Oikeusperusta:
Asetus (EU, Euratom) N:o 2018/1046
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Uudelleenkäynnistetyn kilpailun avulla tehtävä rinnakkainen puitesopimus konsultointipalvelujen toimittamisesta ajoneuvojen turvallisuuden alalla
Viitenumero: GROW/2020/OP/0011
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi79417000 Turvallisuusneuvonta
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Tämän uudelleenkäynnistetyn kilpailun avulla tehtävän rinnakkaisen puitesopimuksen tarkoituksena on, että sisämarkkinoiden, teollisuuden, yrittäjyyden ja pk-yritystoiminnan PO:lla on käytettävissään joukko ulkopuolisia asiantuntijoita, joiden palveluja voidaan käyttää aina tarvittaessa.
Puitesopimuksen yleistavoitteena on helpottaa kokonaisten tai osittaisten selvitysten ja muiden palvelujen hankintaa, jotta voidaan tukea ajoneuvojen turvallisuuden alaa koskevaa komission sääntelytyötä, johon kuuluu uutta lainsäädäntöä, täytäntöönpanolainsäädäntöä ja delegoitua lainsäädäntöä koskevat ehdotukset sekä voimassa olevan lainsäädännön tarkistaminen. Sopimukseen sisältyvät kaikki EU:n tyyppihyväksyntälainsäädännön soveltamisalaan kuuluvat ajoneuvoluokat (autot, kuorma-autot, moottoripyörät, traktorit jne.), ja sillä helpotetaan erityisesti asetuksen (EU) 2144/2019 täytäntöönpanoa.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 4 000 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)79417000 Turvallisuusneuvonta
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Kyseessä on uudelleenkäynnistetyn kilpailun avulla tehtävä rinnakkainen puitesopimus konsultointipalvelujen toimittamisesta ajoneuvojen turvallisuuden alalla.