Οδηγία 2004/18/ΕΚ
II.1)Περιγραφή
II.1.1)Ονομασία που δόθηκε στη σύμβαση από την αναθέτουσα αρχή:
Μελέτη σχετικά με τις επιπτώσεις των αναδυόμενων τεχνολογιών δικτύωσης μέσω λογισμικού και της εικονικοποίησης της λειτουργίας δικτύου στο μελλοντικό τηλεπικοινωνιακό τοπίο — SMART 2015/0011.
II.1.2)Είδος της σύμβασης και τόπος των έργων, τόπος παράδοσης ή παροχήςΥπηρεσίες
Κατηγορία υπηρεσιών: αριθ 11: Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε θέματα διαχείρισης [6] και συναφείς υπηρεσίες
Κύριος τόπος ή τοποθεσία των έργων, τόπος παράδοσης ή παροχής: Στα γραφεία του αναδόχου.
Κωδικός NUTS
II.1.4)Πληροφορίες για τη συμφωνία πλαίσιο
II.1.5)Σύντομη περιγραφή της σύμβασης ή των αγορών
Ο στόχος της παρούσας μελέτης είναι η ανάλυση του αδιερεύνητου τομέα του τεχνολογικού και κοινωνικοοικονομικού αντίκτυπου της δικτύωσης βάσει λογισμικού (SDN) και της εικονικοποίησης λειτουργίας δικτύου (NFV). Προβλέπεται ότι θα γίνει ανάλυση των μελλοντικών επιπτώσεων 2 τεχνολογιών που ενδεχομένως αλλάζουν τα δεδομένα, όσον αφορά χρονικά πλαίσια (σταδιακής) ανάπτυξης, διαδρομές μετάβασης από υπάρχουσες τεχνολογίες, πιθανές επιπτώσεις σε επιχειρηματικά μοντέλα, δυνατότητες καινοτομίας, συμπεριλαμβανομένων νέων εμπλεκόμενων φορέων που επωφελούνται των συνεχών εξελίξεων, γενικές δυνατότητες της αγοράς και τη θέση τους στο υπάρχον και μελλοντικό ρυθμιστικό πλαίσιο για τις τηλεπικοινωνίες. Κατά συνέπεια ο στόχος είναι η διερεύνηση ενός τομέα που δεν καθορίζεται σαφώς και των πιθανών αντίκτυπων του σε πολλαπλές πολιτικές της ΕΕ (έρευνα και καινοτομία, βιομηχανική πολιτική, τηλεπικοινωνιακή πολιτική).
II.1.6)Κοινό λεξιλόγιο για τις δημόσιες συμβάσεις (CPV)79419000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε θέματα εκτιμήσεων, 73210000 Υπηρεσίες παροχής συμβουλών σε θέματα έρευνας
II.2)Ποσότητα ή έκταση της σύμβασης
II.2.1)Συνολική ποσότητα ή έκταση:
Μέγιστη αξία: 300 000 EUR.
II.2.2)Πληροφορίες σχετικά με δικαιώματα προαίρεσηςΔικαιώματα προαίρεσης: όχι
Directiva 2004/18/CE
II.1)Descripción
II.1.1)Denominación del contrato establecida por el poder adjudicador:
Estudio sobre las implicaciones de las tecnologías de red definidas por «software» y virtualización de funciones de red emergentes en el panorama futuro de las telecomunicaciones (SMART 2015/0011).
II.1.2)Tipo de contrato y emplazamiento de las obras, lugar de entrega o de ejecuciónServicios
Categoría de servicio nº 11: Servicios de consultores de dirección [6] y servicios conexos
Emplazamiento principal de las obras, lugar principal de entrega o de ejecución: las instalaciones del contratista.
Código NUTS
II.1.4)Información sobre el acuerdo marco
II.1.5)Breve descripción del contrato o la adquisición (o adquisiciones)
El objetivo de este estudio es estudiar el área inexplorada de las repercusiones tecnológicas y socioeconómicas de las redes definidas por «software» y la virtualización de funciones de red. Deberá explicar con detalle las repercusiones futuras de 2 tecnologías posiblemente decisivas en términos de plazos para la implantación (gradual), vías de migración de las tecnologías existentes, posibles repercusiones en los modelos empresariales, potencial de innovación (incluyendo a nuevas partes interesadas que se benefician de los avances en curso), potencial del mercado general y su posicionamiento dentro del marco normativo de las telecomunicaciones actual y futuro. Por lo tanto, el objetivo consiste en estudiar una zona que no está bien definida y sus posibles repercusiones en múltiples políticas de la Unión Europea (investigación e innovación, política industrial, política en materia de telecomunicaciones).
II.1.6)Vocabulario común de contratos públicos (CPV)79419000 Servicios de consultoría en evaluación, 73210000 Servicios de consultoría en investigación
II.2)Cantidad o extensión del contrato
II.2.1)Cantidad o extensión global del contrato:
Valor máximo: 300 000 EUR.
II.2.2)Información sobre las opcionesOpciones: no
Directive 2004/18/CE
II.1)Description
II.1.1)Intitulé attribué au contrat par le pouvoir adjudicateur:
Étude sur les implications des technologies émergentes de réseau logiciel et de la virtualisation de la fonction de réseau pour le futur paysage des télécommunications — SMART 2015/0011.
II.1.2)Type de marché et lieu d’exécution, de livraison ou de prestationServices
Catégorie de services nº 11: Services de conseil en gestion [6] et services connexes
Lieu principal d’exécution des travaux, de livraison des fournitures ou de prestation des services: locaux du contractant.
Code NUTS
II.1.4)Information sur l’accord-cadre
II.1.5)Description succincte du marché ou de l’acquisition/des acquisitions
L'objectif de l'étude en question est de prospecter dans le domaine inexploré de l'impact technologique et socioéconomique du réseau logiciel (SDN) et de la virtualisation de la fonction de réseau (NFV). L'étude est supposée donner des détails sur le futur impact de 2 technologies possibles susceptibles de changer la donne en termes de délais (par étapes) pour le déploiement, les voies de migration des technologies existantes, l'impact potentiel sur les modèles économiques, le potentiel d'innovation, y compris les nouvelles parties prenantes qui profitent des développements en cours, le potentiel général du marché et leur positionnement dans le cadre réglementaire actuel et futur des télécommunications. L'objectif est donc de prospecter un domaine qui n'est pas bien défini et son impact potentiel sur de multiples politiques de l'UE (recherche et innovation, politique industrielle, politique en matière de télécommunications).
II.1.6)Classification CPV (vocabulaire commun pour les marchés publics)79419000 Services de conseil et d'évaluation, 73210000 Services de conseil en recherche
II.2)Quantité ou étendue du marché
II.2.1)Quantité ou étendue globale:
Valeur maximale: 300 000 EUR.
II.2.2)Information sur les optionsOptions: non
II.1)Descrição
II.1.1)Título atribuído ao contrato pela autoridade adjudicante:
Estudo sobre as implicações das redes definidas por software e virtualização de funções de rede das tecnologias emergentes na perspetiva de telecomunicações futura — SMART 2015/0011.
II.1.2)Tipo de contrato e localização das obras, local de entrega ou de prestação dos serviçosServiços
Categoria de serviços n.º 11: Serviços de consultoria em gestão [6] e afins
Local principal das obras, de entrega dos fornecimentos ou de prestação dos serviços: instalações do contratante.
II.1.4)Informação sobre o acordo-quadro
II.1.5)Descrição resumida do contrato ou da(s) aquisição(ões)
O objetivo do presente estudo consiste em efetuar pesquisas no domínio por explorar do impacto socioeconómico e tecnológico de redes definidas por software (SDN) e virtualização de funções de rede (NFV). É suposto elaborar sobre o impacto futuro de 2 tecnologias possivelmente decisivas em termos de prazos para a implantação (gradual), estratégias de migração de tecnologias existentes, impacto potencial sobre modelos empresariais, potencial de inovação (incluindo novos intervenientes que lucram com a evolução em curso), potencial global de mercado e respetiva posição dentro do quadro regulamentar das telecomunicações atual e futuro. O objetivo consiste, portanto, em realizar pesquisa num domínio que não se encontra bem definido e respetivo impacto potencial em múltiplas políticas da UE (investigação e inovação, política industrial, política em matéria de telecomunicações).
II.1.6)Vocabulário comum para os contratos públicos (Classificação CPV)79419000 Serviços de consultoria para avaliação, 73210000 Serviços de consultoria em matéria de investigação
II.2)Quantidade ou âmbito do contrato
II.2.1)Quantidade total ou âmbito:
II.2.2)Informação sobre as opçõesOpções: não
Direktiva 2004/18/ES
II.1)Opis
II.1.1)Naziv naročila, ki ga je določil naročnik:
Študija o posledicah nastajajočih tehnologij programsko definiranih omrežij in virtualizacije funkcioniranja omrežij z vidika bodoče telekomunikacijske krajine – SMART 2015/0011.
II.1.2)Vrsta naročila in mesto gradnje, kraj dobave ali izvedbeStoritve
Št. kategorije storitev 11: Storitve svetovanja na področju vodenja [6] in sorodne storitve
Glavna lokacija ali mesto gradnje, kraj dobave ali izvedbe: prostori izvajalca.
Šifra NUTS
II.1.4)Informacije o okvirnem sporazumu
II.1.5)Kratek opis naročila ali nabave
Cilj te študije je raziskava neraziskanega področja tehnološkega in družbenoekonomskega vpliva programsko definiranih omrežij (SDN) in virtualizacije funkcioniranja omrežij (NFV). Študija je namenjena pojasnitvi prihodnjega vpliva 2 po možnosti revolucionarnih tehnologij v smislu časovnih okvirov za (postopni) zagon, migracijskih poti od obstoječih tehnologij, možnega vpliva na poslovne modele, potenciala inovacij, vključno z novimi zainteresiranimi stranmi, ki imajo profit od stalnega razvoja, splošnega tržnega potenciala in njihovega pozicioniranja v okviru obstoječega in prihodnjega regulativnega okvira telekomunikacij. Cilj je torej raziskati področje, ki ni dovolj opredeljeno, in njegov možen vpliv na več politik EU (raziskave in inovacije, industrijska politika, telekomunikacijska politika).
II.1.6)Enotni besednjak javnih naročil79419000 Storitve ocenjevanja in svetovanja, 73210000 Storitve svetovanja na področju raziskav
II.2)Količina ali obseg naročila
II.2.1)Celotna količina ali obseg:
Največja vrednost: 300 000 EUR.
II.2.2)Informacije o variantahVariante: ne