2. Удостоверяване: при подаване на офертата, съответствие с изискването се декларира в съответната част от еЕЕДОП, част IV: „Критерии за подбор“, раздел В „Технически и професионални способности“ от еЕЕДОП с посочване на информация за професионалната компетентност на лицата:
— образованието или професионалната квалификация на предложените експерти, учебно заведение, където е придобито образованието или квалификацията, номер и дата на издаване на документа, удостоверяващ придобитото образование или квалификация,
— специфичният опит на експертите — посочва се организацията на възложителя или работодателя, при когото е придобит опита, наименование на длъжността или описание на функцията на лицето в техническия екип при изпълнение на обекта, описание на обекта, за който лицето е упражнявало съответната функция.
В хипотезата на чл. 67, ал. 5 от ЗОП възложителят може да изиска от участниците по всяко време да представят всички или част от документите, на които участникът се позовава в еЕЕДОП.
Доказване: при сключване на договора участникът, избран за изпълнител, следва да представи списък на персонала, който ще изпълнява поръчката и на ръководния състав, който ще отговаря за изпълнението (по образец № 9 към документацията за участие), в който е посочена професионалната компетентност на лицата, съобразно декларираните в еЕЕДОП обстоятелства, както и документи, които доказват професионална компетентност на лицата.
2. Участникът трябва да разполага с технически екип за изпълнение на поръчката. Минимално ниво:
а) Технически ръководител:
— да притежава степен на образование, отговаряща на изискванията на чл. 163а, ал. 2 от ЗУТ или еквивалентна,
— да има опит като технически ръководител на поне един обект с изпълнение на дейности по изграждане и/или реконструкция, и/или ремонт на сгради;
б) Координатор по безопасност и здраве:
— да притежава валидно удостоверение или сертификат за преминато обучение като координатор по безопасност и здраве по Наредба № 2 от 22.3.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи или еквивалентно,
— да има опит като координатор по безопасност и здраве на поне един обект с изпълнение на дейности по изграждане и/или реконструкция, и/или ремонт на сгради;
в) Специалист по контрол върху качеството:
— да притежава удостоверение или сертификат за преминато обучение за контрол върху качеството на изпълнение в строителството и за контрол на съответствието на строителните продукти със съществените изисквания за безопасност или еквивалентно,
— да има опит като специалист по контрол върху качеството на поне един обект с изпълнение на дейности по изграждане и/или реконструкция, и/или ремонт на сгради.
Забележка: при използването на експерти — чуждестранни лица, доказването на съответствие с поставените изисквания за образователно-квалификационна степен се удостоверява и с посочване на еквивалентни на изброените по-горе специалности.
Под „еквивалентна специалност“ следва да се разбира, придобито образование или специалност, приравнени към посочените. Приравнени са специалностите, при които учебната програма на специалността покрива най-малко 80 на сто от учебната програма на някоя от специалностите посочените по-горе. Под „еквивалентно образование“ следва да се разбира специалност, получена в чуждестранно учебно заведение в еквивалентни на тези области специалности по смисъла на ПМС 125 от 24.6.2002 г. за утвърждаване Класификатор на областите на висше образование и професионалните направления. Под „еквивалентно обучение“ следва да се разбира обучение, проведено от чуждестранен обучител на теми, еквивалентни на изискваните за съответните позиции.
Един експерт не може да съвместява повече от една позиции от изискуемия технически екип за изпълнение на поръчката.