Meddelande om tilldelning av kontrakt
Resultat av upphandlingsförfarandet
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Tekniskt sekretariat för gruppen för de anmälda organen enligt byggproduktsförordning 305/2011/EU (CPR)
Referensnummer: 610/PP/GRO/IMA/17/1135/9698
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4)Kort beskrivning:
Det tekniska sekretariatet för gruppen av anmälda organ inom ramen för byggproduktförordningen (CPR – Construction Products Regulation) arbetar i nära samarbete med kommissionens avdelningar, med ordföranden för gruppen av anmälda organ (GNB – group of notified bodies) inom ramen för byggproduktförordningen och, i tillämpliga fall, med det administrativa sekretariatet för anmälda organ som godkänts inom ramen för något av direktiven enligt den nya metoden. Dess uppgifter ska i huvudsak bestå i att ge stöd till ordföranden för gruppen av anmälda organ i dennes arbete, att förbereda rådgivningsgruppens möten, att i samarbete med andra upprätta tekniska arbetsdokument samt att skriva sammanfattningar och protokoll från mötena.
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Tjänstekontrakt för ett tekniskt sekretariat med en inledande längsta löptid på 12 månader och ett högsta belopp på 200 000 EUR. Kontraktet kan förlängas 3 gånger för en period på 12 månader och för ett högsta belopp på 200 000 EUR för varje år. Detta kan endast ske efter det att de upphandlande myndigheterna gett sitt uttryckliga skriftliga godkännande före utbetalning av resterande belopp.