Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Υπηρεσίες - 52885-2023
Ελλάδα-Αθήνα: Υπηρεσίες ανάπτυξης λογισμικού για διασυνδεσιμότητα πλατφορμών
2023/S 020-052885
Προκήρυξη σύμβασης
Υπηρεσίες
Νομική βάση:
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
«Ανάπτυξη και υποστήριξη υπηρεσιών διαλειτουργικότητας ΚΠΣ ακαδημαϊκής ταυτότητας και πληροφοριακής υποδομής για την ομάδα αρωγής χρηστών» στο πλαίσιο του υποέργου7 της πράξης«Επέκταση Ηλεκτρονικής..»
Αριθμός αναφοράς: 1417/ΑΣ/24-01-2023
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV
72212211 Υπηρεσίες ανάπτυξης λογισμικού για διασυνδεσιμότητα πλατφορμών
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Αντικείμενο της παρούσας είναι η υλοποίηση των αναβαθμίσεων του κόμβου διαλειτουργικότητας, όπως αυτές απαριθμούνται αναλυτικά στο Τεύχος Διακήρυξης, Επιπλέον, για την υποστήριξη της λειτουργίας της ομάδας αρωγής χρηστών, αντικείμενο της παρούσας είναι η αναβάθμιση της εφαρμογής που χρησιμοποιεί, η οποία θα προσφέρει τουλάχιστον τις εξής λειτουργικότητες που απαριθμούνται στο τεύχος Διακήρυξης. Τέλος, αντικείμενο της παρούσας αποτελεί και η παροχή δωρεάν υποστήριξης για τρία (3) χρόνια για το σύνολο του κεντρικού πληροφοριακού συστήματος διαχείρισης της ακαδημαϊκής ταυτότητας, του οποίου τμήμα θα αποτελέσουν τα ανωτέρω.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξία
Αξία χωρίς ΦΠΑ: 272 138.23 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματα
Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV
72212445 Υπηρεσίες ανάπτυξης λογισμικού εξυπηρέτησης πελατών
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Αντικείμενο της παρούσας είναι η υλοποίηση των παρακάτω αναβαθμίσεων του κόμβου διαλειτουργικότητας:
• Διακριτή διαχείριση της κάθε υπηρεσίας διαλειτουργικότητας (λειτουργία, δικαιώματα χρήσης)
• Υλοποίηση νέων υπηρεσιών για διαλειτουργικότητα με:
o τον κόμβο ΚΕΔ της ΓΓΠΣΔΔ
o φορείς ηλεκτρονικού εισιτηρίου
o το σύστημα οικονομικής εκκαθάρισης ηλεκτρονικού εισιτηρίου
o το σύστημα Κεντρικής Υποστήριξης της Πρακτικής Άσκησης Φοιτητών ΑΕΙ (Π.Σ. ΑΤΛΑΣ)
o το σύστημα υποβολής αιτήσεων του Φοιτητικού Στεγαστικού Επιδόματος
• Γραφικό περιβάλλον για χρήση του από εξουσιοδοτημένους φορείς που θα πρέπει να ελέγχουν την ισχύ και να έχουν πρόσβαση σε συγκεκριμένα στοιχεία των ακαδημαϊκών ταυτοτήτων.
• Ανάπτυξη υπηρεσίας μέσω της οποίας οι δικαιούχοι (α) θα μπορούν να ενημερώνονται για τα τηρούμενα προσωπικά τους δεδομένα και για το ποιοι έχουν πρόσβαση σε αυτά, και (β) θα μπορούν να ασκούν τα δικαιώματα υποκειμένων, σύμφωνα με τη νομοθεσία περί προσωπικών δεδομένων.
Επιπλέον, για την υποστήριξη της λειτουργίας της ομάδας αρωγής χρηστών, αντικείμενο της παρούσας είναι η αναβάθμιση της εφαρμογής που χρησιμοποιεί, η οποία θα προσφέρει τουλάχιστον τις εξής λειτουργικότητες:
• Δημιουργία και διαχείριση νέων χρηστών της ομάδας αρωγής χρηστών.
• Καταγραφή των στοιχείων του καλούντος.
• Εξειδικευμένες φόρμες καταγραφής και διαχείρισης κάθε ερωτήματος ανάλογα με την κατηγορία του καλούντος.
• Κατάταξη των ερωτημάτων σε θεματικές κατηγορίες (εξειδικευμένες ανάλογα με την κατηγορία του καλούντος).
• Παρακολούθηση της ροής εξυπηρέτησης των ερωτημάτων των χρηστών («σε εκκρεμότητα», «έχει απαντηθεί», «χρειάζεται συνεργασία με τον φορέα διαχείρισης», κ.ο.κ.).
• Καταγραφή όλων των ενεργειών που εκτελεί κάθε χειριστής της εφαρμογής της ομάδας αρωγής Χρηστών.
• Αναζήτηση ενεργειών που έχουν καταχωρηθεί στην ομάδα αρωγής χρηστών με βάση σύνθετα κριτήρια (ποιος χειριστής απαντά στο ερώτημα, ποιος χρήστης υπέβαλε το ερώτημα, φάση εξυπηρέτησης του ερωτήματος, κ.ο.κ.).
• Δυνατότητα επίλυσης ερωτημάτων σχετικά με τις νέες υπηρεσίες (ηλεκτρονικό εισιτήριο, διαλειτουργικότητα, κ.λπ.).
Τέλος, αντικείμενο της παρούσας αποτελεί και η παροχή δωρεάν υποστήριξης για τρία (3) χρόνια για το σύνολο του κεντρικού πληροφοριακού συστήματος διαχείρισης της ακαδημαϊκής ταυτότητας, του οποίου τμήμα θα αποτελέσουν τα ανωτέρω.