Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Startpaket för yrkesprogram inom gymnasiet Borlänge 2023
Referensnummer: GNU 2023/47
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandlingscenter inbjuder till anbudsgivning gällande Startpaket för byggutbildning inom gymnasieskolan i Borlänge 2023.
Upphandlingen omfattar successiva avrop av branschanpassade utbildningar s.k. behörighetskurser, färdiga verktygspaket och branschinriktade arbetskläder till Borlänge kommuns yrkesinriktade gymnasieutbildningar åk 1-3.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 5 500 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
18142000 Säkerhetsvisir
18143000 Skyddskläder
18200000 Ytterkläder
35113100 Säkerhetsutrustning för byggplatser
80210000 Teknisk och yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: