II kohta: Kohde
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Operatiivinen tuki satojen seuranta- ja ennustetoimia varten (AMRSOP)
Viitenumero: JRC/IPR/2021/OP/1920
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi77100000 Maatalousalan palvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Yhteisen maatalouspolitiikan horisontaalista säätelyä koskevan asetuksen (EU) N:o 1306/2013 maatalousresurssien seurantaa koskevan 22 artiklan mukaisesti yhteisen tutkimuskeskuksen JRC.D.5-yksikkö antaa maatalouden ja maaseudun kehittämisen PO:lle oikea-aikaista, riippumatonta ja laadukasta tietoa satojen tilasta ja kehityksestä sekä määrällisiä ennusteita sadoista ja tuotannosta EU:ssa ja naapurimaissa. Maatalouden ja maaseudun kehittämisen PO käyttää kyseisiä tietoja elintarviketurvan varmistamiseen ja maatalousmarkkinoita koskevien päätösten tekemiseen.
Operatiivisilla palveluilla tuetaan MARS-satoennustejärjestelmän (MCYFS) toiminnan ylläpitämistä ja kehittämistä. Järjestelmä on JRC:n sadonseurantatoimien ydin.
MARS-satoennustejärjestelmää (MCYFS) varten tarkoitetut operatiiviset palvelut järjestetään nykyisessä hankinnassa kolmessa eri erässä.
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: kyllä
II.2)Kuvaus
II.2.1)Nimi:
Maatalouteen liittyvät meteorologiset tiedot
Osa nro: 1
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)77100000 Maatalousalan palvelut
72240000 Järjestelmäanalyysi- ja ohjelmointipalvelut
72310000 Tiedon käsittelypalvelut
72420000 Internetin kehittämispalvelut
73000000 Tutkimus- ja kehityspalvelut ja niihin liittyvät konsulttipalvelut
72320000 Tietokantapalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Maatalousmeteorologisten tietojen hankinta ja käsittely.
Satelliittitietojen hankinta ja käsittely.
Satomalleista saatavat agronomiset tiedot
Osa nro: 3
Satomalleista ja -tilastoista saatavien maataloudellisten tietojen käsittely ja visualisointi.