Rádi bychom oznámili, že 29. ledna 2024 (orientační datum – bude potvrzeno!) bude spuštěna nová verze portálu TED. Zajímají vás nové funkce, zlepšení a dopad na uživatele? Přečtěte si náš článek a další informace o hlavních změnách a funkcích.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Registrace na 4. seminář s uživateli dále používající data z portálu TED, který se bude konat dne 14. prosince 2023, je otevřena.
Služby - 238639-2020
Submission deadline has been amended by:  320365-2020
Lucembursko-Lucemburk: EIF - Poskytování nezbytných průřezových cloudových bezpečnostních a integračních služeb a jejich řízení (Lucemburk)
2020/S 100-238639
II.1)Rozsah veřejné zakázky
II.1.1)Název:
Poskytování nezbytných průřezových cloudových bezpečnostních a integračních služeb a jejich řízení
Spisové číslo: 2020-OIM-ISM-API-005
II.1.2)Hlavní kód CPV
72000000 Informační technologie: poradenství, vývoj programového vybavení, internet a podpora
II.1.4)Stručný popis:
Evropský investiční fond (EIF) hodlá uzavřít partnerství, které pomůže s řízením specifických bezpečnostních kontrol a souladu cloudových služeb a integračních služeb a bude úzce spolupracovat se stávajícími poskytovateli služeb EIF pracujícími v cloudovém prostředí.
Cílem této výzvy k podávání nabídek je poskytnout již identifikované cloudové bezpečnostní a integrační služby. Vzhledem k době trvání zadávacího řízení, s ohledem na délku životnosti nových technologií, mohou být některé technické bezpečnostní služby (v rozsahu této výzvy k podávání nabídek) obnoveny, vyřazeny nebo přidány.
II.1.5)Předpokládaná celková hodnota
Hodnota bez DPH: 5 606 500.00 EUR
II.1.6)Informace o částech
Zakázka je rozdělena na části: ne
II.2)Popis
II.2.4)Popis zakázky:
V nejranější fázi projektu povede EIF jednání za účelem nastavení srozumitelného a zdokumentovaného řízení všech služeb. V rámci podmínek kompetence EIF specifikuje očekávané bezpečnostní kontroly.
Zde je důležitý seznam přímých služeb, které EIF očekává od úspěšného poskytovatele služeb:
• společné řešení cloudové správy identity a přístupu (IAM), snadno spravovatelné, nabízející jednotné přihlášení (SSO), s cílem zajistit nezbytnou interoperabilitu pro všechna řešení hostovaná na Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure nebo jakémkoli jiném poskytovateli cloudu, včetně multifaktorových ověřovacích mechanismů;
• řešení centrálního shromažďování protokolů o aplikacích a systémech, jejich uložení a řádné uchování, sledování událostí a předání příslušných incidentů EIF a příslušným poskytovatelům služeb;
• nástroj/služba pro správu zranitelností s cílem prohledat všechny platformy cloudu EIF a poskytovat měsíční a čtvrtletní souhrnné zprávy o zranitelnosti;
• pokročilé služby šifrování/výměny souborů a systémů pro ochranu údajů EIF;
• systém označování požadavků pro řešení podpůrných případů, řízení změn, a vydávání konkrétních hlavních aplikací cloudu EIF (EIF nutně neočekává, že toto řešení bude použito pro řízení vztahu mezi EIF a cloud brokerem (Cloud Services Broker));
• SFTP služba pro bezpečnou integraci/přenos souborů mezi jednotlivými řešeními EIF nebo s protistranami;
• poradenské služby týkající se různých technologických aspektů (sledování a optimalizace nákladů, bezpečnost a kontrola architektury týkající se cloudu atd.);
• služby penetračního testování k posouzení bezpečnosti řešení EIF Cloud.
V rámci tohoto zadávacího řízení EIF očekává, že vybere ústředního poskytovatele služeb pro definované služby v rozsahu uvedeném v podmínkách kompetence.
Dienstleistungen - 238639-2020
Luxemburg-Luxemburg: EIF - Bereitstellung und Verwaltung notwendiger transversaler Cloud-Sicherheits- und Integrationsdienste (Luxemburg)
Auftragsbekanntmachung
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Bereitstellung und Verwaltung notwendiger transversaler Cloud-Sicherheits- und Integrationsdienste
Referenznummer der Bekanntmachung: 2020-OIM-ISM-API-005
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Der EIF ist auf der Suche nach einer Partnerschaft, die bei der Verwaltung spezifischer Sicherheitskontrollen und Compliance-Aspekte von Cloud-bezogenen Diensten sowie Integrationsdiensten hilft und eng mit bestehenden EIF-Dienstleistern zusammenarbeitet, die in der Cloud arbeiten.
Diese Ausschreibung zielt auf die Bereitstellung bereits identifizierter Cloud-Sicherheits- und Integrationsdienste ab. Angesichts der Dauer der Ausschreibung, die sich nach dem Lebenszyklus der neuen Technologien richtet, können einige technische Sicherheitsdienste (entsprechend dem Umfang dieser Ausschreibung) erneuert, eingestellt oder hinzugefügt werden.
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 5 606 500.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
In der frühesten Phase des Projekts wird der EIF Diskussionen führen, um eine klare und dokumentierte Führung für alle Dienste einzurichten. Der EIF spezifiziert die erwarteten Sicherheitskontrollen für die gesamten Leistungsbeschreibungen.
Hier ist die hochrangige Liste der direkten Dienste, die der EIF von dem erfolgreichen Dienstleister erwartet:
• eine gemeinsame Cloud-basierte Identitäts- und Zugriffsmanagement-Lösung (IAM), die einfach zu verwalten ist und eine einmalige Anmeldung (Single Sign-On - SSO) bietet, um die notwendige Interoperabilität für alle ihre Lösungen zu gewährleisten, die auf Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure oder einem anderen Cloud-Anbieter betrieben werden, einschließlich mehrstufiger Authentifizierungsmechanismen;
• eine Lösung, um Anwendungs- und Systemprotokolle zentral zu sammeln, sie mit angemessener Aufbewahrung zu speichern, Ereignisse zu überwachen und relevante Vorfälle an den EIF und seine beteiligten Dienstleister zu eskalieren;
• ein Werkzeug/Dienst zur Verwaltung von Schwachstellen, um alle EIF-Cloud-Plattformen zu scannen und monatlich und vierteljährlich aggregierte Berichte über Schwachstellen bereitzustellen;
• ein fortschrittliches System und Dateiverschlüsselungs-/-austauschdienste zum Schutz der EIF-Daten;
• ein Ticketing-System zur Bearbeitung von Unterstützungsfällen, Änderungen, Freigabeverwaltung spezifischer EIF-Kern-Cloud-Anwendungen (der EIF erwartet nicht unbedingt, dass diese Lösung für die Verwaltung der Beziehung zwischen dem EIF und dem Broker von Cloud-Diensten eingesetzt wird);
• einen SFTP-Dienst für sichere Integration/Dateiübertragungen zwischen EIF-Lösungen oder mit Gegenparteien;
• Beratungsdienste zu verschiedenen technologischen Aspekten (Kostenüberwachung und -optimierung, Cloud-bezogen, Sicherheits- und Architekturüberprüfung usw.);
• Penetrationstest-Dienste zur Bewertung der Sicherheit von EIF-Cloud-Lösungen.
Der EIF erwartet, mit dieser Ausschreibung einen zentralen Dienstleister für den Leistungsumfang zu finden, der in der Leistungsbeschreibung definiert ist.
Σας ανακοινώνουμε με χαρά ότι η νέα έκδοση της πύλης TED θα αρχίσει η λειτουργεί στις 29.01.2024 (ενδεικτική ημερομηνία — προς επιβεβαίωση) θέλετε να ανακαλύψετε τις νέες λειτουργίες, τις βελτιώσεις και τον αντίκτυπο στους χρήστες; Σας καλούμε να συμβουλευτείτε το άρθρο μας και να μάθετε περισσότερα για τις βασικές νέες αλλαγές και λειτουργίες.
You may get an error message when trying to access the notices listed hereafter. If that is the case, please use the alternative links provided below. We are working on solving the problem. We apologize for the inconvenience.
716246-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:716246-2023:PDFS:FI:HTML
719591-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML
724690-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:724690-2023:PDFS:FI:HTML
731050-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:731050-2023:PDFS:FI:HTML
You may also use the following structure to build the URL of the notices concerned:
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:NNNNNN-2023:PDFS:LL:HTML, (example: https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML), but please bear in mind that only the original language version of the notice is available
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Προμήθεια και διαχείριση της απαραίτητης εγκάρσιας ασφάλειας του υπολογιστικού νέφους και υπηρεσίες ενσωμάτωσης
Αριθμός αναφοράς: 2020-OIM-ISM-API-005
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV
72000000 Υπηρεσίες τεχνολογίας των πληροφοριών: παροχή συμβουλών, ανάπτυξη λογισμικού, Διαδίκτυο και υποστήριξη
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Το Ευρωπαϊκό Ταμείο Επενδύσεων (ETαE) αναζητεί μια συνεργασία που θα βοηθήσει με τη διαχείριση ειδικών πτυχών ελέγχων ασφάλειας και συμμόρφωσης υπηρεσιών σχετικά με το υπολογιστικό νέφος καθώς και υπηρεσιών ενσωμάτωσης και θα συνεργαστεί στενά με υφιστάμενους παρόχους υπηρεσιών του ETαE που χειρίζονται το υπολογιστικό νέφος.
Αυτή η πρόσκληση υποβολής προσφορών στοχεύει στην παροχή υπηρεσιών ασφαλείας του υπολογιστικού νέφους και στην παροχή υπηρεσιών ολοκλήρωσης οι οποίες έχουν ήδη καθοριστεί. Δεδομένης της διάρκειας της πρόσκλησης υποβολής προσφορών, σύμφωνα με τον κύκλο ζωής των νέων τεχνολογιών, ορισμένες υπηρεσίες τεχνικής ασφάλειας (σύμφωνα με το πεδίο εφαρμογής αυτής της πρόσκλησης υποβολής προσφορών) ενδέχεται να ανανεωθούν, να αποσυρθούν ή να προστεθούν.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξία
Αξία χωρίς ΦΠΑ: 5 606 500.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματα
Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Στο πρώτο στάδιο του έργου, το ETαE θα έχει εξέχοντα ρόλο σε συζητήσεις για τη δημιουργία μιας σαφούς και τεκμηριωμένης διακυβέρνησης για όλες τις υπηρεσίες. Στους όρους αναφοράς, το ETαE καθορίζει τους αναμενόμενους ελέγχους ασφαλείας.
Ακολουθεί η λίστα υψηλού επιπέδου άμεσων υπηρεσιών που αναμένει να λάβει το ETαE από τον επιτυχή πάροχο υπηρεσιών:
• μια κοινή λύση διαχείρισης ταυτοτήτων και πρόσβασης (IAM - identity and access management) που βασίζεται σε υπολογιστικό νέφος, απλή στη διαχείριση, η οποία προσφέρει ενιαία πρόσβαση (SSO - single sign-on) προκειμένου να διασφαλιστεί η απαραίτητη διαλειτουργικότητα για όλες τις λύσεις που φιλοξενούνται στην Amazon Web Services (AWS), το Microsoft Azure ή οποιονδήποτε άλλο πάροχο υπολογιστικού νέφους, συμπεριλαμβανομένων μηχανισμών ελέγχου ταυτότητας πολλών παραγόντων,
• μια λύση για την κεντρική συλλογή αρχείων καταγραφής εφαρμογών και συμβάντων, την αποθήκευσή τους με κατάλληλη διατήρηση, την παρακολούθηση συμβάντων και την κλιμάκωση σχετικών περιστατικών στο ΕΤαΕ και στους εμπλεκόμενους παρόχους υπηρεσιών του,
• ένα εργαλείο/μια υπηρεσία διαχείρισης ευπάθειας για σάρωση όλων των πλατφορμών υπολογιστικού νέφους ΕΤαΕ για την παροχή μηνιαίων και τριμηνιαίων συγκεντρωτικών αναφορών σχετικά με την ευπάθεια,·
• ένα προηγμένο σύστημα και υπηρεσίες κρυπτογράφησης/ανταλλαγής αρχείων για την προστασία δεδομένων του ΕΤαΕ,
• ένα σύστημα έκδοσης δελτίων για τον χειρισμό περιπτώσεων υποστήριξης, αλλαγής, διαχείρισης εκδόσεων συγκεκριμένων βασικών εφαρμογών υπολογιστικού νέφους του ΕΤαΕ (το ΕΤαΕ δεν αναμένει απαραίτητα ότι αυτή η λύση θα χρησιμοποιηθεί για τη διαχείριση της σχέσης μεταξύ του ΕΤαΕ και του διαμεσολαβητή υπηρεσιών υπολογιστικού νέφους),·
• μια υπηρεσία πρωτοκόλλου SFTP για ασφαλή ενσωμάτωση/μεταφορά αρχείων μεταξύ λύσεων του ΕΤαΕ ή με ομολόγους,
• συμβουλευτικές υπηρεσίες για διάφορες τεχνολογικές πτυχές (παρακολούθηση κόστους και βελτιστοποίηση, σχετικά με το υπολογιστικό νέφος, επισκόπηση ασφάλειας και αρχιτεκτονικής κ.λπ.),
• υπηρεσίες δοκιμής διείσδυσης για την αξιολόγηση της ασφάλειας των λύσεων υπολογιστικού νέφους του ΕΤαΕ.
Μέσω αυτής της πρόσκλησης υποβολής προσφορών, το ETαE αναμένει να βρει έναν κεντρικό πάροχο υπηρεσιών για το πεδίο εφαρμογής των υπηρεσιών που ορίζονται στους όρους αναφοράς.
Servicios - 238639-2020
Luxemburgo-Luxemburgo: FEI - Prestación y gestión de los servicios necesarios de seguridad e integración en la nube transversal (Luxemburgo)
Anuncio de licitación
Servicios
Base jurídica:
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Prestación y gestión de los servicios necesarios de seguridad e integración en la nube transversal
Número de referencia: 2020-OIM-ISM-API-005
II.1.2)Código CPV principal
72000000 Servicios TI: consultoría, desarrollo de software, Internet y apoyo
II.1.4)Breve descripción:
El FEI busca una asociación que ayude a gestionar los controles de seguridad específicos y los aspectos de cumplimiento de los servicios relacionados con la nube, así como los servicios de integración, y trabajará en estrecha colaboración con los proveedores de servicios existentes del FEI que operan en la nube.
La presente convocatoria de licitación tiene por objeto la prestación de servicios de seguridad e integración en la nube ya identificados. Dada la duración de la licitación, según el ciclo de vida de las nuevas tecnologías, algunos servicios de seguridad técnica (según el alcance de esta licitación) podrán renovarse, retirarse o añadirse.
II.1.5)Valor total estimado
Valor IVA excluido: 5 606 500.00 EUR
II.1.6)Información relativa a los lotes
El contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.4)Descripción del contrato:
En la fase más temprana del proyecto, el FEI llevará a cabo debates para establecer una gobernanza clara y documentada para todos los servicios. En los términos de referencia, el FEI especifica los controles de seguridad previstos.
Aquí figura la lista de servicios directos de alto nivel que el FEI espera recibir del proveedor de servicios seleccionado:
• una solución común de gestión de la identidad y el acceso basada en la nube, sencilla de administrar, que ofrezca una sola señal para garantizar la interoperabilidad necesaria para todas sus soluciones alojadas en los servicios web de Amazon (Amazon Web Services o AWS), Microsoft Azure o cualquier otro proveedor de la nube, incluidos los mecanismos de autenticación multifactor;
• una solución para recoger los registros de aplicaciones y sistemas de forma centralizada, almacenarlos con la retención adecuada, supervisar los acontecimientos e informar de los incidentes relevantes al FEI y a los proveedores de servicios implicados;
• una herramienta/servicio de gestión de la vulnerabilidad para escanear todas las plataformas en la nube del FEI a fin de proporcionar informes mensuales y trimestrales agregados sobre la vulnerabilidad;
• un sistema avanzado y servicios de cifrado/intercambio de ficheros para proteger los datos del FEI;
• un sistema de expedición de billetes para gestionar casos de apoyo, cambios y gestión del lanzamiento de aplicaciones básicas específicas de la nube del FEI (el FEI no espera necesariamente que esta solución se utilice para la gestión de la relación entre el FEI y el agente de servicios en la nube);
• un servicio SFTP para la integración segura y la transferencia de archivos entre las soluciones del FEI o con sus homólogos;
• servicios de asesoramiento sobre diferentes aspectos tecnológicos (supervisión y optimización de costes, análisis de seguridad y arquitectura, etc.);
• servicios de prueba de penetración para evaluar la seguridad de las soluciones de la nube del FEI.
A través de esta convocatoria de licitación, el FEI espera encontrar un proveedor de servicios central para el alcance de los servicios definidos en los términos de referencia.
Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Usluge - 238639-2020
Luksemburg-Luxembourg: EIF - Pružanje i upravljanje potrebnim transverzalnim uslugama sigurnosti i integracije u oblaku (Luxembourg)
Obavijest o nadmetanju
Usluge
II.1)Opseg nabave
II.1.1)Naziv:
Pružanje i upravljanje potrebnim transverzalnim uslugama sigurnosti i integracije u oblaku
Referentni broj: 2020-OIM-ISM-API-005
II.1.2)Glavna CPV oznaka
72000000 Usluge informacijske tehnologije: savjetovanje, razvoj programske podrške, internet i podrška
II.1.4)Kratak opis:
EIF traži partnerstvo koje će pomoći u upravljanju određenim sigurnosnim kontrolama i aspektima usklađenosti usluga povezanih s oblakom, kao i integracijskih usluga te će raditi u uskoj suradnji s postojećim pružateljima usluga EIF-a koji posluju u oblaku.
Cilj je poziva na nadmetanje pružiti već identificirane usluge sigurnosti i integracije u oblaku. S obzirom na trajanje poziva na nadmetanje, prema životnom ciklusu novih tehnologija, neke usluge tehničke sigurnosti (sukladno opsegu ovog poziva na nadmetanje) mogu biti obnovljene, povučene ili dodane.
II.1.5)Procijenjena ukupna vrijednost
Vrijednost bez PDV-a: 5 606 500.00 EUR
II.1.6)Podaci o grupama
Ovaj ugovor podijeljen je na grupe: ne
II.2)Opis
II.2.4)Opis nabave:
U najranijoj fazi projekta EIF će voditi rasprave radi uspostavljanja jasnog i dokumentiranog upravljanja za sve usluge. Preko opisa projekta EIF navodi očekivane sigurnosne kontrole.
Slijedi popis izravnih usluga na visokoj razini koje EIF očekuje od uspješnog pružatelja usluga:
• zajedničko rješenje u oblaku za upravljanje identitetima i pristupom (Identity and Access Management - IAM), jednostavno za administriranje, koje nudi jednokratnu prijavu (Single Sign-On - SSO) kako bi se osigurala potrebna interoperabilnost za sva rješenja udomljena u oblaku Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure ili bilo kojem drugom pružatelju usluga oblaka, uključujući mehanizme za provjeru autentičnosti s više faktora;
• rješenje za središnje prikupljanje protokola aplikacija i sustava, njihovo spremanje uz odgovarajuće zadržavanje, praćenje događanja i eskaliranje relevantnih incidenata EIF-u i njegovim uključenim pružateljima usluga;
• alat/usluga za upravljanje ranjivošću za skeniranje svih platformi EIF-a u oblaku radi pružanja mjesečnih i tromjesečnih zbirnih izvještaja o ranjivosti;
• napredni sustav šifriranja/razmjene datoteka i datoteka za zaštitu podataka EIF-a;
• sustav bilježenja za obradu slučajeva podrške, promjene, upravljanje izdanjima određenih ključnih aplikacija EIF-a u oblaku (EIF ne očekuje nužno da će se ovo rješenje koristiti za upravljanje odnosa između EIF-a i pružatelja usluga u oblaku);
• usluga SFTP za sigurnu integraciju/ prijenos datoteka između rješenja EIF-a ili sa suradnicima;
• savjetodavne usluge o različitim tehnološkim aspektima (nadzor i optimizacija troškova povezanih s oblakom, pregled sigurnosti i arhitekture itd.);
• usluge ispitivanja prodora za procjenu sigurnosti rješenja EIF-a u oblaku.
Ovim pozivom na nadmetanje EIF očekuje pronaći središnjeg pružatelja usluga za opseg usluga definiranih u opisu projekta.
Storitve - 238639-2020
Luksemburg-Luxembourg: EIS - Zagotavljanje in upravljanje potrebnih prečnih varnostnih in integracijskih storitev v oblaku (Luxembourg)
Obvestilo o naročilu
Storitve
Pravna podlaga:
II.1)Obseg naročila
II.1.1)Naslov:
Zagotavljanje in upravljanje potrebnih prečnih varnostnih in integracijskih storitev v oblaku
Referenčna številka dokumenta: 2020-OIM-ISM-API-005
II.1.2)Glavna koda CPV
72000000 Storitve informacijske tehnologije: svetovanje, razvoj programske opreme, internet in podpora
II.1.4)Kratek opis:
EIF išče partnerja za pomoč pri upravljanju posebnih varnostnih kontrol in vidikov skladnosti storitev, povezanih s poslovanjem v oblaku, ter integracijskih storitev, ki bo tesno sodeloval z obstoječimi ponudniki storitev EIF, ki zagotavljajo storitve v oblaku.
Cilj tega javnega razpisa je zagotoviti že opredeljene varnostne in integracijske storitve v oblaku. Nekatere tehnične varnostne storitve (v skladu z obsegom tega javnega razpisa) se lahko ob upoštevanju obdobja trajanja javnega razpisa in glede na življenjski cikel novih tehnologij podaljšajo, opustijo ali dodajo.
II.1.5)Ocenjena skupna vrednost
Vrednost brez DDV: 5 606 500.00 EUR
II.1.6)Informacije o sklopih
Naročilo je razdeljeno na sklope: ne
II.2.4)Opis javnega naročila:
V začetni fazi projekta bo EIF vodil razprave za vzpostavitev jasnega in dokumentiranega sistema upravljanja vseh storitev. EIF v opisu nalog določa predvidene varnostne kontrole.
Tu je prioritetni seznam neposrednih storitev, ki jih EIF pričakuje od izbranega ponudnika storitev:
• skupna rešitev za upravljanje identitete in dostopa v oblaku, ki je enostavna za upravljanje in nudi enkratno identifikacijo, da se zagotovi potrebna interoperabilnost za vse njegove rešitve, ki jih gosti Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure ali kateri koli drug ponudnik storitev v oblaku, vključno z mehanizmi večstopenjske avtentikacije,
• rešitev za centralno zbiranje aplikacijskih in sistemskih dnevnikov, njihovo shranjevanje za ustrezen čas, spremljanje dogodkov in prenos pomembnih incidentov EIF in njegovim ponudnikom storitev,
• orodje/storitev za upravljanje ranljivosti za preverjanje vseh platform v oblaku EIF ter zagotavljanje mesečnih in četrtletnih zbirnih poročil o ranljivosti,
• napreden sistem in storitve za šifriranje/izmenjavo datotek za zaščito podatkov EIF,
• sistem za prijavo napak za obravnavanje primerov, ki zahtevajo podporo, upravljanje sprememb in sprostitev določenih jedrnih aplikacij v oblaku (EIF ne zahteva, da se ta rešitev uporablja za upravljanje odnosa med EIF in posrednikom storitve v oblaku),
• storitev protokola varnega prenosa datotek (SFTP) za varno integracijo/prenos datotek med rešitvami EIF ali s partnerji,
• svetovalne storitve v zvezi z različnimi tehnološkimi vidiki (spremljanje in optimizacija stroškov, pregled varnosti in arhitekture storitev v oblaku itd.),
• storitve penetracijskega testiranja za oceno varnosti rešitev v oblaku EIF.
EIF želi s tem javnim razpisom najti osrednjega ponudnika storitev za obseg storitev, opredeljenih v opisu nalog.
Tjänster - 238639-2020
Luxemburg-Luxemburg: EIF - Tillhandahållande och förvaltning av nödvändiga övergripande tjänster för molnsäkerhet och integration (Luxemburg)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Tillhandahållande och förvaltning av nödvändiga övergripande tjänster för molnsäkerhet och integration
Referensnummer: 2020-OIM-ISM-API-005
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4)Kort beskrivning:
EIF söker ett partnerskap som ska bidra till hanteringen av specifika säkerhetskontroller och efterlevnadsaspekter för molnrelaterade tjänster samt integrationstjänster och kommer att arbeta i nära samarbete med befintliga EIF-tjänsteleverantörer som är verksamma i molnet.
Denna anbudsinfordran syftar till att tillhandahålla redan identifierade molntjänster avseende säkerhet och integration. Med tanke på anbudsinfordrans löptid, i enlighet med den nya teknikens livscykel, kan vissa tekniska säkerhetstjänster (enligt omfattningen av denna anbudsinfordran) förnyas, dras tillbaka eller läggas till.
II.1.5)Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 606 500.00 EUR
II.1.6)Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
I projektets tidigaste skede kommer EIF att leda diskussioner för att skapa en tydlig och dokumenterad styrning för alla tjänster. I instruktionerna specificerar EIF de säkerhetsåtgärder som förväntas.
Här följer förteckningen avseende direkta högnivåtjänster som EIF förväntar erhålla från den utvalda tjänsteleverantören:
• En gemensam molnbaserad lösning för hantering av identitet och åtkomst, enkel att administrera, och som erbjuder enkel inloggning (SSO) för att säkerställa nödvändig interoperabilitet för alla dess lösningar på Amazons webbtjänster (AWS), Microsoft Azure eller annan molnleverantör, inbegripet mekanismer för multifaktorautentisering;
• en lösning för att samla in ansöknings- och systemloggar centralt, lagra dem med lämplig bevarandetid, övervaka händelser och trappa upp relevanta incidenter vid EIF och dess berörda tjänsteleverantörer;
• ett verktyg/en tjänst avseende sårbarhetshantering för skanning av alla EIF-molnplattformar för att tillhandahålla månatliga och kvartalsvisa aggregerade rapporter om sårbarhet;
• tjänster för avancerat system- och filkryptering/filutbyte för att skydda EIF:s data;
• ett registreringssystem för hantering av supportärenden, ändring, versionshantering av specifika EIF-centrala molnapplikationer (EIF räknar inte nödvändigtvis med att denna lösning används för hanteringen av förhållandet mellan EIF och mäklaren för molntjänster);
• En SFTP-tjänst för säker integration/filöverföringar mellan EIF-lösningar eller med motparter;
• rådgivningstjänster avseende olika tekniska aspekter (övervakning och optimering avseende kostnader, molnrelaterat, översyn av säkerhet och struktur etc.);
• tjänster avseende genomträngningstest för att bedöma säkerheten hos EIF:s molnlösningar.
Genom denna anbudsinfordran räknar EIF med att finna en ledande tjänsteleverantör för tjänsteområdet som anges i förfrågningsunderlaget.