Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Nya Hertsöskolan, Hertsön 11:748. Totalentreprenad
Referensnummer: SBF 2023/743-2.6.1.1
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4)Kort beskrivning:
Stadsbyggnadsförvaltningen bygger nya Hertsöskolan om 15260 m² BTA, med en BYA om 6890m² (byggnadsyta).
I projektet ingår rivning och sanering av den befintliga skolan.
Ett äldre skyddsrum inom befintlig skola för 200 personer kommer att rivas och ersättas med ett nytt.
Detaljerade uppgifter enligt AFB.22.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 300 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)45111100 Rivning
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: