Cílem plánované rámcové smlouvy o poskytování služeb je podpořit práci Výboru pro práva žen a rovnost žen a mužů (FEMM) v jeho oblastech působnosti. Odborné kapacity budou poskytovány ve formě výzkumných dokumentů o různé délce, které budou dodány na žádosti „ad hoc“ v omezeném a vymezeném časovém horizontu. Kromě výzkumných dokumentů by rámcová smlouva na služby rovněž zahrnovala související služby, jako je účast na jednáních Výboru a prezentace prostřednictvím vedoucích odborníků nebo případně podpora workshopů. Zhotovitel nese výhradní vědeckou odpovědnost za výsledky poskytnutých služeb.
Obecně se uznává, že celkovým cílem rovnosti žen a mužů je společnost, ve které mají ženy a muži stejné příležitosti, práva a povinnosti ve všech oblastech života. Za tímto účelem se EU podílí na podpoře prosperity pro všechny prostřednictvím svých legislativních a nelegislativních iniciativ.
Násilí páchané na ženách a dívkách je důležitým tématem práce výboru FEMMM.
S cílem vyhodnotit dopad úmluvy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí (Istanbulská úmluva) a dalších dohod a protokolů týkajících se rovnosti žen a mužů týkajících se národní legislativy členských států, se očekává, že uchazeč bude mít právní znalosti a odborné znalosti jak na mikroekonomické i makroekonomické úrovni, tak i v oblasti sociální a politické vědy, aby byl schopen poskytnout vysoce kvalitní výzkumné produkty s perspektivou rovnosti žen a mužů a/nebo práv žen. To zahrnuje znalost všech příslušných právních ustanovení, jakož i přístup ke všem příslušným údajům a statistikám na vnitrostátní a evropské úrovni. Odborné kapacity a znalosti uchazeče by se měly také rozšířit do oblasti sociologie a uplatňování metod začleňování hlediska rovnosti žen a mužů, tvorby rozpočtu mezi ženami a muži a hodnocení dopadu na rovnost žen a mužů.
Předměty plnění pro FEMM se týkají příslušných ustanovení CEDAW, BPfA, politik a zákonů EU v oblasti rovnosti žen a mužů, oblastí GEI EIGE a externích politických dokumentů EU v oblasti rovnosti žen a mužů. V důsledku toho budou výstupy zahrnovat hodnocení z hlediska právní, ekonomické, sociální, sociologické a politické vědy týkající se provádění politik a zákonů EU v oblasti rovnosti žen a mužů a/nebo členských států, jakož i hodnocení dopadů politik EU v oblasti práv žen a rovnosti žen a mužů ve třetích zemích.
V příštím rozpočtu EU (2021-2027) budou projekty související s rovností žen a mužů podporovány a financovány prostřednictvím řady programů EU.
V této souvislosti má rámcová smlouva o poskytování služeb za cíl získat přístup k vysoce kvalitním znalostem a odborným znalostem pro Výbor FEMM ve všech záležitostech týkajících se kompetencí a činností FEMM v oblasti práv žen a rovnosti žen a mužů, mimo jiné včetně:
• práva EU a vnitrostátního práva týkajícího se práv žen a rovnosti žen a mužů;
• opatření na podporu pokroku žen a cílů strategického zapojení do rovnosti žen a mužů;
• žen a mužů v politickém a ekonomickém rozhodování a akce EU na podporu rovnosti při rozhodování;
• účasti žen na trhu práce, rozdílů v odměňování žen a mužů, práv EU s ohledem na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, opatření EU na podporu a zlepšení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem;
• opatření na odstranění násilí na základě pohlaví v EU, financování a podpory informačních kampaní;
• akcí a opatření EU pro boj proti diskriminaci v odměňování a zlepšení rovnosti v odměňování a důchodů;
• cílů udržitelného rozvoje, partnerů EU, vnějších vztahů EU, mezinárodní spolupráce, rozvojové spolupráce a rozvojové pomoci z hlediska práv žen a rovnosti žen a mužů.
Uchazeč nebo jeho tým by měl být schopen řešit konkrétní otázky a otázky vznesené ve vztahu k požadovanému předmětu plnění za použití multidisciplinárního přístupu, který zajistí, aby nebyl přehlédnut žádný rozměr nebo aspekt související s předmětem plnění.