Νομική βάση:
Οδηγία 2014/24/ΕΕ
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Πιλοτικό έργο για ελέγχους ουσιώδους χαρακτήρα των προτύπων βασικών διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας
Αριθμός αναφοράς: JRC/SVQ/2018/B.6/0024/OC
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV73000000 Υπηρεσίες έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και συναφείς υπηρεσίες παροχής συμβουλών
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Στόχος της παρούσας σύμβασης είναι να εκτιμηθεί η σκοπιμότητα ενός συστήματος που θα εξασφαλίζει καλύτερο έλεγχο ουσιώδους χαρακτήρα για τα πρότυπα βασικά διπλώματα ευρεσιτεχνίας. Αυτό περιλαμβάνει τόσο την τεχνική σκοπιμότητα,το πόσο καλύτερη θα μπορούσε να είναι πιθανώς ο έλεγχος και η θεσμική σκοπιμότητα, ποια θεσμικά όργανα θα μπορούσαν ενδεχομένως να δημιουργήσουν και να εφαρμόσουν ένα σύστημα καλύτερου ελέγχου.
Μεταξύ άλλων στοιχείων, η ανάλυση θα πρέπει να βασίζεται σε ένα σύνολο συγκεκριμένων δοκιμών πρότυπων βασικών διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας με τους εξής στόχους:
(I) προσδιορισμός βέλτιστων πρακτικών για την εκτέλεση ελέγχων ουσίας,
(II) αναζήτηση του καλύτερου οικονομικά αποδοτικού τρόπου,
(III) μελέτη πολιτικών και νομικών συνεπειών ενός μηχανισμού ελέγχου για τα πρότυπα βασικά διπλώματα ευρεσιτεχνίας, και
(IV) προσδιορισμός των πιθανών οφελών και των κινήτρων για τους παίκτες να περάσουν από έναν τέτοιο έλεγχο.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 230 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV73000000 Υπηρεσίες έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και συναφείς υπηρεσίες παροχής συμβουλών
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Base giuridica:
Direttiva 2014/24/UE
II.1)Entità dell'appalto
II.1.1)Denominazione:
Progetto pilota per i controlli di essenzialità dei brevetti essenziali standard
Numero di riferimento: JRC/SVQ/2018/B.6/0024/OC
II.1.2)Codice CPV principale73000000 Servizi di ricerca e sviluppo nonché servizi di consulenza affini
II.1.4)Breve descrizione:
L'obiettivo del presente contratto consiste nel valutare la fattibilità di un sistema che garantisca un controllo più approfondito dell'essenzialità per i brevetti essenziali standard. Ciò include sia la fattibilità tecnica, cioè il modo migliore di procedere all'esame, sia la fattibilità istituzionale, che le istituzioni potranno eventualmente impostare e attuare in un sistema di controllo più accurato.
Tra i diversi elementi, l'analisi dovrà basarsi su una serie di test concreti di brevetti essenziali standard con gli obiettivi di:
(I) identificare le migliori pratiche per l'esecuzione dei controlli di essenzialità;
(II) individuare la migliore modalità economicamente vantaggiosa;
(III) prendere in considerazione le implicazioni politiche e legali per un meccanismo di controllo per i brevetti essenziali standard; e
(IV) identificare possibili benefici e incentivi per gli operatori per superare tale esame.
II.1.5)Valore totale stimatoValore, IVA esclusa: 230 000.00 EUR
II.1.6)Informazioni relative ai lottiQuesto appalto è suddiviso in lotti: no
II.2)Descrizione
II.2.2)Codici CPV supplementari73000000 Servizi di ricerca e sviluppo nonché servizi di consulenza affini
II.2.4)Descrizione dell'appalto:
Progetto pilota per i controlli di essenzialità dei Brevetti Essenziali Standard.