II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Transport de courrier rapide.
Numéro de référence: OIL/06/PO/2016/072.
II.1.2)Code CPV principal64120000 Services de courrier
II.1.4)Description succincte:
Le marché «le transport de courrier rapide» prévoit:
— lot 1: transport du courrier rapide au départ des bâtiments des institutions et organes européens (sauf le Parlement européen) sis à Bruxelles (et sa proche périphérie) vers des destinations dans le monde entier et inversement,
— lot 2: transport du courrier rapide au départ des bâtiments des institutions et organes européens (sauf le Parlement européen) sis à Luxembourg vers des destinations dans le monde entier et inversement,
— lot 3: transport du courrier rapide au départ des bâtiments des institutions européennes sis à Ispra vers des destinations dans le monde entier et inversement,
— lot 4: transport du courrier rapide au départ des bâtiments du Parlement européen sis à Luxembourg, Bruxelles et Strasbourg vers des destinations dans le monde entier et inversement.
II.1.5)Valeur totale estiméeValeur hors TVA: 1 850 000.00 EUR
II.1.6)Information sur les lotsCe marché est divisé en lots: oui
Il est possible de soumettre des offres pour tous les lots
Le pouvoir adjudicateur se réserve le droit d'attribuer des marchés combinant les lots ou groupes de lots suivants:
Les opérateurs économiques intéressés peuvent soumettre une offre pour 1, plusieurs ou pour la totalité des lots. Ces lots pourront être attribués à des soumissionnaires différents.
Le pouvoir adjudicateur se réserve le droit de ne pas attribuer tout ou partie du marché.
Le marché se concrétisera par la conclusion de 1 ou plusieurs contrats-cadres de service pour une durée maximale de 4 ans.
II.2)Description
II.2.1)Intitulé:
Transport du courrier rapide au départ des bâtiments des institutions (sauf le Parlement européen) sis à Bruxelles (et sa proche périphérie) vers des destinations dans le monde entier et inversement
Lot nº: 1
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)64120000 Services de courrier
II.2.4)Description des prestations:
Transport du courrier rapide au départ des bâtiments des institutions (sauf le Parlement européen) sis à Bruxelles (et sa proche périphérie) vers des destinations dans le monde entier et inversement.
Transport du courrier rapide au départ des bâtiments des institutions (sauf le Parlement européen) sis à Luxembourg vers des destinations dans le monde entier et inversement
Lot nº: 2
Transport du courrier rapide au départ des bâtiments des institutions (sauf le Parlement européen) sis à Luxembourg vers des destinations dans le monde entier et inversement.
Transport du courrier rapide au départ des bâtiments des institutions européennes sis à Ispra vers des destinations dans le monde entier et inversement
Lot nº: 3
Transport du courrier rapide au départ des bâtiments des institutions européennes sis à Ispra (I) vers des destinations dans le monde entier et inversement.
Transport du courrier rapide au départ des bâtiments du Parlement européen sis à Luxembourg, Bruxelles et Strasbourg vers des destinations dans le monde entier et inversement
Lot nº: 4
Transport du courrier rapide au départ des bâtiments du Parlement européen sis à Luxembourg, Bruxelles et Strasbourg vers des destinations dans le monde entier et inversement.
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:Referensnummer: OIL/06/PO/2016/072.
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod64120000 Budtjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Kontraktet för transport av expresspost innebär följande:
— Del 1: transport av expresspost från byggnader tillhörande EU:s institutioner och organ (utom Europaparlamentet) belägna i Bryssel (samt i dess närmaste omnejd) till destinationer över hela världen, och vice versa.
— Del 2: transport av expresspost från byggnader tillhörande EU:s institutioner och organ (utom Europaparlamentet) belägna i Luxemburg till destinationer över hela världen, och vice versa.
— Del 3: transport av expresspost från byggnader tillhörande EU:s institutioner belägna i Ispra till destinationer över hela världen, och vice versa.
— Del 4: transport av expresspost från byggnader tillhörande Europaparlamentet belägna i Luxemburg, Bryssel och Strasbourg till destinationer över hela världen, och vice versa.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 1 850 000.00 EUR
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Intresserade ekonomiska aktörer kan lämna anbud för 1 del eller flera delar, eller för alla delar. Nämnda delar kan tilldelas olika anbudsgivare. Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att inte tilldela hela eller delar av kontraktet. Upphandlingen kommer att leda till slutandet av 1 eller flera ramavtal för tjänster, för en total längsta löptid på 4 år.
II.2)Beskrivning
II.2.1)Benämning på upphandlingen:
Transport av expresspost från institutionsbyggnader (utom Europaparlamentet) belägna i Bryssel (samt i dess närmaste omnejd) till destinationer över hela världen, och vice versa
Del nr: 1
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)64120000 Budtjänster
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Transport av expresspost från institutionsbyggnader (utom Europaparlamentet) belägna i Bryssel (samt i dess närmaste omnejd) till destinationer över hela världen, och vice versa.
Transport av expresspost från institutionsbyggnader (utom Europaparlamentet) belägna i Luxemburg till destinationer över hela världen, och vice versa
Del nr: 2
Transport av expresspost från institutionsbyggnader (utom Europaparlamentet) belägna i Luxemburg till destinationer över hela världen, och vice versa.
Transport av expresspost från byggnader tillhörande EU:s institutioner belägna i Ispra till destinationer över hela världen, och vice versa
Del nr: 3
Transport av expresspost från byggnader tillhörande EU:s institutioner belägna i Ispra (I) till destinationer över hela världen, och vice versa.
Transport av expresspost från byggnader tillhörande Europaparlamentet belägna i Luxemburg, Bryssel och Strasbourg till destinationer över hela världen, och vice versa
Del nr: 4
Transport av expresspost från byggnader tillhörande Europaparlamentet belägna i Luxemburg, Bryssel och Strasbourg till destinationer över hela världen, och vice versa.