Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Förvaltning av ärendehanteringssystem
Referensnummer: 22EV4969
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Uppdraget omfattar förvaltning och utveckling av Elsäkerhetsverkets befintliga Platinalösning och därtill knutna moduler och tjänster. Leverantören tillhandahåller såväl support och felavhjälpning som hjälp med konfiguration, anpassningar och uppdateringar av systemet.
Elsäkerhetsverket har köpt mjukvaran i ett särskilt avtal med produktleverantören Formpipe AB, för att få rättigheter till systemet och tillgång till nya versioner
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 6 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Platina är myndighetens gemensamma system för diarieföring, ärendehandläggning, dokumenthantering och registerhantering sedan april 2009. Specialutvecklade funktioner i Platina, så kallade processkort, används för att registrera statistik och följa upp verksamheten. Andra funktioner som utvecklats för Elsäkerhetsverkets Platina är exempelvis rapporter och bokmärken som används i mallar. Domain Sync används för att synkronisera in användare från Elsäkerhetsverkets Active Directory. Mail importer används för att via e-post skicka in handlingar för registrering i Platina.
Portal Bas används som plattform för tre e-tjänster i dagsläget, vilka är i hög grad automatiserade och integrerade med Platina. Elsäkerhetsverket erbjuder även en egen API-tjänst som kan användas av externa parter för att göra slagningar mot företagsregistret, via nämnda portal.
Myndigheten har också låtit utveckla egna integrationer mot andra e-tjänster och använder File importer för denna integration. Elsäkerhetsverkets Platina har även integrationer mot externa registertjänster för att kunna göra API-slagningar i e-tjänster och för att exportera och importera data för månadsuppdateringar. Platinas Webbdiarium används sedan 2012, i eget anpassad form. Produktionsmiljön är uppsatt på tre servrar, databasserver, webbserver och filserver. En motsvarande AT-miljö finns uppsatt för utveckling och test. I förvaltningsobjektet ingår även servrar för anknytande e-tjänster. Elsäkerhetsverket har ingen egen IT-avdelning, utan köper drift och förvaltning. Nuvarande leverantör är Atea. Avtalet kommer att upphandlas på nytt under 2023. Platina-partnern arbetar tätt ihop med driftsleverantören vid incidenthantering.
Platinaleverantören får tillgång till Elsäkerhetsverkets Platinamiljöer via VPN-tunnel. Leverantören har även en egen oberoende Platinamiljö för utveckling och test, för vilken leverantören själv bekostar eventuella licenser.