Tjänster - 603324-2022
Sverige-Stockholm: Konsulttjänster för infrastruktur
2022/S 210-603324
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Konsulttjänster gällande avtalsstöd
Referensnummer: T2022-02717
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandlingen rör stöd i frågor som rör ej upphandlade avtal. Trafikkontoret tecknar flera olika typer av avtal som inte avser en konkurrensutsatt tjänst, dessa kan t.ex. vara:
- Samverkans- och genomförandeavtal
- Servitutsavtal för ledningsdragande bolag
- Markvärmeavtal/ Nyttjanderättsavtal/ledningsavtal, etc. med fastighetsägare
Ramavtalet avser bl.a. stöd vid förhandling och upprättande av denna typ av avtal, genomgång och tolkning av äldre avtal, etc.
II.1.5)Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
71319000 Sakkunnig juridisk hjälp
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: