II.1)Beschrijving
II.1.1)Door de aanbestedende dienst aan de opdracht gegeven benaming:
Furnizare si suport pentru instalarea de capete de sonda, inclusiv servicii asociate (Supply and installation support of wellheads, including associated services).
II.1.2)Type opdracht en plaats van uitvoering van de werken, levering van de goederen of verlening van de dienstenLeveringen
Aankoop
Belangrijkste plaats van uitvoering van de werken, levering van de goederen of verlening van de diensten: Romania, Marea Neagra.
NUTS-code RO223 Constanţa
II.1.4)Inlichtingen over de raamovereenkomst
II.1.5)Korte beschrijving van de opdracht of de aankoop/aankopen:
Obiectivul Contractului include urmatoarele:
— furnizarea si suport pentru instalarea de sisteme subacvatice de capete de sonda;
— inchirierea instrumentelor pentru introdus;
— personal de service;
— alte servicii incidentale (de exemplu: depozitare, achizitionare de consumabile).
II.1.6)CPV-classificatie (Gemeenschappelijke woordenlijst overheidsopdrachten)43612400 Boorputkoppen, 43121100 Installatiewerktuigen voor putmond, 76521000 Offshore-installatiediensten
II.2)Hoeveelheid of omvang van de opdracht
II.2.1)Totale hoeveelheid of omvang:
Operatorul economic selectat va trebui sa finalizeze urmatoarele activitati: furnizarea sistemelor subacvatice de capete de sonda, inclusiv toate activitatile legate de proiectarea, ingineria, documentatia si asistenta necesare pentru calificarea, testarea, fabricarea, instalarea, mentenanta si conservarea sistemelor subacvatice de capete de sonda asa cum este descris in socumentul descriptiv, pentru a sprijini activitatea de foraj si alte operatiuni conexe.
Valoarea minima estimata a contractului este asociata cu cantitatea de capete de sonda si servicii asociate care pot fi achizitionate pe durata contractului care urmeaza sa fie atribuit (pana la 12 sisteme de capete de sonda).
Valoarea maxima estimata a contractului reprezinta valoarea pentru numarul maxim de capete de sonda si servicii asociate ce pot fi achizitionate pe durata Contractului ce urmeaza a fi atribuit, plus valoarea estimata pentru servicii suplimentare de suport operational pentru entitatea contractanta pe toata durata ciclului de viata al sistemelor subacvatice de capete de sonda, ce vor face obiectul unui contract separat care va fi atribuit aceluiasi contractant, folosind ca punct de plecare pentru negocieri preturile unitare incluse in contractul care urmeaza a fi atribuit in cadrul prezentei proceduri de atribuire.
Cantitatea de sisteme subacvatice de capete de sonda preconizata a fi achizitionata de entitatea contractanta este 11.
Entitatea contractanta isi rezerva dreptul de a varia cantitatea, prin reducere pana la 6 sisteme subacvatice de capete de sonda sau prin crestere pana la 12 sisteme subacvatice de capete de sonda pe durata contractului ce urmeaza a fi atribuit.
Valoarea maxima publicata include suport operational pentru sistemele subacvatice de capete de sonda pe durata ciclului de viata, in baza art. 117, lit. c din Legea 99/2016 si posibilitatea de a varia cantitatile in baza art. 236 din Legea 99/2016.
Geraamde waarde zonder btw
Tussen 38 000 000 en 42 000 000 USD
II.2.2)Inlichtingen over optiesOpties: ja
Beschrijving van deze opties: Val max incl op sist cap de sonda pe cicl de viata:art 117 lit. c - L99/„16; var cant: art. 236-L99/”16.