2. Съгласно чл. 5к, пар. 1 от Регламент (EС) № 2022/576 на Съвета от 8 април 2022г. за изменение на Регламент (ЕС) № 833/2014г., считано от 09.04.2022г. се забранява сключването на нови, а след 10.10.2022г. изпълнението на вече сключени договори за обществени поръчки, вкл. и на такива, попадащи в някои от изключенията, с лица по чл. 5к, пар. 1, б., „а“ – „в“ от Регламента, а именно:
а) руски граждани или физически или юридически лица, образувания или органи, установени в Русия;
б) юридически лица, образувания или органи, при които повече от 50 % от правото на собственост, пряко или непряко се притежава от субект, посочен в буква а); или
в) физически или юридически лица, образувания или органи, действащи от името или по указание на субект, посочен в буква а) или б).
Забраната се прилага и спрямо подизпълнители, доставчици или образувания, чийто капацитет се използва в съответствие със ЗОП, когато участието им в изпълнението на поръчката е повече от 10 % от нейната стойност.
Изключения са допустими при условията на чл. 5к, пар. 2 във вр. с чл. 9 от Регламента. Възложителите имат задължението да спазват Регламента на всички етапи от процеса по възлагане, сключване и изпълнение на договори за обществени поръчки. В тази връзка участниците декларират обстоятелствата в приложената декларация и представят същата с ЕЕДОП.