II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Παροχή στατιστικών υπηρεσιών στον τομέα της στατιστικής μεθοδολογίας.
Αριθμός αναφοράς: ESTAT/B/2017/017.
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV79330000 Υπηρεσίες στατιστικής
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Η παρούσα πρόσκληση υποβολής προσφορών καλύπτει δραστηριότητες σχετικά με την «παροχή στατιστικών υπηρεσιών στον τομέα της στατιστικής μεθοδολογίας».
Οι στατιστικές υπηρεσίες που αποτελούν το αντικείμενο της παρούσας πρόσκλησης υποβολής προσφορών διαιρούνται στα ακόλουθα τμήματα:
τμήμα 1: μεθοδολογική στήριξη,
τμήμα 2: γραφείο εξυπηρέτησης σε ζητήματα μεθοδολογίας,
τμήμα 3: παροχή τεχνικής βοήθειας στον τομέα της στατιστικής μεθοδολογίας.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 8 590 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: ναι
Μπορούν να υποβληθούν προσφορές για όλα τα τμήματα
II.2)Περιγραφή
II.2.1)Τίτλος:Αριθμός τμήματος: 1
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV79330000 Υπηρεσίες στατιστικής
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Ο κύριος στόχος του τμήματος «Μεθοδολογική στήριξη» είναι η παροχή μεθοδολογικής στήριξης σε όλους τους τομείς στατιστικής από τον σχεδιασμό των διαδικασιών έως τη διάδοση των δεδομένων. Κατά πάσα πιθανότητα, τα επόμενα 4 έτη θα δοθεί έμφαση σε τομείς στατιστικής που σχετίζονται με την επικύρωση δεδομένων, την ανάλυση δεδομένων, την απεικόνιση/διάδοση δεδομένων και νέες μεθόδους για την ενσωμάτωση νέων πηγών δεδομένων (π.χ.: δεδομένα μεγάλου όγκου ή έξυπνες στατιστικές).
Ο όγκος της συνολικής αγοράς υπηρεσιών για το τμήμα 1 εκτιμάται σε 3 200 ανθρωποημέρες ανά έτος, αριθμός ο οποίος αντιστοιχεί σε 12 800 ανθρωποημέρες για τη μέγιστη διάρκεια της σύμβασης (4 έτη).
II.2.1)Τίτλος:
Γραφείο εξυπηρέτησης σε ζητήματα μεθοδολογίας
Αριθμός τμήματος: 2
Ο κύριος στόχος του τμήματος «Γραφείο εξυπηρέτησης σε ζητήματα μεθοδολογίας» είναι η παροχή μεθοδολογικής στήριξης σε όλους τους τομείς στατιστικής από τον σχεδιασμό των διαδικασιών έως τη διάδοση των δεδομένων. Το εν λόγω τμήμα καλύπτει επίσης την υποστήριξη της αξιολόγησης της ποιότητας των διαδικασιών παραγωγής στατιστικών από τη Eurostat, την αξιολόγηση των παραδοτέων σχεδίων του δικτύου ESSnet, καθώς και την αύξηση της ευαισθητοποίησης και την καθοδήγηση σχετικά με τις τρέχουσες και τις νέες στατιστικές μεθόδους και εργαλεία.
Ο όγκος της συνολικής αγοράς υπηρεσιών για το τμήμα 2 εκτιμάται σε 600 ανθρωποημέρες ανά έτος, αριθμός ο οποίος αντιστοιχεί σε 2 400 ανθρωποημέρες κατά τη διάρκεια της σύμβασης (4 έτη).
Παροχή τεχνικής βοήθειας στον τομέα της στατιστικής μεθοδολογίας
Αριθμός τμήματος: 3
Ο κύριος στόχος του τμήματος «Παροχή τεχνικής βοήθειας στον τομέα της στατιστικής μεθοδολογίας» είναι η παροχή τεχνικής βοήθειας σχετικά με τη στατιστική μεθοδολογία στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή σε όλους τους τομείς στατιστικής.
Ο όγκος της συνολικής αγοράς υπηρεσιών για το τμήμα 3 εκτιμάται κατ' ανώτατο όριο σε 850 ανθρωποημέρες ανά έτος, αριθμός ο οποίος αντιστοιχεί σε 3 400 ανθρωποημέρες για τη μέγιστη διάρκεια της σύμβασης (4 έτη).
II. szakasz: Tárgy
II.1)A beszerzés mennyisége
II.1.1)Elnevezés:
Statisztikai módszertan területén teljesített statisztikai szolgáltatások.
Hivatkozási szám: ESTAT/B/2017/017.
II.1.2)Fő CPV-kód79330000 Statisztikai szolgáltatások
II.1.4)Rövid meghatározás:
Az ajánlati felhívás tárgya olyan tevékenységeket tartalmaz, amelyek „Statisztikai módszertan területén teljesített statisztikai szolgáltatások” teljesítését jelentik.
Az ajánlati felhívás tárgyát képező statisztikai szolgáltatások az alábbi tételekből állnak:
1. tétel: módszertani támogatás;
2. tétel: módszertani help desk;
3. tétel: statisztikai módszertan területén biztosított szakmai segítségnyújtás.
II.1.5)Becsült teljes érték vagy nagyságrendÉrték áfa nélkül: 8 590 000.00 EUR
II.1.6)Részekre vonatkozó információkA beszerzés részekből áll: igen
Ajánlatok valamennyi részre
II.2)Meghatározás
II.2.1)Elnevezés:Rész száma: 1
II.2.2)További CPV-kód(ok)79330000 Statisztikai szolgáltatások
II.2.4)A közbeszerzés ismertetése:
A „Módszertani támogatás” tétel fő célkitűzése valamennyi statisztikai területen módszertani támogatás biztosítása a folyamattervezéstől az adatok terjesztéséig. A következő 4 év folyamán legvalószínűbb, hogy az adathitelesítéssel, adatelemzéssel, adatvizualizációval/-terjesztéssel, valamint az adatforrások integrációjának új módszereivel kapcsolatos statisztikai területekre fektetnek hangsúlyt (pl.: nagy adathalmazok vagy az intelligens statisztika).
Az 1. tétel esetében a teljes becsült éves volumen 3 200 embernap, azaz a szerződés maximális időtartama alatt (4 év) 12 800 embernap.
II.2.1)Elnevezés:Rész száma: 2
A „Módszertani támogatás” tétel fő célkitűzése valamennyi statisztikai területen módszertani támogatás biztosítása a folyamattervezéstől az adatok terjesztéséig. A tétel tartalmazza továbbá a statisztika-előállítási folyamatok Eurosat általi minőségértékelésének támogatását, az ESSnet projekttermékek értékelését, valamint szemléletformálást és oktatást bizonyos jelenlegi és új statisztikai módszerek és eszközök tárgyában.
A 2. tétel esetében a teljes becsült éves volumen 600 embernap, azaz a szerződés időtartama alatt (4 év) 2 400 embernapot jelent.
II.2.1)Elnevezés:
Statisztikai módszertan területén biztosított szakmai segítségnyújtás
Rész száma: 3
A „Statisztikai módszertan területén teljesített statisztikai szolgáltatások” elnevezésű tétel elsődleges célja szakmai segítségnyújtás biztosítása az Európai Bizottság számára valamennyi statisztikai területen.
A 3. tétel esetében a teljes becsült éves volumen 850 embernap, azaz a szerződés maximális időtartama alatt (4 év) 3 400 embernap.
Temei juridic:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Furnizare de servicii statistice în domeniul metodologiei statistice.
Număr de referinţă: ESTAT/B/2017/017.
II.1.2)Cod CPV principal79330000 Servicii statistice
II.1.4)Descriere succintă:
Această invitație la licitație acoperă activități legate de „furnizarea de servicii statistice în domeniul metodologiei statistice”.
Serviciile statistice care constituie obiectul acestei invitații la licitație sunt împărțite în următoarele loturi:
lotul 1: susținere metodologică;
lotul 2: serviciu de asistență metodologică;
lotul 3: asistență tehnică în metodologie statistică.
II.1.5)Valoarea totală estimatăValoare fără TVA: 8 590 000.00 EUR
II.1.6)Informații privind loturileContractul este împărțit în loturi: da
Pot fi depuse oferte pentru toate loturile
II.2)Descriere
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)79330000 Servicii statistice
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Obiectul principal al lotului „susținere metodologică” este de a furniza susținere metodologică în toate domeniile statistice, de la conceperea procesului până la diseminarea datelor. Cel mai probabil, în următorii 4 ani se va pune accentul pe domeniile statistice legate de validarea datelor, analiza datelor, vizualizarea/diseminarea datelor și noi metode pentru integrarea surselor noi de date (de exemplu: volume mari de date sau statistici inteligente).
Volumul întregului contract pentru lotul 1 este estimat la 3 200 de om-zile pe an de executare, rezultând 12 800 de om-zile pe parcursul duratei maxime a contractului (4 ani).
II.2.1)Titlu:
Serviciu de asistență metodologică
Lot nr.: 2
Obiectul principal al lotului „serviciu de asistență metodologică” este de a furniza susținere metodologică în toate domeniile statistice, de la conceperea procesului până la diseminarea datelor. Acest lot acoperă susținere pentru evaluarea calității proceselor de producție statistică de către Eurostat, evaluarea elementelor livrabile ale proiectului ESSnet și sensibilizare și îndrumare cu privire la metodele statistice și instrumentele actuale și noi.
Volumul întregului contract pentru lotul 2 este estimat la 600 de om-zile pe an de executare, rezultând 2 400 de om-zile pe parcursul duratei contractului (4 ani).
Asistență tehnică în metodologie statistică
Lot nr.: 3
Obiectul principal al lotului „Asistență tehnică în metodologie statistică” este de a furniza asistență tehnică în metodologie statistică pentru Comisia Europeană în toate domeniile statistice.
Volumul întregului contract pentru lotul 3 este estimat la maximum 850 de om-zile pe an de executare, rezultând 3 400 de om-zile pe parcursul duratei maxime a contractului (4 ani).
Programska napaka vpliva na prikaz URL v e-obrazcih. Prizadevamo si rešiti težavo. Medtem vam predlagamo, da odstranite vejico (ali kateri koli drug poseben znak), ki se pojavi na koncu URL. Opravičujemo se za nevšečnosti.
Storitve - 318464-2017
Luxembourg-Luxembourg: Supply of statistical services in statistical methodology
2017/S 154-318464
Contract notice
Services
Legal Basis:
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Supply of statistical services in statistical methodology.
Reference number: ESTAT/B/2017/017.
II.1.2)Main CPV code
79330000 Statistical services
II.1.4)Short description:
This invitation to tender covers activities related to ‘supply of statistical services in statistical methodology’.
The statistical services forming the subject of this invitation to tender are divided into the following lots:
lot 1: methodological support;
lot 2: methodological help desk;
lot 3: technical assistance in statistical methodology.
II.1.5)Estimated total value
Value excluding VAT: 8 590 000.00 EUR
II.1.6)Information about lots
This contract is divided into lots: yes
Tenders may be submitted for all lots
II.2)Description
II.2.1)Title:
Methodological support
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)
II.2.4)Description of the procurement:
The main objective of the lot ‘Methodological support’ is to provide methodological support in all statistical areas from process design to data dissemination. Most likely, emphasis will be put in the coming 4 years on statistical areas related to data validation, data analytics, data visualisation/dissemination and new methods for new data sources integration (e.g.: big data or smart statistics).
The volume of the total market for lot 1 is estimated at 3 200 person-days per year of duration, which equals 12 800 person-days over the maximum contract duration (4 years).
Methodological help desk
Lot No: 2
The main objective of the lot ‘Methodological help desk’ is to provide methodological support in all statistical areas from process design to data dissemination. This lot also covers support to Eurostat's quality assessment of statistical production processes, evaluation of ESSnet project deliverables, and awareness rising and coaching on current and new statistical methods and tools.
The volume of the total market for lot 2 is estimated at 600 person-days per year of duration, which equals 2 400 person-days over the contract duration (4 years).
Technical assistance in statistical methodology
Lot No: 3
The main objective of the lot ‘Technical assistance in statistical methodology’ is to provide technical assistance in statistical methodology to the European Commission in all statistical areas.
The volume of the total market for lot 3 is estimated at a maximum of 850 person-days per year, which equals 3 400 person-days over the maximum contract duration (4 years).