En bugg påverkar just nu hur webbadresser visas i eForms-meddelanden. Vi jobbar med att lösa problemet. Under tiden föreslår vi att du tar bort kommatecknet (eller eventuella andra specialtecken) i slutet av webbadressen. Vi ber om ursäkt för det inträffade.
Varor - 334830-2022
Sverige-Göteborg: Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
2022/S 119-334830
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Blomsterarrangemang Gothenburg Horse Show
Referensnummer: 0156/22
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod
03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter
II.1.4)Kort beskrivning:
Got Event bjuder härmed in leverantörer till att ansöka om att delta i rubricerat dynamiskt
inköpssystem (DIS) i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Got Event är Göteborgs Stads evenemangs- och arenabolag och driver några av Sveriges mest
älskade arenor.
Vi arrangerar - tillsammans med Svenska Ridsportförbundet - Gothenburg Horse Show som
är en av världens främsta inomhustävlingar för ridsport.
II.1.5)Uppskattat totalt värde
II.1.6)Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)
03121000 Trädgårdsväxter
03121200 Snittblommor
03121210 Blomsteruppsättningar
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Om GHS
Gothenburg Horse Show är en av världens ledande inomhustävlingar i ridsport och är sedan starten
1977 ett årligen återkommande evenemang som haft totalt dryga 3 miljoner besökare.
Tävlingarna arrangeras av Got Event AB på uppdrag av FEI, det internationella ridsportförbundet,
samt Svenska Ridsportförbundet.
GHS vision är ”Tillsammans med publik, hästar och ryttare skapar vi oförglömliga sportupplevelser”.
Vi samarbetar även med hästsportmässan EuroHorse som arrangeras av Svenska Mässan samtidigt
som GHS.
Evenemanget är miljödiplomerat via Svensk Miljöbas. Läs mer på www.gothenburghorseshow.se;
www.gotevent.se
Objekt och omfattning
GHS är en del i ridsportens Världscup i dressyr och hoppning . Traditionellt äger evenemanget rum i
Scandinavium Arena i Göteborg under februari (v 8) utom de år då GHS står som värd för
Världscupfinaler då det flyttas till påskhelgen. Under GHS 44 år har Världscupfinaler arrangerats 15
av de åren.
Syftet med det dynamiska inköpssystemet är att tillgodose behovet av krukväxter och snittblommor
för dekoration under GHS. Växterna ska vara tåliga och brukas under en femdagarsperiod (onsdagsöndag). Leverans sker helgen innan evenemangsstart.
Lagringsutrymme finns i anslutning till tävlingsarenan med kylmöjligheter.
Krukväxterna består både av blommande och gröna växter i varierad höjd och färg, exempelvis
Thuja, Focus, Rhododendron, Nephrolepis, Guzmania, Chrysanthemum, Phalaenopsis.
Uppskattat antal krukväxter per evenemang: 2 300 st
Snittblommorna består av exempelvis Alstroemeria, Eucalyptus, Gerbera, Lilium, Ros, Iris av
varierad höjd och färg.
Uppskattat antal snittblommor per evenemang: 8 500 st
Anbudsinbjudan skickas ut under Q4.
DIS:et innebär inga volymförpliktelser. Verksamhet som berör området kan bedrivas i egen regi. I
sådana fall är DIS:et att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör området. Dessa avtal
upphör inte att gälla i anledning av detta DIS. Översiktlig information om objekten för uppdraget
anges vid beställning.