Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Avfallsinsamling Storumans kommun
Referensnummer: 21/9
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod90500000 Avfallstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Entreprenaden omfattar i hela Storumans kommun:
Hämtning av mat- och restavfall i kärl (matavfall samlas inte in separat i dagsläget).
Hämtning av mat- och restavfall i bottentömmande behållare i hela kommunen
Hämtning av restavfall i container
Transport till avlämningsplats
Beställaren svarar för kundtjänst, registerhållning och fakturering av avfallsavgifter.
II.1.5)Uppskattat totalt värde
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)90511300 Insamling av avfall
90512000 Avfallstransport
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: