niihin liittyvien laitteiden korjaus, huolto ja muut palvelut
50225000 Rautatieradan kunnossapito
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Palvelu käsittää kuluneiden:
- urakiskokaarteiden ja suorien kiskojen ajo- ja ohjausreunojen hitsauksen ja profiloinnin
- risteyksien uranpohjien hitsauksen ja hionnan
- risteysuran hionnan
- matala- ja syväuraisten risteysten kärkien ja siipikiskojen hitsauksen ja hionnan
- risteysten vastakiskojen (syvä ja matala) päälle hitsauksen,
- vastavaihteen kielisovituksen tukikiskon ”kielensuojan” hitsauksen sekä kiskonhionnan
- muita kuin edellä lueteltuja mahdollisia kuluneiden raitiotiekiskojen hitsaus- ja hiontapalveluja
Palveluntuottajan on kyettävä tuottamaan Palvelua huhti-joulukuun välisenä aikana klo 23.00-06.00 välisenä aikana.
Tilaaja määrittää tarkemman toimitusajan tilauskohtaisesti.
Palveluntuottaja hankkii kaikki palvelussa käytettävät autot, koneet, laitteet ja materiaalit itse omalla kustannuksellaan.
Tarkemmin hankinnan kohde on määritelty Tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Tarjoaja voi halutessaan tutustua hitsaus- ja hiontakohteisiin ja palvelun tuottamiseen vaikuttaviin paikallisiin olosuhteisiin ennen tarjouksen jättämistä. Katselmus järjestetään tarjoajakohtaisesti (2 h / tarjoaja) Tilaajan valitsema(i)ssa kohtee(i)ssa. Katselmus on mahdollista tarjousaikana Tilaajan edustajan kanssa sovitun tarkemman ajankohdan mukaisesti. Katselmuksesta kiinnostuneiden tahojen on ilmoittauduttava sähköpostitse osoitteeseen: tommy.sohlberg@kaupunkiliikenne.fi. Tarjoajien tasapuolisen kohtelun varmistamiseksi Tilaaja ei voi katselmuksessa vastata kysymyksiin vaan kysymykset on lähetettävä kirjallisesti tällä tarjouspyynnöllä kohdassa Lisätietokysymykset kerrotun mukaisesti ja määräajassa.