Varor - 64225-2021
Rumänien-Târgu Mureș: Forskningssimulatorer, testsimulatorer och simulatorer för vetenskapligt bruk
2021/S 026-064225
Rättelse
Meddelande för ändringar eller ytterligare uppgifter
Varor
(Tillägg till Europeiska unionens officiella tidning, 2021/S 007-010819)
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Dotarea cu echipamente didactice și de cercetare a laboratoarelor din cadrul Facultății de Inginerie și Tehnologia Informației
Referensnummer: 0
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod
38970000 Forskningssimulatorer, testsimulatorer och simulatorer för vetenskapligt bruk
II.1.4)Kort beskrivning:
Universitatea de Medicina, Farmacie, Stiinte si Tehnologie „George Emil Palade” din Targu Mures (UMFST „G.E. Palade” Targu Mures) lanseaza procedura de atribuire a contractelor de achizitie publica de produse, avand ca obiect: „Dotarea cu echipamente didactice si de cercetare a laboratoarelor din cadrul Facultatii de Inginerie si Tehnologia Informatiei”.
Modernizarea, respectiv digitalizarea invatamantului si cercetarii la UMFST „G.E. Palade” Targu Mures reprezinta un obiectiv strategic in dezvoltarea universitatii.
Cresterea numarului de studenti, dezvoltarea rapida a tehnologiei, cat si tendintele de modernizare in ce priveste echipamentele destinate activitatilor didactice si de cercetare induc necesitatea progresului permanent in procesul de invatamant tehnic.
Pentru a face fata provocarilor produse de noua revolutie industriala, viitorii ingineri trebuie sa dobandeasca cunostinte temeinice despre interconectare, integrarea echipamentelor si tehnologiilor, transparenta informatiilor cat si descentralizarea deciziilor.
In acest context, universitatea este datoare sa puna la dispozitie atat informatii teoretice, cat si practice, sustinute de un suport tehnic modern si competitiv, care sa permita viitorilor ingineri sa faca fata cu succes provocarilor cu care industria ingineriei ii intampina.
Prin urmare, autoritatea contractanta achizitioneaza echipamente necesare dotarii laboratoarelor din cadrul Facultatii de Inginerie si Tehnologia Informatiei, dupa cum urmeaza:
— lot 1 – stand didactic masurare cu fibra optica in medicina (catetere masura temperatura si presiune);
— lot 2 – set hardware si software pentru investigare biosemnale;
— lot 3 – set instrumentatie virtuala cu module experiment;
— lot 4 – strung cu comanda numerica;
— lot 5 – strung normal, de precizie si viteza de aschiere constanta;
— lot 6 – masina de rectificat plan;
— lot 7 – masina de rectificat rotund;
— lot 8 – stand didactic Smart Grids;
— lot 9 – stand pentru simularea centralelor electrice;
— lot 10 – Laborator Industry 4.0.
Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor: 17.
Autoritatea contractanta va raspunde, in mod clar si complet, tuturor solicitarilor de clarificare in a 11-a zi inainte de data-limita de depunere a ofertelor.