Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Υπηρεσίες - 258102-2016
Βέλγιο-Βρυξέλλες: UCA 16/037 — Παροχή οπτικοακουστικών υπηρεσιών στο Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης/Ευρωπαϊκό Συμβούλιο
2016/S 143-258102
Προκήρυξη σύμβασης
Υπηρεσίες
Νομική βάση:
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
UCA 16/037 — Παροχή οπτικοακουστικών υπηρεσιών στο Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης/Ευρωπαϊκό Συμβούλιο.
Αριθμός αναφοράς: UCA 16/037.
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV
92100000 Κινηματογραφικές υπηρεσίες και υπηρεσίες βιντεοταινιών
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Το βασικό σχέδιο που αποτελεί αντικείμενο της σύμβασης περιγράφεται ακολούθως:
Στόχος της σύμβασης είναι η παροχή ενός ευρέος φάσματος οπτικοακουστικών υπηρεσιών για τη Γενική Γραμματεία του Συμβουλίου (ΓΓΣ) και το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο. Τα καθήκοντα περιλαμβάνουν την παροχή καθημερινών οπτικοακουστικών υπηρεσιών και την κάλυψη των συνεδριάσεων του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου και των δραστηριοτήτων του Προέδρου του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου, καθώς και άλλων εκδηλώσεων υψηλού επιπέδου.
Ο ανάδοχος πρέπει να παράσχει κατάλληλο προσωπικό και εξοπλισμό για την υποστήριξη της ομαλής εκτέλεσης της ροής εργασιών οπτικοακουστικών υπηρεσιών στη ΓΓΣ. Ο ανάδοχος πρέπει να τηρεί τους ενίοτε πολύ απαιτητικούς χρόνους απόκρισης που ορίζονται στα έγγραφα της σύμβασης και να κινητοποιεί αναλόγως τους απαραίτητους πόρους. Για μια πιο λεπτομερή περιγραφή, ανατρέξτε στα έγγραφα της σύμβασης και κυρίως στη «Γενική επισκόπηση» του παραρτήματος II — «Τεχνικές προδιαγραφές» στη διεύθυνση https://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=1690
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξία
Αξία χωρίς ΦΠΑ: 0.01 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματα
Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV
64228000 Υπηρεσίες μετάδοσης τηλεοπτικών και ραδιοφωνικών προγραμμάτων
72000000 Υπηρεσίες τεχνολογίας των πληροφοριών: παροχή συμβουλών, ανάπτυξη λογισμικού, Διαδίκτυο και υποστήριξη
64200000 Υπηρεσίες τηλεπικοινωνιών
51310000 Υπηρεσίες εγκατάστασης εξοπλισμού ραδιοφωνίας, τηλεόρασης, ήχου και βίντεο
50300000 Επισκευή, συντήρηση και συναφείς υπηρεσίες για προσωπικούς Η/Υ, εξοπλισμό γραφείου, τηλεπικοινωνίες και οπτικοακουστικό εξοπλισμό
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Η προκηρυσσόμενη σύμβαση καλύπτει την παροχή προσωπικού και τεχνικού εξοπλισμού για την παροχή ενός ευρέος φάσματος οπτικοακουστικών υπηρεσιών.
Οι υπηρεσίες που θα παράσχει ο ανάδοχος θα εκτελεστούν κυρίως είτε στο πλαίσιο «καθημερινών» οπτικοακουστικών υπηρεσιών ή κατά τη διάρκεια συνόδων κορυφής.
Παρακάτω ακολουθούν οι ενδεικτικές εκτιμήσεις του όγκου των αναμενόμενων υπηρεσιών για ορισμένα από τα βασικά προφίλ βάσει των εργασιών της ΓΓΣ για το 2015. Για περισσότερες πληροφορίες και πιο λεπτομερείς εκτιμήσεις του όγκου υπηρεσιών για όλα τα προφίλ και τον εξοπλισμό ανατρέξτε στα έγγραφα της σύμβασης στη διεύθυνση https://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=1690
Τα εν λόγω στοιχεία αποτελούν μόνο εκτιμήσεις και ενδέχεται να υπάρξουν σημαντικές μεταβολές κατά την πάροδο του χρόνου. Οι εκτιμήσεις δεν θα πρέπει να ερμηνεύονται σε καμία περίπτωση ως υποχρέωση εκ μέρους της αναθέτουσας αρχής για την απόκτηση υπηρεσιών αναλόγως.
Καθημερινές οπτικοακουστικές υπηρεσίες [ενδεικτικός αριθμός ανθρωποημερών/έτος για επιλεγμένα προφίλ (ο κατάλογος δεν είναι πλήρης)]:
δημοσιογράφος-παραγωγός: 500;
δημοσιογράφος-διευθυντής: 200;
επιμελητής αίθουσας σύνταξης: 220;
εικονολήπτης: 1 000;
ηχολήπτης: 800;
επιμελητής βίντεο (για εργασία σε εγκαταστάσεις επεξεργασίας βίντεο του Συμβουλίου): 500;
επιμελητής βίντεο γραφικών: 250;
διευθυντής μέσων (για εργασία σε εγκαταστάσεις του Συμβουλίου): 220;
παραγωγός υποστήριξης (για εργασία σε εγκαταστάσεις του Συμβουλίου): 560;
διευθυντής σχεδιασμού (για εργασία σε εγκαταστάσεις του Συμβουλίου): 440;
σκηνοθέτης βίντεο (πολλαπλών καμερών): 40;
διευθυντής ψηφιακής ροής εργασιών: 220;
χειριστής MCR: 350.
ενδέχεται να λαμβάνουν χώρα περισσότερες εκδηλώσεις την ίδια ημέρα. Οι εκδηλώσεις πραγματοποιούνται κυρίως στις Βρυξέλλες, αλλά και στο Λουξεμβούργο (συνεδριάσεις του Συμβουλίου τον Απρίλιο, Ιούνιο και Οκτώβριο). Ο ανάδοχος θα πρέπει να είναι σε θέση να παράσχει ομάδες προσωπικού στις Βρυξέλλες εντός 2 ωρών από οποιοδήποτε σχετικό αίτημα. Ενδέχεται να χρειαστεί να καλυφθούν 40 περίπου αποστολές του Προέδρου του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου εκτός των Βρυξελλών (συμμετοχή σε συνόδους κορυφής της ΕΕ–τρίτων χωρών, συνόδους κορυφής των G8, των G20, κ.λπ.).
Ευρωπαϊκά Συμβούλια (= σύνοδοι κορυφής των ηγετών της ΕΕ):
Το βασικό σχέδιο προβλέπει 6 συνόδους κορυφής ανά έτος (οι οποίες περιλαμβάνονται ήδη στους εκτιμώμενους όγκους των βασικών προφίλ). Μια τυπική σύνοδος κορυφής απαιτεί τα ακόλουθα προφίλ (ανθρωποημέρες) και εξοπλισμό:
ανώτερος παραγωγός: 2;
βοηθός παραγωγής: 2;
ανώτερος σκηνοθέτης βίντεο (πολλαπλών καμερών): 2;
διευθυντής φωτογραφίας: 2;
εμπειρογνώμονας φωτισμού: 2;
εικονολήπτης: 12;
χειριστής σταθερής κάμερας (steadicam): 2;
βοηθός χειριστή σταθερής κάμερας (steadicam): 2;
χειριστής γερανού (Jimmy jib): 2;
χειριστής τηλεχειριζόμενης κάμερας: 4;
ηχολήπτης: 8;
επικεφαλής οχήματος εξωτερικών μεταδόσεων: 2;
τεχνικός βοηθός (όχημα εξωτερικών μεταδόσεων): 18;
επικεφαλής ήχου οχήματος εξωτερικών μεταδόσεων: 2;
χειριστής LSM: 4;
σκίαστρο: 2;
εγκατάσταση/αφαίρεση: 1 ημέρα πριν από τη σύνοδο κορυφής — 1 ημέρα μετά,
όχημα εξωτερικών μεταδόσεων: 2 ημέρες,
φωτισμός, 5 ζώνες: 2 ημέρες,
2 LSM, γερανός (Jimmy jib), 2 κάμερες HF, φορητός πομποδέκτης, 2 κάμερες τηλεχειριζόμενης κεφαλής (hot head): 2 ημέρες,
ομάδα τηλεοπτικού στούντιο, αποτελούμενη από σκηνοθέτη βίντεο με τη χρήση πολλαπλών καμερών, μακιγιέρ, ηχολήπτη, χειριστή τηλεχειριζόμενης κάμερας: 2 ημέρες.
Palvelut - 258102-2016
Belgia-Bryssel: UCA 16/037 – audiovisuaalipalvelujen toimittaminen Euroopan unionin neuvostolle / Eurooppa-neuvostolle
Hankintailmoitus
Palvelut
Oikeusperusta:
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
UCA 16/037 – audiovisuaalipalvelujen toimittaminen Euroopan unionin neuvostolle / Eurooppa-neuvostolle
Viitenumero: UCA 16/037.
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
92100000 Elokuva- ja videopalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Sopimuksen kohteena olevan perushankkeen kuvaus on seuraavanlainen:
Sopimuksen avulla on tarkoitus toimittaa monenlaisia audiovisuaalipalveluja neuvoston pääsihteeristölle (General Secretariat of the Council – GSC) sekä Eurooppa-neuvostolle. Tehtäviin sisältyy päivittäisten audiovisuaalipalvelujen tarjoaminen ja audiovisuaalisen raportoinnin toimittaminen Eurooppa-neuvoston kokouksista ja Eurooppa-neuvoston puheenjohtajan toimista sekä muista korkean tason tapahtumista.
Sopimusosapuolen on toimitettava asiaankuuluva henkilöstö ja välineet neuvoston pääsihteeristön audiovisuaalisiin töihin liittyvän työnkulun sujuvan toteuttamisen tukemiseksi. Sopimusosapuolen on noudatettava ajoittain erittäin vaativia toimitusaikoja, jotka on määritetty hankinta-asiakirjoissa, ja toimitettava asiaankuuluvat resurssit tilanteen mukaisesti. Yksityiskohtainen kuvaus on saatavilla hankinta-asiakirjoista ja erityisesti liitteessä II (tekniset eritelmät) annetusta yleiskatsauksesta (osoitteessa https://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=1690).
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
Arvo ilman alv:tä: 0.01 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
64228000 Televisio- ja radio-ohjelmien lähetyspalvelut
72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
64200000 Televiestintäpalvelut
51310000 Radio-, televisio- ja av-laitteiden asentaminen
50300000 PC:iden, toimisto-, televiestintä- ja av-laitteiden korjaus, huolto ja muut palvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Tämän hankintamenettelyn kohteena on henkilöstön ja teknisten laitteiden toimittaminen monenlaisten audiovisuaalipalvelujen toteuttamiseksi.
Sopimusosapuolen toimittamat palvelut suoritetaan pääasiassa joko päivittäisten audiovisuaalipalvelujen tai huippukokousten yhteydessä.
Jäljempänä annetaan alustavat arviot odotetuista palvelumääristä joidenkin keskeisten tehtävänkuvien osalta neuvoston pääsihteeristön vuoden 2015 toimien perusteella. Lisätietoja ja tarkemmat määriä koskevat arviot kaikkien tehtävänkuvien ja laitteiden osalta on saatavilla hankinta-asiakirjoista (osoitteessa https://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=1690).
Nämä luvut ovat ainoastaan arvioita, ja niihin saatetaan tehdä merkittäviä muutoksia ajan kuluessa. Arviot eivät velvoita hankintaviranomaista millään tavalla hankkimaan palveluita niiden mukaisesti.
Päivittäiset audiovisuaalipalvelut (alustava vuotuisten henkilötyöpäivien määrä joidenkin tehtävänkuvien osalta (luettelo ei ole kattava)):
toimittaja-tuottaja: 500;
toimittaja-ohjaaja: 200;
uutistoimituksen toimittaja: 220;
kuvaaja: 1 000;
ääniteknikko: 800;
videoeditoija (työskentelee neuvoston editointitiloissa): 500;
grafiikasta vastaava videoeditoija: 250;
tiedotusvälineistä vastaava päällikkö (työskentelee neuvoston toimitiloissa): 220;
taustatoimintojen tuottaja (työskentelee neuvoston toimitiloissa): 560;
suunnittelupäällikkö (työskentelee neuvoston toimitiloissa): 440;
video-ohjaaja (useilla kameroilla kuvattavat videot): 40;
digitaalisesta työnkulusta vastaava päällikkö: 220;
päävalvomon (master control room – MCR) ohjaaja: 350.
Saman päivän aikana voidaan järjestää useita eri tapahtumia. Tapahtumia järjestetään pääasiassa Brysselissä, mutta myös Luxemburgissa (neuvoston kokoukset huhti-, kesä- ja lokakuussa). Sopimusosapuolen on voitava toimittaa paikalle työryhmä Brysselissä 2 tunnin kuluessa mistä tahansa pyynnöstä. Brysselin ulkopuolella on mahdollisesti katettava noin 40 Eurooppa-neuvoston puheenjohtajan tehtävää (osallistuminen EU:n ja kolmansien maiden välisiin huippukokouksiin, G8- ja G20-kokoukset jne.).
Eurooppa-neuvostot (eli EU:n johtajien huippukokoukset):
Perushankkeen kohteena on 6 huippukokousta vuodessa (sisältyvät keskeisiin tehtävänkuviin liittyviin arvioituihin määriin). Huippukokousta varten vaaditaan tyypillisesti seuraavat tehtävänkuvat (henkilötyöpäivät) ja laitteet:
vanhempi tuottaja: 2;
tuotantoavustaja: 2;
vanhempi video-ohjaaja (useilla kameroilla kuvattavat videot): 2;
pääkuvaaja: 2;
valaistuksen asiantuntija: 2;
kuvaaja: 12;
Steadicam-kuvanvakaimen käyttäjä: 2;
avustava Steadicam-kuvanvakaimen käyttäjä: 2;
nosturin käyttäjä (Jimmy jib): 2;
etäkameran käyttäjä: 4;
ääniteknikko: 8;
ulkolähetysauton (outside broadcasting – OB) päällikkö: 2;
tekninen avustaja (ulkolähetysautoja varten): 18;
ulkolähetysautojen äänitekniikasta vastaava päällikkö: 2;
LSM-ohjelmiston käyttäjä: 4;
varjostusohjelma: 2;
asennukset/purkutyöt: 1 päivä ennen huippukokousta ja 1 päivä huippukokouksen jälkeen,
ulkolähetysauto: 2 päivää;
valaistus 5 alueella: 2 päivää;
2 LSM-ohjelmistoa, Jimmy jib -nosturi, 2 suurtaajuuskameraa, kannettava radiopuhelin, 2 kauko-ohjattavaa kääntöpäätä: 2 päivää;
TV-studion työryhmä, johon kuuluu useilla kameroilla kuvattavien videoiden ohjaaja, meikkitaiteilija, ääniteknikko, etäkameran käyttäjä: 2 päivää.
Seirbhísí - 258102-2016
Bheilg, an-An Bhruiséil: UCA 16/037 — Seirbhísí closamhairc a sholáthar do Chomhairle an Aontais Eorpaigh/don Chomhairle Eorpach
Fógra conartha
Seirbhísí
Bunús dlí:
Treoir 2014/24/AE
II.1)Raon feidhme an tsoláthair
II.1.1)Teideal:
UCA 16/037 — Seirbhísí closamhairc a sholáthar do Chomhairle an Aontais Eorpaigh/don Chomhairle Eorpach.
Uimhir thagartha: UCA 16/037.
II.1.2)Príomhchód CPV
92100000 Motion picture and video services
II.1.4)Cur síos achomair:
Tá cur síos ar an tionscadal bunúsach atá mar ábhar an chonartha mar seo a leanas:
Tá an conradh dírithe ar speictream leathan de sheirbhísí closamhairc a sholáthar d'Ard-Rúnaíocht na Comhairle (GSC) agus don Chomhairle Eorpach. San áireamh leis na tascanna tá seirbhísí closamhairc laethúla a oibriú agus tuairisciú ar chruinnithe den Chomhairle Eorpach agus ar ghníomhaíochtaí Uachtarán na Comhairle Eorpaí agus ar imeachtaí ardleibhéil eile.
Ní mór don chonraitheoir an fhoireann chuí agus an trealamh cuí a sholáthar chun cabhrú le feidhmiú réidh an tsreabhaidh oibre closamhairc ag an GSC. Ní mór don chonraitheoir na hagaí freagartha a chomhlíonadh, a bhíonn an-dian uaireanta, atá sainithe sna doiciméid soláthair agus na hacmhainní riachtanacha a bheith ar fáil acu dá réir sin. Chun cur síos níos mionsonraithe a fháil, féach ar na doiciméid soláthair agus go háirithe an 'Forbhreathnú ginearálta' in Iarscríbhinn II — 'Sonraíochtaí teicniúla' ar https://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=1690
II.1.5)Luach iomlán measta
Luach gan CBL san áireamh: 0.01 EUR
II.1.6)Faisnéis faoi bhearta
Tá an conradh seo roinnte ina bhearta: níl
II.2)Cur síos
II.2.2)Cód(Cóid) CPV breise
64228000 Television and radio broadcast transmission services
72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
64200000 Telecommunications services
51310000 Installation services of radio, television, sound and video equipment
50300000 Repair, maintenance and associated services related to personal computers, office equipment, telecommunications and audio-visual equipment
II.2.4)Cur síos ar an soláthar:
Leis an soláthar seo cumhdaítear soláthar foirne agus trealaimh theicniúil chun speictream leathan de sheirbhísí closamhairc a sheachadadh.
Cuirfear na seirbhísí arna soláthar ag an gconraitheoir i gcrích go príomha i gcomhthéacs seirbhísí closamhairc 'laethúla' nó seirbhísí a bhaineann le cruinnithe mullaigh.
Anseo thíos tá meastacháin táscacha ar mhéid na seirbhísí atá tuartha le haghaidh cuid de na príomhphróifílí bunaithe ar oibríochtaí an GSC in 2015. Chun tuilleadh faisnéise agus meastacháin méide níos mionsonraithe le haghaidh na bpróifílí agus an trealaimh uile féach ar na doiciméid soláthair ag https://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=1690
Is meastacháin amháin iad sin agus d'fhéadfadh athruithe suntasacha teacht orthu thar am. Ní féidir na meastacháin sin a fhorléiriú mar oibleagáid ar thaobh an údaráis chonarthachta seirbhísí a fháil dá réir.
Seirbhísí closamhairc laethúla (líon táscach na ndaonlaethanta in aghaidh na bliana maidir le sampla próifílí (nach bhfuil uileghabhálach)):
iriseoir-léiritheoir: 500;
iriseoir-stiúrthóir: 200;
eagarthóir deisce seomra nuachta: 220;
ceamaradóir: 1 000;
clos-oibreoir: 800;
eagarthóir físeán (ag obair i saoráidí eagarthóireachta na Comhairle): 500;
físeagarthóir grafach: 250;
bainisteoir na meán (ag obair in áitreabh na Comhairle): 220;
léiritheoir cúloifige (ag obair in áitreabh na Comhairle): 560;
bainisteoir pleanála (ag obair in áitreabh na Comhairle): 440;
fís-stiúrthóir (ilcheamara): 40;
bainisteoir sreabhaidh oibre dhigitigh 220;
oibreoir MCR: 350.
Tharlódh go mbeadh roinnt imeachtaí ar siúl ar an lá céanna. Bíonn imeachtaí ar siúl go príomha sa Bhruiséil, ach i Lucsamburg freisin (cruinnithe na Comhairle in Aibreán, Meitheamh agus Deireadh Fómhair). Ní foláir nó go mbeidh an conraitheoir in ann criúnna a sholáthar sa Bhruiséil laistigh de 2 uair ó aon iarratas. Tharlódh go mbeadh sé riachtanach timpeall ar 40 misean de chuid Uachtarán na Comhairle Eorpaí a thuairisciú lasmuigh den Bhruiséil (rannpháirtíocht i gcruinnithe mullaigh AE–tríú tíortha, G8, G20, srl).
Comhairlí Eorpacha (= cruinnithe mullaigh de cheannairí AE):
Tá 6 chruinniú mullaigh in aghaidh na bliana tuartha sa bhuntionscadal (san áireamh cheana i méideanna measta na bpríomhphróifíli). Bíonn na próifílí (daonlaethanta) agus trealamh a leanas ag teastáil le linn cruinniú mullaigh tipiciúil:
léiritheoir sinsearach: 2;
cúntóir léiriúcháin: 2;
fís-stiúrthóir sinsearach (ilcheamara): 2;
stiúrthóir fótagrafaíochta: 2;
saineolaí soilsithe: 2;
ceamaradóir: 12;
oibreoir Steadicam: 2;
oibreoir cúnta Steadicam: 2;
oibreoir craein (Jimíjip): 2;
oibreoir ciancheamara: 4;
clos-oibreoir: 8;
ceannaire ródaí: 2;
teicneoir cúnta (ródaí): 18;
ceannaire fuaime ródaí: 2;
oibreoir LSM: 4;
scáilitheoir: 2;
suiteáil/baint: 1 lá roimh an gcruinniú mullaigh — 1 lá dá éis;
ródaí: 2 lá;
soilsiú, 5 chrios: 2 lá;
2 LSM, Jimíjip, 2 cheamara HF, siúlscéalaí, 2 'hot heads': 2 lá;
foireann stiúideo teilifíse lena gcuimseofar fís-stiúrthóir ilcheamara, ealaíontóir smididh, oibreoir fuaime, oibreoir ciancheamara: 2 lá.