Νομική βάση:
Οδηγία 2014/24/ΕΕ
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Υπηρεσίες μετάφρασης για την Eurojust.
Αριθμός αναφοράς: 2016/EJ/05/PO.
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV79530000 Υπηρεσίες μετάφρασης
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Σκοπός της παρούσας σύμβασης είναι η παροχή υψηλής ποιότητας και έγκαιρων υπηρεσιών μετάφρασης και διόρθωσης για έγγραφα σε γλώσσες της ΕΕ και εκτός ΕΕ. Τα έγγραφα μπορούν να περιλαμβάνουν έγγραφα σχετικά με νομικές υποθέσεις, όπως ευρωπαϊκά εντάλματα σύλληψης, ευρωπαϊκά εντάλματα συγκέντρωσης αποδεικτικών στοιχείων, αίτηση για τη διενέργεια διαδικαστικών πράξεων, δικαιολογητικά, αιτήσεις για αμοιβαία δικαστική συνδρομή και διοικητικά έγγραφα, όπως έγγραφα που αφορούν το προσωπικό, έγγραφα προ της άσκησης προσφυγής, έγγραφα για την άσκηση προσφυγής, καθώς και έγγραφα που λαμβάνονται από άλλες εσωτερικές μονάδες/υπηρεσίες και δίκτυα. Η διόρθωση συνίσταται στον έλεγχο είτε 1 κειμένου έναντι ενός βασικού κειμένου ή στον έλεγχο ενός ενιαίου εγγράφου για σωστή γραμματική, στυλ, σύνταξη, συνοχή και, ενδεχομένως, στη διόρθωση, τη μορφοποίηση και τη συγχώνευση περισσότερων του 1 εγγράφων σε ένα ενιαίο έγγραφο.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Αντικείμενο της παρούσας διαδικασίας διαγωνισμού είναι η παροχή υπηρεσιών μετάφρασης και διόρθωσης κειμένων στην Eurojust.
Κατά την εκτέλεση των δραστηριοτήτων της, η Eurojust χειρίζεται μία ποικιλία εγγράφων που έχουν συνταχθεί σε όλες τις επίσημες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) και, περιστασιακά, εγγράφων που έχουν συνταχθεί σε γλώσσες εκτός ΕΕ. Για παράδειγμα, το 2015 (μέχρι τον Δεκέμβριο), η Eurojust ζήτησε τη μετάφραση περίπου 249 εγγράφων για σύνολο περίπου 1 982 σελίδων. Τα μεγέθη των εγγράφων ήταν ποικίλα, με το μικρότερο αίτημα να είναι 0,5 σελίδα και το μεγαλύτερο να περιέχει 151 σελίδες (89 207 λέξεις). Η Eurojust ζήτησε υπηρεσίες μετάφρασης για γλώσσες της ΕΕ καθώς και για γλώσσες εκτός ΕΕ προς μία γλώσσα της ΕΕ ή/και γλώσσα εκτός ΕΕ. Ωστόσο, η μεγάλη πλειοψηφία των αιτημάτων ήταν μόνο για γλώσσες της ΕΕ. Εκτός από τις υπηρεσίες μετάφρασης, κάθε μεμονωμένο έγγραφο που μεταφράζεται χρειάζεται διόρθωση. Η Eurojust μπορεί επίσης να ζητήσει μόνο υπηρεσίες διόρθωσης χωρίς μεταφράσεις, αν χρειαστεί.
Ανεξάρτητα από τις προαναφερθείσες πληροφορίες, η Eurojust δεν κάνει ακριβή παρουσίαση των μελλοντικών αναγκών της ούτε ακριβή εκτίμηση της αντίστοιχης αξίας της σύμβασης. Τα εν λόγω μεγέθη ενδέχεται να αλλάξουν σημαντικά κατά την υλοποίηση της σύμβασης και η Eurojust δεν ευθύνεται να αποζημιώσει τον ανάδοχο εάν οι όγκοι είναι μικρότεροι από τους αρχικά προβλεπόμενους.
Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Käännöspalvelut Eurojustille
Viitenumero: 2016/EJ/05/PO.
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi79530000 Käännöspalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Sopimuksen kohteena on EU:n virallisilla kielillä ja muilla kielillä laadittuja asiakirjoja koskevien, korkealaatuisten ja oikea-aikaisten käännös- ja oikolukupalvelujen toimittaminen. Asiakirjoihin voi sisältyä oikeustapauksiin liittyviä asiakirjoja, kuten eurooppalaisia pidätysmääräyksiä, eurooppalaisia todisteiden luovuttamismääräyksiä, oikeusapupyyntöjä, asiakirjatodisteita ja keskinäistä oikeusapua koskevia pyyntöjä sekä hallinnollisia asiakirjoja, kuten henkilöstöön, riita-asioiden valmisteluun ja riita-asioihin liittyviä asiakirjoja sekä muilta sisäisiltä yksiköiltä/palveluilta ja verkostoilta saatuja asiakirjoja. Oikolukuun sisältyy joko 1 tekstin tarkistaminen päätekstin perusteella tai 1 asiakirjan tarkistaminen oikeakielisyyden, tyylin, lauseopin ja johdonmukaisuuden osalta sekä tarvittaessa korjaaminen, muotoilu ja useamman kuin yhden tekstin yhdistäminen yhdeksi asiakirjaksi.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Tämän hankintamenettelyn kohteena on käännös- ja oikolukupalveluiden toimittaminen Eurojustille.
Eurojust käsittelee toimiensa toteuttamisen yhteydessä Euroopan unionin (EU) kaikilla virallisilla kielillä laadittuja erilaisia asiakirjoja sekä ajoittain myös muilla kuin EU:n virallisilla kielillä laadittuja asiakirjoja. Esimerkiksi vuonna 2015 (joulukuuhun saakka) Eurojust pyysi noin 249 dokumentin kääntämistä. Kokonaissivumäärä oli noin 1 982 sivua. Asiakirjojen koot vaihtelivat siten, että pienin pyydetty käännös oli 0,5 sivun pituinen ja suurin sisälsi 151 sivua (89 207 sanaa). Eurojust pyysi käännöspalveluja sekä EU:n virallisilla kielillä että muilla kielillä. Tekstejä käännettiin joihinkin EU:n virallisista kielistä ja/tai muihin kieliin. Suurin osa käännöspyynnöistä koski kuitenkin vain EU:n virallisia kieliä. Käännöspalvelujen lisäksi jokainen käännettävä asiakirja on oikoluettava. Eurojust voi tarvittaessa pyytää myös vain oikolukupalveluja ilman käännöksiä.
Edellä mainituista tiedoista huolimatta Eurojust ei esitä tarkkaa arviota tulevista tarpeistaan eikä niihin liittyvästä sopimusarvosta. Nämä luvut voivat muuttua merkittävästi sopimuksen toteuttamisen aikana, eikä Eurojust ole korvausvastuussa sopimusosapuolelle, mikäli määrät ovat alhaisempia kuin alun perin arvioitiin.
Teisinis pagrindas:
Direktyva 2014/24/ES
I dalis: Perkančioji organizacija
II.1)Pirkimo apimtis
II.1.1)Pavadinimas:
Vertimo raštu paslaugos Eurojustui.
Nuorodos numeris: 2016/EJ/05/PO.
II.1.2)Pagrindinis BVPŽ kodas79530000 Vertimo raštu paslaugos
II.1.4)Trumpas aprašymas:
Šios sutarties objektas – teikti aukštos kokybės ir laiku vertimo raštu ir korektūros paslaugas, skirtas dokumentams ES ir ne ES kalbomis. Dokumentai gali būti tokie: su bylomis susiję dokumentai, pvz., Europos arešto orderiai, Europos įrodymų orderiai, teismo pavedimai, patvirtinamieji dokumentai, prašymai dėl savitarpio teisinės pagalbos ir administraciniai dokumentai, pvz., susiję su darbuotojais, ikiteisminiai ir teisminiai dokumentai bei iš kitų vidaus skyrių / tarnybų ir tinklų gauti dokumentai. Korektūrą sudaro arba 1 teksto tikrinimas su pagrindiniu tekstu, arba atskiro dokumento tinkamos gramatikos, stiliaus, sintaksės, nuoseklumo tikrinimas ir, jei būtina, koregavimas, formatavimas ir daugiau nei 1 dokumento komponavimas į atskirą dokumentą.
II.1.5)Numatoma bendra vertėVertė be PVM: 2 000 000.00 EUR
II.1.6)Informacija apie pirkimo dalisŠi sutartis suskaidyta į pirkimo dalis: ne
II.2)Aprašymas
II.2.4)Pirkimo aprašymas:
Šios pirkimo procedūros objektas – vertimo raštu ir korektūros paslaugų teikimas Eurojustui.
Vykdydamas savo veiklą Eurojustas naudojasi įvairiais dokumentais, parengtais visomis Europos Sąjungos (ES) oficialiosiomis kalbomis, ir kartais – dokumentais, parengtais ne ES oficialiosiomis kalbomis. Pavyzdžiui, 2015 m. (iki gruodžio mėn.) Eurojustas pageidavo išversti apytikriai 249 dokumentus (iš viso apytikriai 1 982 puslapius). Dokumentai buvo įvairaus dydžio, t. y. mažiausias buvo 0,5 puslapio prašymas, o didžiausią sudarė 151 puslapis (89 207 žodžiai). Eurojustas pageidauja vertimo raštu paslaugų tiek ES, tiek ne ES kalbomis, vertimų į vieną iš ES ir (arba) ne ES kalbų. Tačiau daugiausia buvo prašoma versti tik į / iš ES kalbas / (-ų). Be vertimo raštu paslaugų, reikalaujama, kad būtų atlikta kiekvieno išversto atskiro dokumento korektūra. Jeigu reikia, Eurojustas taip pat gali paprašyti tik korektūros paslaugų be vertimų.
Nepaisant pateiktos informacijos, Eurojustas nenurodo tikslių savo poreikių ateityje ir nepateikia susijusios sutarties sumos tikslaus apskaičiavimo. Sutarties įgyvendinimo metu šie skaičiai gali žymiai pakisti ir Eurojustas neįsipareigoja mokėti rangovui kompensacijos, jei apimtys yra mažesnės nei numatyta iš pradžių.