Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Mark- och exploateringsingenjör
Referensnummer: SBN/2023:00081
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Denna ramavtalsupphandling avser Tekniska konsulttjänster Mark- och Exploateringsingenjörer.
Tjänsterna avser olika typer av uppdrag i syfte att komplettera förvaltningens egen kompetens samt resursförstärkning.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 17 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)70110000 Exploatering av fastigheter
70120000 Köp och försäljning av fastigheter
70122000 Försäljning eller köp av mark
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning
71300000 Ingenjörstjänster
71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten
71400000 Stadsplanering och landskapsvård
71410000 Stadsplanering
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: