Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Palvelut - 96666-2017
Suomi-Helsinki: Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut
2017/S 052-096666
Hankintailmoitus – erityisalat
Palvelut
Oikeusperusta:
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Raide-Jokerin suunnittelu.
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
71000000 Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Helsingin kaupungin liikennelaitos -liikelaitos (HKL) ja Espoon kaupunki hakevat ehdokkaita tai ehdokasryhmittymiä Raide-Jokeri -raitiotiehankkeen suunnittelijoiksi (jäljempänä ”Suunnittelija”). Hankinta toteutetaan yksivaiheisena neuvottelumenettelynä.
Raide-Jokeri tullaan toteuttamaan yhtenä projektiallianssina. Allianssi muodostetaan kilpailuttamalla allianssin sopimusosapuoliksi ensin Suunnittelija ja sen jälkeen toteuttajiksi (jäljempänä ”Toteuttaja”) valittavat rakennusurakoitsijat ja mahdolliset järjestelmätoimittajat. Toteuttajan hankinnan jälkeen Tilaaja, Suunnittelija ja Toteuttaja käynnistävät yhdessä hankkeen kehitysvaiheen.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
71200000 Arkkitehtipalvelut
71300000 Insinööripalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Hankinta sisältää Raide-Jokeri-projektiin liittyvien keskeisten suunnittelutehtävien johtamisen, toteuttamisen ja mahdolliset alihankinnat yhteistyössä tilaajan ja myöhemmin valittavien urakoitsijoiden kanssa. Hankinta sisältää mm. seuraavien suunnittelutehtävien johtamista, toteuttamista ja alihankintaa:
— Raitiotieinfran suunnittelu,
— Ratasähkön ja muiden teknisten järjestelmien suunnittelu,
— Katusuunnittelu,
— Kunnallistekniikan suunnittelu,
— Siltojen ja muiden taitorakenteiden suunnittelu,
— Geosuunnittelu,
— Kaupunkiympäristösuunnittelu.
Lisäksi toimeksiantoon kuuluu työnaikaisten liikennejärjestelyjen suunnittelua yhdessä tilaajan ja urakoitsijan kanssa. Suunnittelijalta edellytetään vahvaa osaamista tietomallipohjaisesta suunnittelusta ja tuotannosta (”Virtual design and construction”).
Raide-Jokeri-projektin, siihen liittyvien varikoiden ja muiden suunnittelu- ja rakentamistehtävien kokonaisarvo on yhteensä optiot huomioiden n. 375 000 000 EUR. Raide-Jokeri-projektin suunnittelu- ja rakentamiskustannuksiksi on Helsingin ja Espoon kaupunkien valtuustoissa hankesuunnitelman kustannusarvion pohjalta hyväksytty yhteensä 275 000 000 EUR. Tilaaja varaa tästä budjetista muihin omiin hankintoihinsa, bonuspoolin perustamiseen sekä riskivarauksiin tietyn osuuden. Lisäksi projektin yhteydessä tullaan mahdollisesti optiona toteuttamaan noin. 36 000 000 EUR:n arvosta muita suunnittelu- ja rakentamistehtäviä ja noin 64 000 000 EUR:n arvoisten varikoiden suunnittelu ja rakentaminen. Mikäli Tilaaja päättää lunastaa optiot, Tilaaja voi lunastaa ne kokonaisuudessaan tai osittain.
Tilaajan arvio hankittavan suunnittelun kokonaisarvosta on noin 27-34 000 000 EUR, josta Raide-Jokeri-projektin suunnittelukustannusten osuus on n. 20-25 000 000 EUR, optiona mahdollisten Raide-Jokeri-projektiin liittyvien toimeksiantojen osuus n. 2 500 000 - 3 000 000 EUR ja varikkorakennusten suunnittelu 4 500 000-6 000 000 EUR. Nämä mahdolliset Raide-Jokeri-projektiin liittyvät toimeksiannot voivat koskea mm. kunnallistekniikkaan, katusuunnitteluun ja ympäristösuunnitteluun liittyviä suunnittelutehtäviä.
Hankintaprosessin suunnitellut vaiheet ovat seuraavat:
— hankintailmoituksen ja alustavien tarjouspyyntöasiakirjojen julkaiseminen,
— osallistumishakemusten jättäminen,
— tarjoajien (3-4) valinta neuvottelumenettelyyn ja neuvottelukutsujen lähettäminen,
— hankintaprosessin ja tarjouspyyntöaineiston esittely,
— sopimusneuvottelut ja 1. kehitystyöpajat,
— tarkennettujen tarjouspyyntöasiakirjojen toimittaminen,
— laatutarjousten jättäminen,
— 2. kehitystyöpajat,
— hintatarjousten jättäminen,
— hankintapäätös,
— palautetilaisuudet.
Hankintaprosessin tarkempi eteneminen ja aikataulu ovat kuvattuina tarjouspyyntöaineistossa.
Valittavan Suunnittelijan osallistuminen urakoitsijoiden hankintaan (kehitystyöpajat ym.) päätetään, kun valittava Suunnittelija ja Toteuttajien tarjouskilpailuun valittavat tarjoajat ovat selvillä. Tilaaja tulee varmistamaan, että Suunnittelijaksi valittava yritys tai yritykset voivat osallistua myös Toteuttajan hankintaan. Tilaaja huolehtii, että kaikkia tarjoajia tullaan kohtelemaan tasapuolisesti, eikä suunnittelijaksi valittava yritys / yritykset tule saamaan etua muihin tarjoajiin nähden.