Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Συνεργασία με εθνικούς δικαστές στον τομέα της νομοθεσίας για το περιβάλλον
Αριθμός αναφοράς: ENV/2020/OP/0026
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Η σύμβαση-πλαίσιο αποσκοπεί στη διασφάλιση υποστήριξης προς τις υπηρεσίες της Επιτροπής όσον αφορά την εκτέλεση συγκεκριμένων δραστηριοτήτων με στόχο την περαιτέρω ανάπτυξη του προγράμματος συνεργασίας με εθνικούς δικαστές στον τομέα της περιβαλλοντικής νομοθεσίας της ΕΕ, όπως η ανάπτυξη νέων ενοτήτων κατάρτισης όσον αφορά την περιβαλλοντική νομοθεσία, συμπεριλαμβανομένων των ενημερώσεών τους και της διοργάνωσης εργαστηρίων/διαδικτυακών σεμιναρίων, καθώς και στην αναζήτηση τρόπων διασφάλισης της μέγιστης αξιοποίησης εκπαιδευτικού υλικού σε εθνικό επίπεδο.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 1 600 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Συνεργασία με εθνικούς δικαστές στον τομέα της νομοθεσίας για το περιβάλλον.
Teisinis pagrindas:
Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 2018/1046
I dalis: Perkančioji organizacija
II.1)Pirkimo apimtis
II.1.1)Pavadinimas:
Bendradarbiavimas su nacionaliniais teisėjais aplinkos teisės srityje
Nuorodos numeris: ENV/2020/OP/0026
II.1.2)Pagrindinis BVPŽ kodas90700000 Aplinkosauginės paslaugos
II.1.4)Trumpas aprašymas:
Preliminarioji sutartis skirta užtikrinti paramą Komisijos tarnyboms vykdant specifinę veiklą, kurios tikslas – toliau vystyti programą, skirtą bendradarbiauti su nacionaliniais teisėjais ES aplinkos teisės srityje, pvz., naujų aplinkos teisės mokymo modulių kūrimas, įskaitant jų atnaujinimus ir praktinių seminarų ar seminarų internete organizavimas bei būdų siekiant užtikrinti, kad iš mokymo medžiagos nacionaliniu lygmeniu bus gauta didžiausia nauda.
II.1.5)Numatoma bendra vertėVertė be PVM: 1 600 000.00 EUR
II.1.6)Informacija apie pirkimo dalisŠi sutartis suskaidyta į pirkimo dalis: ne
II.2)Aprašymas
II.2.2)Kitas (-i) šio pirkimo BVPŽ kodas (-ai)90700000 Aplinkosauginės paslaugos
II.2.4)Pirkimo aprašymas:
Bendradarbiavimas su nacionaliniais teisėjais aplinkos teisės srityje.