Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Personbilar och lätta transportfordon
Referensnummer: ViSAB 2022-00016
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod34110000 Personbilar
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandlingen avser ett ramavtal för inköp av personbilar och lätta transportfordon.
II.1.5)Uppskattat totalt värde
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)34100000 Motorfordon
34136100 Lätta skåpbilar
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Upphandlingen avser ett ramavtal för inköp av personbilar och lätta transportfordon (även benämnt "fordon" nedan) med olika drivmedelsalternativ, storlek, tjänstevikt och modeller med standardfärg samt service och tjänster enligt förfrågningsunderlaget.
Ramavtal tecknas med minst 3 kvalificerade leverantörer. Därefter sker förnyad konkurrensutsättning.