Oznámení o zahájení zadávacího řízení
Právní základ:
Nařízení (EU, Euratom) č. 2018/1046
II.1)Rozsah veřejné zakázky
II.1.1)Název:
Globální vrstva pro lidská sídla programu Copernicus
Spisové číslo: JRC/IPR/2022/OP/1365
II.1.2)Hlavní kód CPV73200000 Poradenství v oblasti výzkumu a vývoje
II.1.4)Stručný popis:
Nová složka mapování expozice v rámci služby řízení havarijních situací programu Copernicus zajistí každé dva roky aktualizace zastavěné oblasti a hustoty obyvatelstva. Toto zadávací řízení se zaměří na produkt globální zastavěnosti. Poskytne podrobné informace o přítomnosti zastavěných ploch pro všechny země světa při prostorovém rozlišení 10 m. Produkty by měly poskytnout frakční pokrytí zastavěných ploch v prostorovém rozlišení 10 m, jakož i rozlišení mezi rezidenčními a nebytovými budovami.
II.1.5)Předpokládaná celková hodnota Hodnota bez DPH: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Informace o částechZakázka je rozdělena na části: ne
II.2)Popis
II.2.2)Dodatečný(-é) kód(-y) CPV73200000 Poradenství v oblasti výzkumu a vývoje
71354100 Digitální mapování
71354200 Letecké mapování
72316000 Analýza dat
II.2.4)Popis zakázky:
Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Copernicus-laget for globale bosættelses- og bebyggelsesmiljøer (Global Human Settlement Layer)
Sagsnr.: JRC/IPR/2022/OP/1365
II.1.2)Hoved-CPV-kode73200000 Konsulentvirksomhed inden for forskning og udvikling
II.1.4)Kort beskrivelse:
Copernicus-Beredskabsstyringstjenestens nye komponent til eksponeringskortlægning skal levere opdateringer af bebyggede områder og befolkningstæthed hvert andet år. Dette udbud vil fokusere på produktet for global bebyggelse. Den vil give detaljerede oplysninger om tilstedeværelsen af bebyggede overflader for alle lande i verden med en rumlig opløsning på 10 m. Produkterne skal give den relative dækning af bebyggede overflader med en rumlig opløsning på 10 m samt skelne mellem bolig- og ikke-boligbyggeri.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)73200000 Konsulentvirksomhed inden for forskning og udvikling
71354100 Digital kortlægning
71354200 Kortlægning fra luften
72316000 Dataanalyse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Παγκόσμιο επίπεδο ανθρωπίνων οικισμών του προγράμματος Copernicus
Αριθμός αναφοράς: JRC/IPR/2022/OP/1365
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV73200000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε θέματα έρευνας και ανάπτυξης
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Η νέα συνιστώσα χαρτογράφησης της έκθεσης της υπηρεσίας έκτακτης ανάγκης του Copernicus θα παρέχει κάθε δύο έτη ενημερώσεις της δομημένης περιοχής και της πυκνότητας του πληθυσμού. Ο παρών διαγωνισμός θα επικεντρωθεί στο παγκόσμιο δομημένο προϊόν. Θα παράσχει λεπτομερείς πληροφορίες σχετικά με την παρουσία δομημένων επιφανειών για όλες τις χώρες του κόσμου σε χωρική ανάλυση 10 μέτρα. Τα προϊόντα θα πρέπει να παρέχουν κλασματική κάλυψη δομημένων επιφανειών σε χωρική ανάλυση 10 μέτρων, καθώς και διάκριση μεταξύ κτιρίων κατοικιών και κτιρίων που δεν προορίζονται για κατοικία.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV73200000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε θέματα έρευνας και ανάπτυξης
71354100 Υπηρεσίες ψηφιακής χαρτογράφησης
71354200 Υπηρεσίες εναέριας χαρτογράφησης
72316000 Υπηρεσίες ανάλυσης δεδομένων
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Õiguslik alus:
Määrus (EL, Euratom) nr 2018/1046
I osa: Hankija
II.1)Hanke kogus või ulatus
II.1.1)Nimetus:
Copernicuse programmi globaalne inimasustuse kiht
Viitenumber: JRC/IPR/2022/OP/1365
II.1.2)CPV põhikood73200000 Uurimis- ja arendustöö nõustamisteenused
II.1.4)Lühikirjeldus:
Copernicuse hädaolukordade ohjamise teenuse uus avatuse kaardistuskomponent edastab tiheasustusalade ja rahvastikutiheduse uuendused kaks korda aastas. Kõnealuses hankes keskendutakse globaalsele tiheasustusalade tootele, mis annab 10 m ruumilise eraldusvõimega üksikasjalikud andmed maailma kõigi riikide tiheasustusaladega pindade kohta. Tooted peaksid andma hoonestatud pindade osakaalu 10 m ruumilise eraldusvõime juures ning tegema vahet elamute ja mitteelamute vahel.
II.1.5)Eeldatav kogumaksumus või suurusjärkMaksumus käibemaksuta: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Teave osade kohtaHankeleping on jaotatud osadeks: ei
II.2)Kirjeldus
II.2.2)CPV lisakood(id)73200000 Uurimis- ja arendustöö nõustamisteenused
71354100 Digitaalkaardistusteenused
71354200 Aerokaardistusteenused
72316000 Andmete analüüsiteenused
II.2.4)Hanke kirjeldus:
Oikeusperusta:
Asetus (EU, Euratom) N:o 2018/1046
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Copernicus-ohjelman maailmanlaajuinen asutuksen karttataso
Viitenumero: JRC/IPR/2022/OP/1365
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi73200000 Tutkimus- ja kehitystoiminnan konsulttipalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Copernicus-ohjelman hätätilanteiden hallintapalvelun uusi altistumiskartoituskomponentti toimittaa kaksivuotisia päivityksiä rakennetusta pinta-alasta ja väestötiheydestä. Tässä hankinnassa keskitytään globaaliin rakennettuun tuotteeseen. Se tarjoaa yksityiskohtaista tietoa rakennetusta pinta-alasta kaikissa maailman maissa 10 metrin maastoresoluutiolla. Tuotteiden pitäisi toimittaa kuva rakennetusta pinta-alasta 10 metrin maastoresoluutiolla sekä erotella asuin- ja muut rakennukset.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)73200000 Tutkimus- ja kehitystoiminnan konsulttipalvelut
71354100 Tietokoneavusteinen kartoitus
71354200 Ilmakartoitus
72316000 Tietojen analysointipalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta: